sobota, 7 kwietnia 2018

praca zbiorowa „Bazylika Świętego Marka w Wenecji”

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Jedność„Być w Wenecji, to jakby zjeść całe pudełko czekoladek z likierem naraz” - twierdził Truman Capote, a o prawdziwości tych słów może zaświadczyć każdy, kto choć raz odwiedził Wenecję. Zachwyt nad zabytkami, nad niezwykłym klimatem miasta wywołuje oszołomienie, przesyt, dlatego też warto Wenecję sobie dawkować, warto zgłębiać piękno poszczególnych budynków i budowli. Warto także prześledzić zaskakującą historię miasta, która pozwala zrozumieć specyficzny jego układ oraz poczuć ducha przeszłości. 

Jedną z takich publikacji, która pozwala docenić niezwykłość jednego z najbardziej znanych zabytków sakralnych w Wenecji, jest książka „Bazylika Świętego Marka w Wenecji”. Wyjątkowość tego pewnego rodzaju przewodnika, który nie tylko przybliża historię miasta, ale oprowadza po wyjątkowej budowli, polega na tym, że jest on adresowany … do młodych czytelników. Dzięki bogato ilustrowanej książce, mogą nie tylko przygotować się do podróży odbywanej wraz z rodzicami, ale też rozbudzić w sobie ciekawość świata, a także zmysł estetyczny. Fascynująco przedstawiona opowieść o Wenecji oraz o bazylice, dostosowana jest do poziomu dzieci w wieku około dziesięciu lat, choć i młodsi fascynacji wypraw znajdą w jej lekturze przyjemność i wiele cennych informacji. 

Lektura książki pozwala cofnąć się młodym czytelnikom w przeszłość, do czasów, kiedy Wenecja była … archipelagiem i składała się z wielu wysepek, oddzielonych plątaniną kanałów. Dzieci poznają również dożę Angelo Partecipazio, który sprawował władzę nad Wenecją, a także jego syna Giustiniano. To właśnie w okresie jego krótkiego panowania miało miejsce przełomowe wydarzenie, które zdeterminowało przyszłość miasta – w Aleksandrii dwaj kupcy weszli w posiadanie szczątków ewangelisty Marka. Lektura książki przybliża również postać samego ewangelisty oraz drogę, którą przebyły jego szczątki. To one stały się też inspiracją dla doży Giustiniano do budowy nowego kościoła. Autorzy opisują ponadto przebieg prac budowlanych, a także nierozerwalnie związane z bazyliką: muzykę i mozaiki. Młodzi czytelnicy nie tylko dowiedzą się, czym mozaiki są, ale zgłębiać będą proces ich tworzenia, poznają również mistrzów zajmujących się tworzeniem wizji obrazu czy układaniem elementów. Dzieci odbędą również spacer po wnętrzu bazyliki, podczas którego zwrócą uwagę na charakterystyczne jej elementy. 

„Bazylika Świętego Marka w Wenecji” to publikacja wyjątkowa, zaś pomysł na nią – mam nadzieję – zostanie przeniesiony również na inne ważne dla kultury i / lub historii zabytki. Pięknie wydana książka z ilustracjami oraz zdjęciami, pobudza wyobraźnię, rozbudza zachwyt nad pięknem, wyznacza kanony estetyki, może również stać się początkiem wspaniałej przygody dzieci ze sztuką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz