poniedziałek, 18 grudnia 2017

Weronika Górska "O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii"

Autor: Weronika Górska
Wydawnictwo: STAPIS


Wszyscy miłośnicy gór doskonale znają Małą Czantorię, czyli szczyt w głównym grzbiecie Pasma Gorskiego w Beskidzie Śląskim, niedaleko Wielkiej Czantorii. To nie tylko szczyt urokliwy, ale i doskonale nadający się do rozbudzania miłości do gór i do treningu dla młodych (i tych nieco starszych) piechurów. Choć Mała Czantoria jest niedocenianą i wciąż porównywaną do swojej „wielkiej siostry”, to jednak rzadko spotyka się mieszkańca Śląska, który o niej nie słyszał lub przynajmniej raz nie wędrował jej stokami, zachwycając rozciągającymi się z niej widokami – można dostrzec nawet taflę zbiornika wodnego w Goczałkowicach.

Cóż jednak może myśleć sama góra, słysząc nieustanne porównania do Tatr czy też chełpliwe przechwałki swojej siostry Wielkiej Czartorii? Czy ktoś pomyślał, że to rani jej uczucia? Doskonale wie o tym Weronika Górska, której książka dla młodych czytelników, stanowi właśnie próbę zwrócenia uwagi właśnie na Małą Czantorię i jej zaniżone poczucie własnej wartości. Deprecjonowanie góry prowadzi do tego, że postanawia ona ruszyć w drogę, a o przygodach i wnioskach, jakie Mała Czantoria wyciąga z tej podróży, możemy przeczytać w fascynującej książce „O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii”. Publikacja Wydawnictwa Stapis, to doskonały prezent dla młodych eksploratorów, a także okazja, by rozbudzić w dzieciach miłość do gór i ciekawość świata. 

Autorka przedstawia nam Małą Czantorię, górę pełną kompleksów, z których najpoważniejszym jest ten dotyczący jej „wzrostu” – mierzy ona zaledwie 866 metrów, podczas gdy wielka Czantoria – aż 995 metrów. To jeden z powodów, dla których rzeczona góra postanawia ruszyć w dal, z zamiarem znalezienia innej góry, obok której mogłaby zamieszkać. Podąża zatem w kierunku Gór Świętokrzyskich, ciekawa Łysej Góry, na której ponoć odbywają się sabaty czarownic. Niestety góra rozczarowuje Małą Czantorię, okazuje się być bowiem „gadatliwą chwalipiętą”, na której czarownice nie harcowały już od dawna. Znów musi zatem ruszyć w drogę, a tym razem jej celem stają się Tatry…

To zaledwie początek przygód sympatycznej, choć bardzo niezadowolonej z siebie góry, która desperacko pragnie być w czymś lepsza, pragnie odszukać swoje miejsce na ziemi, nieświadoma tego, że już go znalazła. Wędrując wraz z górą mali czytelnicy nie tylko poznają różne łańcuchy górskie, ale dowiadują się o nich szereg faktów, łącząc zabawę z nauką. Lektura jest równocześnie doskonałą lekcją geografii, a dzięki przeżywaniu przygód wraz z Małą Czantorią dzieci poznają legendę o rycerzach śpiących we wnętrzu Wielkiej Czantorii, zaznajomią się z bogami Olimpu czy z plującym lawą Wezuwiuszem. W odbiorze książki i uruchomieniu wyobraźni pomagają ilustracje Anny Krztoń i Eweliny Awato, zaś twarda oprawa czyni publikację odporną na zniszczenia. Pewne jest bowiem, że do książki dzieci będą wielokrotnie wracać, do czego warto je zachęcać szczególnie przy planowaniu rodzinnych, górskich wędrówek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz