niedziela, 9 lipca 2017

"Książki" o książkach, czyli recenzja wydania specjalnego magazynu

Jak w gąszczu wielu wspaniałych książek, które każdego dnia pojawiają się na półkach księgarni wybrać tę jedną, która szczególnie nas interesuje? W jaki sposób dotrzeć do informacji, co interesuje cenionych przez nas pisarzy, w jaki sposób tworzą? W jaki sposób na bieżąco śledzić aktualności literackiego rynku, informacje o odbywających się spotkaniach, targach? Oczywiście, w dobie mediów społecznościowych, jest szereg sposobów, by pozyskać wspomniane informacje, wszystkie jednak one są czasochłonne i zabierają te cenne minuty, które możemy przeznaczyć na czytanie książek. 

Rozwiązaniem, a zarazem doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników literatury, jest magazyn „Książki”. Jego najnowszy numer specjalny 1/2017 to letnie wydanie, które możemy spakować do wakacyjnej walizki, oddając się jego lekturze równie chętnie, co lekturze najlepszej powieści. W najnowszym wydaniu, za cenę 9,99 zł, otrzymujemy sto stron zapełnionych książkami i interesującymi projektami, wydarzeniami na rynku książki, a także tytułami, spośród których możemy wybrać te najbardziej dla nas odpowiednie. 

Na kolejnych stronach magazynu znajdziemy nieco ploteczek (oczywiście tych z najwyższej półki), pozycje szczególnie polecane przez redaktorów „Książek”, opowieść Colsona Whitehaed o tym, jak się pisze najlepszą amerykańską powieść, a także kilka słów Wojciecha Orlińskiego o Lemie i jego wizji rzeczywistości. To zaledwie kilka z interesujących tematów poruszonych na łamach tego letniego wydania, które przyciągać będzie niezależnie od tego, w jakim gatunku literackim gustujemy i po jakie pozycje wydawnicze sięgamy.


Z kolei Michał Radomił Wiśniewski przybliża czytelnikom świat literatury sf, zaś Janusz Rudnicki – nawiązując do najbardziej oczekiwanej biografii ostatnich miesięcy – pisze o Wandzie Rutkiewicz i jej pasji do … szczytowania. Poruszony został również temat edukacji seksualnej w szkołach, zaś pozostając w klimatach cielesnych zbliżeń, poznamy najgorętsze literackie sceny erotyczne według Małgorzaty I. Niemczyńskiej. Olga Woźniak z kolei zastanawia się, dlaczego nie doceniamy roślin – wskazuje przy tym na ich inteligencję oraz zdolność komunikowania się. Stanisław Łubieński zdradza nam ptasie sztuczki, opowiada o sztuce oraz o pogrzebach, zaś Joanna Olech prezentuje najlepsze propozycje, mające na celu wprowadzenie dzieci (i nie tylko) w świat flory i fauny. Wojciech Nowicki usiłuje (całkiem udanie) przekonać nas do smaku człowieka, zaś Arturo Pérez-Reverte tłumaczy, jak przygotowuje się do najazdu nowych barbarzyńców (bójcie się odbezpieczonej strzelby). 


Ponadto, na łamach „Książek” znajdziemy dyskusję o stanie współczesnej literatury, rzecz o streszczaniu arcydzieł Szekspira przez Stanisława Barańczaka, a także kilka propozycji, w jaki sposób zwolnić w codziennej gonitwie. Przeczytamy też o modzie na Islandię, o fascynacji Hollywood Philipem K. Dickiem, poznamy ponadto kalendarium najważniejszych letnich festiwali literackich w Polsce, dzięki któremu zyskamy inspirację do planowania letniego wypoczynku. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że „Książki” warto zapakować do walizki wraz z książkami? 

2 komentarze:

 1. Spora różnorodność, mnogość pomysłów czytelniczych, tylko czerpać takie inspiracje. :) Chętnie sięgnę po to wydanie specjalne. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam. Wysokiej jakości merytoryczne teksty, interesujące ujęcie tematu:-)

   Usuń