sobota, 8 lipca 2017

Fototapeta, czyli modny trend 2017 roku

Źródło: myloview.pl
Tak, jak zmienia się moda i kreacje wielkich projektantów na każdy z sezonów, tak zmianom tym podlegają również wnętrza. Każda taka metamorfoza pociąga za sobą niemałe koszty, dlatego też nieliczni mogą sobie pozwolić, na całkowitą zmianę aranżacji swoich mieszkań czy domów. Jak zatem sprawić, by pomieszczenia zyskały nowy, modny look, a jednocześnie nie wydać fortuny? Odpowiedź przynoszą fototapety, dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem Internetu.

Trendy 2017

Rok 2017 to czas, w którym widać bardzo wiele nawiązań do natury – zarówno w barwach, fakturach, jak i symbolach. Modne jest zatem wszystko, co ekologiczne, co naturalne, co kojarzy się z Ziemią, roślinnością i światem zwierząt. W pomieszczeniach królują zatem korespondujące z tematem kolory: zielenie, brązy, beże, zielenie, szarości, biele, a także motywy związane z fauną i florą. Nastąpiło zerwanie z ascetycznym i kojarzącym się chłodem wnętrzem na korzyść niedoskonałości i przytulności. Zamiast perfekcji, stali i chromu mamy zatem rozwiązania piękne w swej niedoskonałości, kojarzące się z nieustannym procesem przemian zachodzących w naturze. 

Rok 2017 przypomina nam nieustannie, że dom ma być miejscem naszego wypoczynku, oazą spokoju, miejscem do którego chętnie wracamy i w którym z przyjemnością przebywamy. Liczy się zatem jego indywidualny charakter i dopasowanie charakteru do mieszkańców. 

Źródło:myloview.pl


Fototapety

Jeśli chcemy podążać za tegorocznymi trendami, bądź też wybiec dalej, nadając przestrzeni ponadczasowy charakter, warto rozważyć niewielką choćby zmianę w wystroju. Służyć temu może miedzy innymi fototapeta, która doskonale sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia, tworząc niepowtarzalną atmosferę. To szybki i stosunkowo tani pomysł na nową aranżację wnętrz, dzięki któremu możemy nie tylko zadbać o wyjątkową atmosferę, skorygować niedoskonałości wnętrz (doskonałe do tego są fototapety 3D), czy po prostu odświeżyć życiową przestrzeń. 

Kojarzone z czasami PRL-u tapety zyskały nowy look i po raz kolejny zachwycają klientów. Coraz częściej wybierane są przez specjalistów od home stagingu, projektantów wnętrz, a także przez osoby, które samodzielnie chcą dokonać zmian w pomieszczeniach.

W ofercie sklepów oferujących tapety znajdziemy zarówno fototapety do kuchni, które nie tylko zakryją nieatrakcyjnie wyglądającą ścianę, ale mogą nadać temu pomieszczeniu, uznawanemu przez wiele osób za serce domu, niezwykły klimat. Tu doskonale sprawdzą się wzory nawiązujące do przeznaczenia samego pomieszczenia, czyli zawierające motywy naczyń czy innych kuchennych utensyliów, a także produktów żywnościowych. 

Źródło:myloview.pl

Z kolei fototapety do łazienki pozwolą nam zmienić zwyczajną łazienkę w luksusowe spa bądź przenieść do prawdziwego raju. Z uwagi na to, iż fototapety przeznaczone do łazienki są specjalnie laminowane, nadruk jest chroniony przed wilgocią i utratą wyrazistych kolorów. 
Także strefę dzienną mieszkania, czyli salon, możemy odmienić stosując fototapety do salonu. Szeroki ich wybór pozwoli na sięgnięcie po te wzory i kolory, które korespondować będą z meblami, nawiązywać do aktualnych trendów bądź też nadawać pomieszczeniu ponadczasowego charakteru. Salon to pomieszczenie, w którym wspólnie przebywa cała rodzina, warto zatem zadbać, by wzór był odpowiedni dla wszystkich – delikatny i stonowany bądź też – przeciwnie, by stanowił mocny akcent w pomieszczeniu. Z kolei pragnąc odświeżyć sypialnie, warto postawić na fototapety do sypialni i wspomniane kolory natury, przynoszące sen i ukojenie, sprzyjające odprężeniu. 

Źródło:myloview.pl

Fototapeta – praktyczne informacje

Decydując się na fototapetę w swoim wnętrzu, nie trzeba sięgać po specjalistyczną pomoc i narażać się na dodatkowe koszty z tytułu wynajęcia fachowca. Pamiętając o kilku zaledwie kwestiach bez problemu położymy wymarzoną fototapetę samemu, całkowicie odmieniając charakter danego pomieszczeni w kilka zaledwie minut. Musimy jednak pamiętać, by ściana, na której chcemy przykleić fototapetę była czysta, sucha oraz odpowiednio przygotowana. 

Jeśli planujemy położyć fototapetę na ścianę pokrytą gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami, należy zagruntować ścianę specjalnym środkiem albo po prostu rozwodnionym klejem do tapet. Jeśli ściana jest pokryta farbą, należy ją umyć mydłem malarskim, natomiast w przypadku grubej warstwy farby warto przetrzeć ścianę papierem ściernym, by ją odtłuścić oraz zwiększyć przyczepność kleju. Jeśli na ścianie znajduje się już tapeta, konieczne jest usunięcie wszystkich jej warstw. 

Nakładanie tapety zaleca się rozpocząć od rozplanowania rozłożenia pasów (brytów) na ścianie. W przypadku tapet z fabrycznie naniesionym klejem, należy aktywować klej przez kontakt z wodą, a następnie kolejno pocięte kawałki tapet na ścianę. W przypadku tapet o podłożu fizelinowym tapetę kładziemy na pomalowaną klejem ścianę, zaś jeśli chodzi o tapety o podłożu papierowym - klejem smarujemy tapetę.
Cena fototapety jest uzależniona od materiału (np. fototapeta winylowa, winylowa zmywalna, winylowa strukturalna itd.), jak i rozmiarów. Przykładowa cena tapety winylowej o wymiarach 200 x 200 cm to 200 zł.

4 komentarze:

 1. Oj tak, fototapety są bardzo modne w tym sezonie. Ich wybór jest ogromny, człowiek nie wie na co się zdecydować :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, fototapeta to nie tylko trend ostatniego czasu, ale także genialny sposób na zaaranżowanie wnętrza ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fototapety to najmodniejszy trend, zwłaszcza gdy mamy do czynienia fototapety powiększające wnętrze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, wraca falami, ale - poza coraz lepszą jakością tapet, pozostaje niezmienny!

   Usuń