wtorek, 11 lipca 2017

Laura Blanco i Silvia Carbonell "Wartości w życiu rodziny"

Autor: Laura Blanco i Silvia Carbonell
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


Nadrzędną wartością, ukierunkowującą działania rodzica i nauczyciela, jest rozwój dziecka. O fakcie tego rozwoju świadczą zarówno zmiany jakościowe, jak i ilościowe, czyli nabywanie przez dziecko nowych doświadczeń, modyfikujących dotychczasowe i równocześnie mających wpływ na postępowanie jednostki. O zmianach w rozwoju psychicznym dziecka, stanowiących nadrzędną wartość edukacyjną możemy mówić wówczas, kiedy dana funkcja, proces lub czynność psychiczna nie tylko się pojawia i rozszerza swój zasięg, ale również przekształca się w sposób zasadniczy, staje się nową cechą. Mówiąc o rozwoju warto zadbać o wszystkie jego aspekty i płaszczyzny, w tym o wpojenie dziecku określonych wartości. Najprostszym na to sposobem jest dobór odpowiednich zabaw, bowiem ta aktywność nie tylko doskonale wpływa na dziecko pod względem fizycznym, ale również psychicznym, emocjonalnym. Zabawa jest bowiem skojarzonym z dzieciństwem sposobem przybliżania i pojmowania otaczającego je świata, a tym samym nieodłączną cechą procesu socjalizacji. Po jakie zabawy jednak sięgnąć, jaką aktywność wprowadzić, by zabawa odniosła założony skutek?

Na te pytania odpowiadają liczne książki o tematyce zabawy, w tym najnowsza pozycja wydawnictwa Jedność, czyli „Wartości w życiu rodziny”, autorstwa Laury Blanco i Silvi Carbonell. Starannie wydana i opatrzona pięknymi ilustracjami Rosy Marii Curto książka przedstawia w kolejnych rozdziałach propozycje tych zabaw, które pokazują dziecku świat wartości, o których możemy mówić w kontekście rodziny. Znajdziemy tu zabawy kształtujące życiową mądrość, pozwalające odczuwać radość, celebrujące przyjaźń, czy też kultywujące prostotę. Kolejne strony przynoszą również aktywności pozwalające zrozumieć ideę zobowiązania, empatii, pokory, dyspozycyjności, zaufania i wielu innych wartości, które powinny być obecne na co dzień w funkcjonowaniu tej podstawowej komórki, jaką jest rodzina. Po książkę sięgnąć mogą zarówno rodzice i opiekunowie, jak i nauczyciele, szczególnie prowadzący zajęcia z etyki, katechezę oraz godzinę wychowawczą. Zabawy otwierają dzieci na świat, na emocje, pokazują prawidłowe mechanizmy zachowań oraz kształtują właściwe postawy. Każdy rozdział rozpoczyna się cytatem z Biblii, autorki zastanawiają się, co na dany temat mówią dzieci, a co odpowiada rodzina. Dają również chwilę na zastanowienie się nad daną kwestią. Odpowiedzi na te kluczowe pytania i wyciąganiu wniosków, służyć mają opowieści, dzięki którym możliwa jest refleksja. Omówienie niektórych wartości wymaga aktywności fizycznej, niekiedy prac ręcznych (budować będziemy m.in. miasteczko i środek lokomocji), a nawet… robienia słodkich przysmaków (takich jak jedne z najlepszych trufli, jakie jadłam). 

To wszystko sprawia, że książka „Wartości w życiu rodziny” stanowi nie tylko doskonałą okazję do zabawy wraz z dzieckiem, ale również do rozmowy na temat wartości i do samodzielnego wyciągania przez dziecko wniosków. Klarowne opisy zabaw, ciekawe, oryginalne propozycje, a jednak łatwe do przeprowadzenia, znacząco ułatwią organizację czasu wolnego ale również nieść będą wartości merytoryczne i wpłyną na kształtowanie, a może i zmianę dziecięcych postaw. Można mieć również nadzieję, że te zmiany dotyczyć będą niektórych dorosłych…2 komentarze:

  1. Jak często zapominamy w pogoni codziennego dnia o tym, by na chwilę się zatrzymać, pomyśleć o najważniejszych wartościach w życiu, to powinien być nawyk, kształtowany od najmłodszych lat. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń