piątek, 24 listopada 2017

Jak oświetlić wnętrze salonu

Źródło: Ardant.pl

Po okresie zachłyśnięcia się szybkim tempem życia, wielozadaniowością i przebywaniem w ciągłym ruchu, znów zaczynamy tęsknić za spokojem i domowymi pieleszami. Skutkuje to zmianą naszego podejścia do przestrzeni, w tym przestrzeni mieszkalnej. Nie chcemy już wychodzić z domu, by spotkać się z przyjaciółmi czy coś zjeść, wolimy klimatyczne domówki i wspólne gotowanie. W ślad za tym idzie zmiana podejścia do aranżacji przestrzeni i zwrócenie uwagi na najmniejszy nawet detal, a przede wszystkim na oświetlenie.


Zadbaj o styl

Aby jednak do domu wracało się chętnie, by zaproszeni goście dobrze się w nim czuli, niezbędne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę. Myśląc o mieszkaniu, pragniemy wnętrza funkcjonalnego i przestronnego, ale urządzonego w ten sposób, by charakteryzowało się niezwykłym klimatem i posiadało rys naszej indywidualności. Nadanie wnętrzom niepowtarzalnego stylu jest jednak stosunkowo trudne, szczególnie jeśli chcemy przy tym zachować przestronność wnętrza i jego ergonomiczny charakter. Zwykle kojarzy się też z dość znacznymi nakładami finansowymi, tymczasem nie zawsze musi tak być.

Wystarczą bowiem niewielkie zmiany w aranżacji mieszkania, by wnętrze stało się zarówno funkcjonalne, jak i stylowe i niepowtarzalne. Prostym i stosunkowo tanim sposobem, na nadanie wnętrzu niezwykłego klimatu, na zadbanie o domową atmosferę, jest odpowiednie dobranie oświetlenia i takie jego umiejscowienie, by tych punktów świetlnych było kilka – szczególnie jeśli jesteśmy aktywni zawodowo również w domu, bądź jeśli z pasją oddajemy się lekturze książek czy innemu hobby, wymagającemu źródła świała.


Co z tymi lampami?

Istotnym elementem każdego, funkcjonalnego pomieszczenia, jest oświetlenie główne. Aby praca wzrokowa była optymalna, by nie odczuwać dyskomfortu związanego z koniecznością patrzenia na coś / na kogoś lub czytania, pomieszczenie musi być tak oświetlone, by występowała wygoda widzenia. Stąd też na przykład oświetlenie LED, wciąż popularne, nie sprawdza się jako główne źródło światła, a ewentualnie jako sposób doświetlenia lub element stricte dekoracyjny. 

Dokonując wyboru oświetlenia musimy zwracać uwagę na wielkość pomieszczenia, które dana lampa ma oświetlać, a także na jego przeznaczenie i styl, w jakim zostało urządzone. Do wyboru mamy zarówno żyrandole, jak i lampy wiszące, a także plafony czy halogeny. Najczęściej pojawiający się dylemat osób urządzających mieszkanie, to wybór pomiędzy żyrandolem – niesłusznie kojarzącym wciąż z montowanymi w nim świeczkami lub z czasami PRL-u, a lampą wiszącą. Tymczasem współczesne żyrandole potrafią przypominać prawdziwe dzieła sztuki, a odpowiedni ich model dobierzemy zarówno do wnętrza w stylu glamour, jak i wnętrza urządzonego w sposób minimalistyczny, czy wręcz industrialny. Salony wysokie, w starych kamienicach bądź domach budowanych na zamówienie, doskonale rozświetli żyrandol w stylu secesyjnym, na przykład model Luxembourg, zaś wnętrza niskich mieszkań, szczególnie urządzonych w nowoczesnym styli, lepiej jest oświetlić na przykład lampą wiszącą Pasteri.

Lampa Luxembourg


Lampa wisząca Pasteri


 Źródlo: Ardant.plŻyrandol to zbyt mało

Jedno źródło światła to byt mało, by oświetlić salon w sposób zapewniający zarówno dobrą widoczność, jak i tworzący klimat. Warto zatem rozważyć zakup kinkietów, czyli lamp mocowanych na ścianie, które – umiejętnie rozmieszczone – staną się wręcz elementem dekoracyjnym i nadadzą wnętrzu charakteru. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu, warto brać pod uwagę kilka czynników, a przede wszystkim spójność stylu kinkietu ze stylem oświetlenia głównego oraz z charakterem i sposobem urządzenia wnętrza.

Warto również pamiętać, że intensywność światła kinkietu będzie uzależniona od rodzaju zastosowanej oprawki. Jeśli oprawa kinkietu nie będzie przezroczysta, światło będzie padać w kierunku zależnym od ustawienia lampy, oświetlając wyłącznie wybrane fragmenty pomieszczenia.

Kinkiet AureaTaki rodzaj kinkietu doskonale nadaje wnętrzu uroku i nastrojowego klimatu, natomiast nie sprawdza się, jeśli pragniemy mieć wnętrze jasne, a taki kinkiet ma doświetlać na przykład miejsce pracy czy ulubiony fotel, na którym czytamy książki.


Lampa podłogowa czy stołowa

Zarówno lampa podłogowa, jak i stołowa doskonale sprawdzają się jako sposób na doświetlenie danego miejsca, ale pomagają też tworzyć atmosferę przytulności, ocieplają wnętrze. Również i ten rodzaj oświetlenia powinien korespondować stylem z innymi źródłami światła, przy czym nie jest konieczny dobór tego samego modelu. Co więcej, ten rodzaj oświetlenia, jak na przykład lampa stołowa, może być użyty w salonie kilkakrotnie, szczególnie jeśli we wnętrzu są na przykład stoliki koło kanapy, konsole czy kominek. Wówczas dobór różnego rodzaju lamp może nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i świadczyć o indywidualizmie właściciela. Oczywiście pod warunkiem, że inne elementy w pomieszczeniu są ograniczone w swojej formie i spójne w swym kolorze.

Kluczem do sukcesu w doborze oświetlenia wnętrza jest funkcjonalność tego oświetlenia oraz prostota (wyrażająca się w fakturze abażuru, materiale, z którego lampa została wykonana czy kolorze), bądź - przeciwnie - przepych, ale pozostający pod ścisłą kontrolą. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz