piątek, 24 listopada 2017

Agata Hącia "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych"

Autor: Agata Hącia
Wydawnictwo: PWN„Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)” – pisał Juliusz Słowacki, zaś słowa te powinny stać się mottem wszelkiego rodzaju gabinetów terapeutycznych, logopedów, a także historyków czy polonistów, dbających o zachowanie poprawności językowej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bowiem zarówno otoczenie danego człowieka, jak i jego własne ograniczenia nie pozwalają na płynną realizację głosek, choć – podobnie jak nad posługiwaniem się piękną polszczyzną – można nad tym pracować. Szczególnie, że niekompetentny nauczyciel języka polskiego przestaje być już wymówką. Na rynku pojawiło się bowiem szereg opracowań, nawet adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i trochę starszych czytelników, które w formie zabawy wciągają w świat słów, kształtując jednocześnie właściwe ich użycie czy prawidłową artykulację.

Jedną z książek, które dbają zarówno o sprawność artykulacyjną, jak i o etykietę językową, jest pozycja opublikowana nakładem Wydawnictwa PWN. Książka pt. „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych”, autorstwa Agaty Hącia, daleka jest jednak od powielania innych dostępnych na półkach książek poświęconych płynności wymowy, przybliżających trudne do wymówienia głoski i uczących czytania. Agata Hącia potraktowała temat języka kompleksowo, zawierając w swojej książce różnorodne zagadnienia językowe. Tym samym publikacja – choć adresowana do młodych czytelników – z pewnością zainteresuje również ich rodziców i opiekunów, a także logopedów i wszelkiego rodzaju terapeutów, którzy pracują nad rozwojem nie tylko mowy, ale i wszelkich sposobów komunikowania się, a także nad właściwymi modelami zachowań. Poszczególne rozdziały poruszają kolejne aspekty użycia języka, mowy czy reagowania w określony sposób, zaś część z nich inspirowana była felietonami autorki, nadawanymi w cyklu „Słowo do słowa, a będzie rozmowa” na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Z książki dowiemy się zatem, jak ważne jest prawidłowe oddychanie, poćwiczymy nieco język, by bez jego „łamania” powtórzyć bez problemu łamańce językowe, prześledzimy również, w jaki sposób pada akcent na różne sylaby w słowach, wypowiadanych w różnych językach. Zagłębimy się też w świat trudnych wyrazów oraz ciekawych słów, a nawet… nauczymy się (dzięki krasnoludkom) kochać i prześledzimy historię tego słowa. Poznamy też kilka przysłów i popularnych powiedzeń, a także nauczymy kultury i obycia, poczynając od mówienia „Dzień dobry” różnym grupom osób, z którymi na co dzień się spotykamy. To zaledwie kilka z wielu tematów poruszonych w książce, zaś wprowadzeniu do danego zagadnienia towarzyszą również próby interakcji z czytelnikiem, szczególnie tym najmłodszym. Przejawem tego są między innymi „Hopsasanki, wygibanki, powtarzanki”, czyli propozycje zabaw dla milusińskich oraz część „A jeśli masz więcej niż 7 lat, to dodatkowo…”, zawierająca zadania nieco bardziej złożone. To wszystko sprawia, że pozycja Agaty Hącia, znajdzie szerokie grono odbiorców, szczególnie tych zainteresowanych posługiwaniem się piękną polszczyzną i troszczących się o płynność mowy. Prosty język książki, jej przejrzysty układ, atrakcyjny graficznie, piękne wydanie książki oraz urocze ilustracje sprawiają, że po książkę sięga się z przyjemnością i przyjemnie się z nią pracuje, zgłębiając poprawną wymowę głosek, związki frazeologiczne czy gramatykę. Jako logopeda i oligofrenopedagog miałam możliwość wykorzystania już ćwiczeń proponowanych w książce, która – dodatkowo – stanowi inspirację do tworzenia scenariuszy lekcji. Mam nadzieję, że takowe również zostaną w przyszłości przygotowane, będzie to bowiem kolejna pozycja pióra Agaty Hącia, po którą z pewnością sięgnę.


2 komentarze:

 1. Ciekawa pozycja dla dzieci. Z chęcią ją przedstawie mojej kuzynce.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam - nie tylko dla osób mających problemy z wymową czy językiem polskim:-)

   Usuń