sobota, 12 maja 2018

Esteve Pujol, Pons Rafael Bisquerra Alzina "Wielka księga emocji "

Autorzy: Esteve Pujol, Pons Rafael Bisquerra Alzina 
Wydawnictwo: Jedność Czym są emocje? Czy to dobrze, że je odczuwamy? Jak się nimi dzielić, w jaki sposób o nich mówić? Życie pokazuje, że nawet dorośli mają wielki problem z nazwaniem swoich emocji, dlatego warto się tego nauczyć jeszcze będąc dzieckiem. 

Doskonałym wstępem do identyfikowania swoich emocji, do określenia ich natężenia, do tego, by potrafić je nazwać i radzić sobie z nimi, jest wciągająca książka dla dzieci, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność. Esteve Pujol i Pons Rafael Bisquerra Alzina stworzyli wspaniały zbiór opowieści, które zwiększają naszą świadomość emocjonalną, które uczą rozpoznawać zachowania wpływające na odbiór naszej osoby przez innych, ale i pozwalających rozpoznać zachowania oraz wydarzenia, które wpływają na nas korzystnie i te, które czynią nam krzywdę. Tak zwana inteligencja emocjonalna już dawno okazała się być bardziej przydatną niż poziom inteligencji wyrażony wysokością ilorazu inteligencji, czyli IQ. Dlatego też warto pracować nad znajomością siebie, a także dokładnie obserwować ludzi wokół nas. 

Wiedza na temat emocji jest nieoceniona w kontaktach interpersonalnych, pozwala też wyeliminować wszystkie błędy komunikacyjne. Pięknie ilustrowana przez Carlesa Arbata książka pt. „Wielka księga emocji”, uczy najmłodszych nazywania emocji, kontroli nad nimi, odporności i radzenia sobie w trudnych, w tym konfliktowych sytuacjach, a także cieszenia się nawet małymi rzeczami. Przywołane historie, często znajome, dzieci mogą czytać samodzielnie, bądź z pomocą opiekuna, który dodatkowo podsumuje opowieść i wciągnie dziecko w rozmowę o opisywanych wydarzeniach. Dlatego też książka jest nie tylko wspaniałym prezentem dla najmłodszych, ale również interesującą pomocą dla nauczycieli czy bibliotekarzy, którzy na jej podstawie konstruować mogą scenariusze lekcji traktujące o emocjach, właściwym zachowaniu w określonych sytuacjach, a także o radzeniu sobie ze stresem czy gniewem. 

Książka podzielona jest na trzy części – część pierwsza „Moje emocje” zawiera opowiadania, które traktują o fundamentalnych wartościach, pozwalają kształtować właściwe postawy. Część druga, zatytułowana „Zbliżają mnie”, zawiera przypowieści, dające siłę do tego, by pokonywać przeszkody oraz nadzieję na lepsze jutro. Ostatnia część książki, zatytułowana „Do innych”, podsuwa pomysły pozwalające polepszyć stosunki z otoczeniem, a nawet naprawić popełnione błędy. Już format książki zwraca uwagę, a twarda oprawa pozwala wielokrotnie sięgać po publikację, a jednocześnie zachować ja w niezmienionym stanie, zaś nasycone barwy cieszą oczy, podobnie jak ciekawe ilustracje pobudzające wyobraźnię dziecka. Tym samym „Wielka księga emocji” jest publikacją wyjątkową, której wartość – jako biblioterapeuta – doceniam i którą stosuję przy konstruowaniu scenariuszy zajęć.

4 komentarze:

  1. Przyznam że z chęcią bym po nią sięgnęła :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa publikacja - zaintrygowałaś mnie:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń