piątek, 22 czerwca 2018

Serena Riffaldi "Koty łobuziaki"

Autor: Serena Riffaldi 
Wydawnictwo: Jedność Każda gospodyni (i mama) wie, że dom jest bardzo niebezpiecznym miejscem dla dzieci, jeśli nie są one świadome zagrożeń związanych z eksploatacją pewnych przedmiotów czy z określonym zachowaniem. Ostre noże, garnki z gotującą się zupą, gorący olej na patelni, środki myjące i czyszczące, gniazda elektryczne – to zaledwie początek listy potencjalnych zagrożeń czyhających na każdego malucha. Nie ma innego sposobu na ochronę przed tymi niebezpieczeństwami, jak wskazanie ich i dokładne wytłumaczenie, jakie są konsekwencje użycia danego przedmiotu czy sprzętu. 

Pomocą w tej nauce swego rodzaju BHP czterech kątów, jak adresowana do najmłodszych czytelników książeczka pt. „Koty łobuziaki”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność urocza opowieść o niesfornych kotkach, autorstwa Sereny Riffaldi, z pięknymi ilustracjami Eleny Modeny, w zabawny sposób przedstawia nam kwestie związane z bezpieczeństwem w domu, a przy tym zachęca do stosowania alternatyw dla niebezpiecznych igraszek oraz wskazuje, w jaki sposób należy postępować z danym przedmiotem czy też do czego przedmiot ten służy. Maluchy z uśmiechem śledzić będą przygody kocich łobuziaków, a także identyfikować potencjalne niebezpieczeństwa. To sprawia, że książka może stać się nieocenioną pomocą nie tylko dla rodziców, ale i dla nauczycieli, zaś możliwości oparcia na niej scenariuszy zajęć lekcyjnych są niemal nieograniczone. 


Na łamach książeczki młodzi czytelnicy zaprzyjaźniają się z psotnymi kotkami: Puszką i Mruczkiem, które nie tylko są małymi rozrabiakami, ale i są bardzo ciekawskie i głodne wiedzy. Dzieci mają szansę stać się świadkami niegrzecznego zachowania rozbrykanych futrzaków, a także konsekwencji, jakie kotki ponoszą. Baraszkujące w pokoju maluchy wplątują się w kolorową włóczkę, zaś przy próbie wydobycia się z pułapki, narażają na porażenie prądem elektrycznym. Tylko dzięki czujności kociej mamy niesforne kociaki nie zrzucają z pieca garnka, zaś chwilowa rozwaga Mruczka uchroni kocięta od zamknięcia drzwi, bez możliwość wydostania się na zewnątrz. Z kolei Puszka powstrzymuje Mruczka przed zbytnim wychyleniem się z okna. To tylko kilka przykładów niebezpiecznych sytuacji i zachowań, które mogłyby skutkować większym nieszczęściem, opisanych w książce „Koty Łobuziaki”. Harce tych futrzaków i kłopoty w jakie wpadają, są doskonałą okazją do dyskusji na temat poprawnych zachowań w pomieszczeniu kuchennym, ale nie tylko – dzięki temu mali czytelnicy książki będą świadomi niebezpieczeństwa i sięgną po takie zabawy, które nie będą narażały ich na kłopoty. Wysoka jakość wydania, w połączeniu z zawartością merytoryczną książki sprawiają, że zarówno rodzice, nauczyciele, jak i same dzieci chętnie będą do niej sięgały, bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz