czwartek, 11 stycznia 2018

Tasmina Perry "Oświadczyny"

Tytuł: Oświadczyny
Autor: Tasmina Perry
Wydawnictwo: Kobiece


„Wszystko, co miała, to marzenia o życiu, które mogliby razem wieść, gdyby nie ten jeden wieczór, który zmienił jej życie na zawsze” – ileż osób zmieniło swoje życie na gorsze w ciągu zaledwie kilku chwil. Jedno zawahanie, jedna nierozsądna decyzja, jeden unik bądź po prostu nieobecność w danym czasie i miejscu wystarczy, by zaprzepaścić szansę, by zmienić koleje naszego losu. 

W jaki sposób w jednej chwili zmieniło się życie dwóch kobiet, które dzieli pięćdziesiąt lat? Jakich wyborów dokonały bądź przed jakimi je postawiono? Dowiemy się tego z pięknej, niezwykle wzruszającej powieści „Oświadczyny”, która nie tylko dodaje nam odwagi do tego, by wreszcie zacząć marzyć, zacząć żyć, ale zabiera nas w niezwykłą podróż do czasów, w których wciąż istniał system klasowy, w którym do debiutu młodych panien przywiązywano niezwykle wielką wagę. Książka autorstwa Tasminy Perry, opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego, to wyjątkowa propozycja nie tylko dla kobiet, ale dla wszystkich osób ceniących sobie dobrze opowiedziane i pobudzające wyobraźnię historie.

Poznajemy Amy Carrell, młodą mieszkankę Londynu, kelnerkę zatrudnioną w jednej z najmodniejszej restauracji na Upper Street. Praca w Forge jest jednak tylko sposobem na zdobycie środków finansowych, niezbędnych do opłacenia maleńkiej kawalerki. Tak naprawdę jej życie to taniec, tyle tylko, że od ostatniej kontuzji nikt nie jest zainteresowany jej zatrudnieniem. Na dodatek tuż przez Bożym Narodzeniem porzuca ją ukochany, wybierając prestiżowe stanowisko i obce jej wyższe sfery. Wydawać by się zatem mogło, że jej życie straciło sens. Kiedy przez przypadek trafia na dość niezwykle ogłoszenie kobiety, poszukującej towarzyszki wyprawy do Nowego Jorku Amy wie, że nie ma nic do stracenia. Co więcej, jest to dla niej szansa, by – wobec tak ograniczonego budżetu – wrócić choć na chwilę do domu i spotkać się z rodziną. 

Kobietą, która umieściła ogłoszenie, jest Georgia Hamilton – legenda rynku wydawniczego. Dystyngowana, siedemdziesięcioletnia pani, pragnie odwiedzić miasto, w którym nigdy nie była, a tak naprawdę, w pewien sposób powrócić do przeszłości. Kiedy wyruszają w drogę, role bohaterek się zmieniają – Amy, zamiast być przewodnikiem po własnym mieście, staje się uczennicą, zaś Georgia przejmuje rolę ofiarnej nauczycielki, która nie tylko wprowadza dziewczynę w świat dobrych manier, ale pokazuje jej również, jak żyć. Jednocześnie wraz z Amy poznajemy niezwykłą choć bolesną historię z przeszłości starszej pani, przenosimy się do roku 1958, kiedy to osiemnastoletnia Georgia przybywa wraz z matką do Londynu, by wziąć udział w balu debiutantek i … znaleźć bogatego męża.

Jak zakończy się ta opowieść? Z pewnością poszukując odpowiedzi na to pytanie warto sięgnąć po powieść autorstwa Tasminy Perry, która rzuca na czytelnika czar. Dzięki plastycznym opisom wirujemy w tańcu wraz z młodymi debiutantkami, targają nami takie same emocje, które przeżywa Georgia, doświadczamy również upokorzenia Amy. Doskonale zbudowana historia, przedstawiająca nie tylko miłosną opowieść, ale również tło społeczne wydarzeń, przyciągnie wielu czytelników, którzy z rozmarzeniem zgłębiać będą skomplikowane losy bohaterek.

„Oświadczyny” jest z pewnością jedną z tych powieści, które czyta się wielokrotnie mimo świadomości biegu wydarzeń. Lektura dostarcza nam bowiem nieskończenie wielkiej przyjemności, płynącej zarówno z fabuły, jak i obecnego w książce niezwykłego klimatu retro. Nie można zapomnieć również o przesłaniu powieści, która dowodzi, że każdy czas jest dobry na zmianę życia, na nowe doświadczenia, na miłość. Trzeba się tylko poddać tym zmianom…

4 komentarze:

 1. Bardzo mi się podobała ta książka. Lubię takie zagadki z przed lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, to jedna z najlepszych powieści w ostatnich miesiącach:-)

   Usuń
 2. Miły tytuł, miła okładka, ciekawa fabuła :) z przyjemnością poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To piękna i wzruszająca książka - gorąco polecam!

   Usuń