poniedziałek, 15 stycznia 2018

Irena Mikołajek "Zwierzenia Rudzika Fastfudzika"

Tytuł: Zwierzenia Rudzika Fastfudzika
Autor: Irena Mikołajek
Wydawnictwo: Edipresse


Nadwaga u dzieci, nie tylko w Polsce, jest coraz częstszym zjawiskiem. Tymczasem to bardzo poważny stan – zwiększa ona ryzyko otyłości, chorób serca, nowotworów, cukrzycy. Nie mówiąc już o kosztach psychicznych, ponoszonych przez dziecko wyśmiewane i znieważane przez szkolnych kolegów z uwagi na samą nadwagę i związane z nią kwestie estetyczne czy też ograniczenia ruchowe. WHO przedstawia zatrważające statystki, które wyraźnie wskazują na to, że polskie dzieci znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość, a liczba dzieci z nadwagą wzrosła w naszym kraju w ciągu ostatnich dwudziestu lat aż trzykrotnie. 

Kto jest winny temu zjawisku? Nasuwa się najprostsza odpowiedź – rodzice, ale tak naprawdę na nadwagę u dzieci składa się wiele czynników, poczynając od zmiany modelu życia, poświęcania coraz większej ilości czasu grom komputerowym zamiast aktywnością na świeżym powietrzu, dostępności wysoko przetworzonej żywności, aż po brak świadomości, czym jest zdrowy styl życia i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka i nastolatka. Milowym krokiem w kierunku zmiany tej sytuacji może stać się książka autorstwa Ireny Mikołajek, która w lekki i zabawny sposób, pisze o poważnych sprawach, nie tylko zwiększając naszą świadomość w kwestii zdrowego odżywiania, ale i inicjując proces zmian. Napisany w formie powieści dla młodych czytelników poradnik, pt. „Zwierzenia Rudzika Fastfudzika”, opublikowany nakładem Wydawnictwa Edipresse, to wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym, polecana nawet przez samą Ewę Chodakowską. 

Autorka, posługując się osobą dziewięcioletniego chłopca, Kuby, zwanego przez wszystkich złośliwie Rudzikiem Fastfudzikiem, nie tylko pokazuje nam, jakie mogą być konsekwencję otyłości, ale stara się wyrobić w nas poprawne nawyki żywieniowe i zachęcić do zmiany stylu życia. Książka, choć adresowana do młodych czytelników, powinna trafić również do rąk dorosłych, bowiem zwykle to oni są odpowiedzialni za nadwagę swoich dzieci i niewykształcenie w nich umiejętności dokonywania wyborów oraz brak zachęty do fizycznej aktywności. Rudzik Fastfudzik, jak wskazuje samo przezwisko, bardzo lubi jedzenie typu fast food, słodkie i gazowane napoje oraz słodycze. Nie odmawia sobie niczego, nie dbając przy tym o wysoki poziom aktywności fizycznej, pozwalającej spalić codziennie przyjmowane tysiące kalorii. Nic dziwnego, że przy wzroście 130 centymetrów niewiele mu brakuje do wagi czterdziestu kilogramów, z czego ponad dziesięć kilogramów to nadwaga. 

Być może nic by się nie zmieniło w jego stylu życia i jedzenia, gdyby nie znajomość z pewną niezwykle aktywną dziewczynką i jej rodziną. Nie tylko Maja, ale i jej bracia oraz rodzice uprawiają różne rodzaje sportów, biegają w maratonach i – zamiast grać w komputerowe gry – często spędzają wspólnie czas na świeżym powietrzu, między innymi wędrując po górach. Te zainteresowania koleżanki dają Kubie do myślenia, nie bez znaczenia jest również fakt, że Maja mu się podoba, cenne jest również wsparcie jego mamy, która od dawna nie mogła poradzić sobie z problemem. Stopniowo, krok po kroku, zmienia się nie tylko dieta Kuby i jego rodziny, ale również model spędzania przez niego czasu wolnego. 

Czy Rudzik Fastfudzk zdoła zgubić zbędne kilogramy? Czy oprze się pokusie sięgnięcia po żywność, którą tak lubi? Czy zamiast basenu nie wybierze znów nowej, pasjonującej gry komputerowej? Zarówno dla tych, którzy kibicują Rudzikowi, jak i dla tych, którzy są przekonani, że zmiana diety i stylu życia się nie powiedzie, adresowana jest książka Ireny Mikołajek. To wyjątkowa pozycja, która nie tylko nie tylko zawiera pokłady wiedzy na temat zdrowej żywności i prawidłowego sposobu odżywiania, ale również zachęca do tego, by wstać od komputera i wyjść, choćby na krótki spacer. To milowy krok w kierunku zmiany świadomości, to książka, którą warto rozpowszechniać zarówno w szkołach, jak i w poradniach lekarskich, poruszająca ważny, choć dla wielu wstydliwy temat nadwagi. To również istotny sygnał dla rodziców, którzy odgrywają decydującą role w procesie odchudzania dziecka – prawdziwy sukces książka odniesie jednak wówczas, kiedy będzie pełniła rolę prewencyjną, kiedy przy jej pomocy będzie się zdobywało wiedzę, bowiem wówczas konieczność zrzucania zbędnych kilogramów nie będzie istnieć.Książka udostępniona przez Sztukater.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz