niedziela, 18 marca 2018

Prowse Amanda "Szczypta miłości"

Tytuł: Szczypta miłości
Autor: Prowse Amanda
Wydawnictwo: Kobiece
„Osiągnęła w pracy wszystko, o czym marzyła, a jednak nadal często budziła się w środku nocy tak samo przerażona, jak kiedy była dzieckiem, tyle że w innej dzielnicy. Żadne lukrowane ciasta ani najsłodsze cukierki nie były w stanie zabić tej goryczy w ustach, której przez całe życie daremnie próbowała się pozbyć” – słowa te są najlepszym dowodem, iż bogactwo, status społeczny, piękne domy, samochody czy ubrania znanych projektantów nie wystarczą, żeby zapełnić pustkę w sercu, żeby uśpić demony przeszłości, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Tę cudowną właściwość bycia balsamem, lekarstwem przywracającym spokój, może być tylko miłość, jednak nie wszystkim jest ona dana.

Pochodząca z ubogiej rodziny Pru Plum, jako dziecko marzyła tylko o jednym – żeby się wyrwać z biedy. Nawet w najpiękniejszych marzeniach nie zakładała jednak, że będzie właścicielką znanej na całym świecie cukierni Plum Patisserie, słynącej z najbardziej wyrafinowanych wypieków artystycznych. Co więcej, nawet nie śniła o byciu właścicielką kamienicy, w której mieści się piekarnia, o drogich meblach, luksusowych ubraniach czy perfumach. Doszły do tego wszystkiego z kuzynką Milly ciężką pracą, choć ceną za sukces jest samotność oraz wstydliwy sekret z przeszłości. To właśnie za utrzymanie go w tajemnicy od lat przelewa spore kwoty na konto niejakiego Ł.M., to przez wydarzenia z przeszłości nie chce do niej wracać wspomnieniami, budząc się niekiedy z przerażeniem, że dotychczasowe życie może być tylko ułudą. 

Brak własnego potomstwa kuzynki rekompensują sobie bezgraniczną miłością do Bobby, bratanicy Plum, którą kobiety wychowały po tym, jak ojciec dziewczynki, narkoman, zostawił ją u nich w ostatnim akcie miłości wobec dziecka. Krótko po tym zmarł, zaś Bobby otrzymała szansę na nowy dom i kochającą rodzinę, jaką stały się Plum i Milly. Teraz obie mają przyjemność obserwować, jak ich wychowanka promienieje ze szczęścia, szykując się do najważniejszej uroczystości w jej życiu – do ślubu z ukochanym Williamem.

Niestety, czasami los potrafi być wobec nas bardzo okrutny – tuż po przyjęciu zaręczynowym Bobby i jej narzeczony giną w wypadku samochodowym. Szok i cierpienie po stracie swojej ukochanej wychowanki, potęguje jeszcze wiadomość, że William prowadził podwójne życie, oszukując Bobby. Co więcej, dziewczyna której deklarował miłość, jest z nim w ciąży. Jedną z niewielu osób, z którymi Pru może podzielić się tymi informacjami, jest poznany podczas przyjęcia zaręczynowego bratanicy Christopher Heritage, znany polityk, Rzecznik Dyscypliny Rządowej. Ta przypadkowa znajomość szybko przeradza się w coś więcej, a mimo zbliżających się siedemdziesięciu lat, oboje są gotowi na miłość. Pru jest jednak świadoma tego, iż pochodzą oni z innych środowisk, a ona w głębi serca pozostała prostą dziewczyną z ubogiej, londyńskiej dzielnicy. Dla Christophera nie ma jednak znaczenia jej pochodzenie, liczy się tylko to, iż rozpaliła ogień w jego owdowiałym sercu. Tyle tylko, że deklaracje miłości składa przed tym, jak odkrywa pewne wstydliwe fakty z życia Pru. Czy wówczas, poznając demony z przeszłości swojej ukochanej, wciąż będzie stał u jej boku?

Przekonamy się o tym dzięki lekturze wzruszającej powieści Amandy Prowse, pt. „Szczypta miłości”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka, jest najlepszym dowodem na to, że na miłość nigdy nie jest za późno i że ukrywanie wstydliwej prawdy, może się odbić na nas negatywnie. Lepiej stawić czoła swoim lękom, wówczas bowiem okazuje się, że tak naprawdę trzymały nas one w niewoli, nie pozwalając cieszyć się życiem. 

Mimo iż powieść Prowse nie zaskakuje nas nagłymi zwrotami akcji, zaś opowiedziana historia jest dość prosta, wręcz schematyczna, nie odbiera to jej piękna. Wspaniale nakreśleni bohaterowie, zmagający się ze swoimi wątpliwościami, a także możliwość obserwacji rodzącej się miłości, a do tego niezwykle plastyczne opisy wykonanych w cukierni słodkich arcydzieł, skłaniają czytelnika do zaangażowania się w lekturę, do docenienia kunsztu autorki, która porusza temat rzadko obecny w mediach, dotyczący miłości osób starszych i komplikacji z tym związanych, w postaci bagażu trudnych niekiedy doświadczeń, oczekiwań, a także … więdnących ciał. W powieści „Szczypta miłości” to nie wiek jest jednak problemem, a zaufanie oraz wyrozumiałość, wobec błędów popełnianych w przeszłości … Brak komentarzy:

Prześlij komentarz