piątek, 10 sierpnia 2018

Guillaume Musso "Apartament w Paryżu"

Tytuł: Apartament w Paryżu
Autor: Guillaume Musso 
Wydawnictwo: Albatros 


Każdy człowiek ma swoje demony z którymi się zmaga, każdy robi to też na własny sposób. Jedni rzucają się w wir pracy, inni próbują nadać sens swojemu życiu pomagając bliźnim, jeszcze inni wybierają drogę destrukcji i samounicestwienia. Sięgają wówczas po narkotyki, alkohol, rzucają się w wir towarzyskiego życia, kupcząc swoim ciałem, bądź wpadają w szał operacji plastycznych. Niektórzy przeżywają też kryzys własnych dokonań, pragną zniszczyć wszystko, co kiedykolwiek stworzyli. Są również tacy, którzy jedyny ratunek widzą w ucieczce – zarówno tej rozumianej dosłownie, jak i metafizycznie. 

Które z tych modeli zachowań wybierają bohaterowie Guillaume Musso? Przekonamy się o tym sięgając po wstrząsającą, znakomitą powieść autora pt. „Apartament w Paryżu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka odsłania przed nami zarówno ludzkie umysły, jak i dusze, pokazuje nam zło w najczystszej jego postaci, uświadamia, że cierpienie nie wybiera i może dotknąć zarówno tych, którzy mają wszystko, jak i tych, którzy żyją na krawędzi ubóstwa. To prawdziwa gratka dla fanów Musso, bez wątpienia jedna z jego najlepszych książek, w której po wartko toczącej się akcji nadchodzi spektakularny finał. To również doskonała okazja, by poznać twórczość autora, by zacząć odkrywać tego mistrza obserwacji, który bezlitośnie ukazuje ludzkie, okrutne zachowania, jednocześnie starając się zbadać ich źródła. 

Musso przedstawia nam dwójkę życiowych rozbitków: Madeline i Gasparda, którzy przez przypadek (albo dzięki przeznaczeniu) znaleźli się w jednym miejscu i czasie. Ona to była policjantka, którą prowadzone, trudne dochodzenia, zniszczyły psychicznie. W parze z kryzysem zawodowym idzie też nieudane życie osobiste, rozstanie z partnerem i świadomość, iż powrócił od do byłej żony z którą ma dziecko. Nawet tego brakuje w jej życiu, bo przejmując się losem innych, zaginionych dzieci, jednocześnie nie doświadcza miłości własnego. Przytłoczona rzeczywistością decyduje się popełnić samobójstwo i tylko przezorność jej przyjaciółki sprawia, że zostaje odratowana. Teraz decyduje się na pobyt w Paryżu by odpocząć i oczekiwać na wyniki badań w madryckiej klinice – poddaje się bowiem zabiegowi in vitro. Wynajmuje więc uroczy dom, należący w przeszłość do sławnego malarza, Seana Lorenza. 

Gaspard zaś jest nadużywającym alkoholu scenarzystą, który od lat stroni od świata. Zgodnie z tradycją raz w roku przyjeżdża do Paryża, by tu pisać kolejną sztukę teatralną, która pozwala mu na swobodne choć samotne życie. Sceptycznie podchodzący do wszystkiego, introwertyczny mężczyzna, próbuje oswoić szarą rzeczywistość topiąc ją w alkoholu, który zdecydowanie nadużywa. On również, za pośrednictwem swojej agentki wynajmuje wyjątkowy dom – byłą pracownię znanego artysty Lorenza. 

Zmuszeni razem przebywać zanim nie znajdą innej alternatywy, powoli zostają wciągnięci w dziwny, choć magnetyczny świat malarza, poznają również jego naznaczone wielką tragedią życie. Co więcej, przyjdzie im rozwikłać tajemnicę zaginionych dzieł twórcy, trzech obrazów, które tworzył ponoć przed gwałtowną śmiercią w Nowym Jorku. Z rozmów z bliskimi Lorenza wyłania się niezwykła, poruszająca historia, pełna cierpienia i ludzkiej podłości Okazuje się bowiem, że artysta, niezwykle ceniony na rynku sztuki, w makabrycznych okolicznościach stracił dziecko. Jego syn został bowiem porwany wraz z żoną, a następnie na jej oczach zasztyletowany. To wydarzenie stało się początkiem końca nie tylko małżeństwa artysty, ale również jego życia w charakterze twórcy. 

Odnalezienie obrazów to jednak dopiero początek historii okazje się bowiem, że malarz był przed śmiercią przekonany, iż jego syn żyje. Jak zakończy się ta opowieść? Czy nadzieja Lorenza była bezpodstawna? Czy popadł on w szaleństwo? Kim jest Król Olch? Na te pytania poszukamy odpowiedzi we wciągającej powieści „Apartament w Paryżu”, będącej zarówno historią Madeline i Gasparda, Lorenza, jak i starego przyjaciela malarza – Sotomayora. Dynamiczna akcja, wspaniale zarysowani bohaterowie, poruszające opisy – to wszystko składa się na tę niezapomnianą powieść, która ukazuje różne oblicza zła.2 komentarze:

  1. Chętnie bym przeczytała, a jednym z powodów jest to, że niedawno czytałam książkę o tym samym tytule napisaną przez Michelle Gable :)

    OdpowiedzUsuń