wtorek, 9 października 2018

Laura Vanderkam "Jak to robią kobiety sukcesu"

Autor: Laura Vanderkam 
Wydawnictwo One Press (Helion) Pędząca z miejsca na miejsce kobieta, to codzienny obrazek. Zmęczone, sfrustrowane Polki widać w tramwajach i autobusach, w samochodach lawirujących na autostradzie, by szybciej dotrzeć na miejsce. Rano do ich obowiązków (które same sobie narzuciły) należy budzenie całej rodziny i wyprawianie ich do szkoły i / lub pracy, następnie szaleńczy bieg do swojego biura, po to, by osiem czy dziesięć godzin później odebrać dzieci ze szkoły, robiąc w tzw. międzyczasie zakupy, później rzucając się w wir prac domowych, pamiętając przy tym o odrobieniu z dzieckiem lekcji. Teoretycznie wybór jest prosty – można przecież wybierać pomiędzy rodziną a karierą. Czy naprawdę jednak trzeba z czegoś zrezygnować? 

Na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Laura Vanderkam, żona, matka czwórki dzieci, aktywna zawodowo, autorka kilku poczytnych książek na temat zarządzania sobą w czasie. Właściwie nie tyle szuka ona odpowiedzi, ale udowadnia, że sprawnie można łączyć wiele funkcji wypełnianych przez kobiety, wypełniając swoje życie po brzegi, a nawet biorąc na siebie kolejne obowiązki mimo wypełnionego już kalendarza. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest jednak równowaga oraz mądre działanie, bowiem czas jest ograniczony i tylko od nas zależy jakość przeżytych chwil, to, w jaki sposób je wykorzystamy. Przepis na doskonałą organizacje czasu znajdziemy w najnowszym poradniku autorki, pt. „Jak to robią kobiety sukcesu”

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Helion książka, to porywająca lektura, która znacząco może poprawić jakość naszego życia i sprawić, że nadamy swojemu życiu kierunek. Na podstawie badań przeprowadzonych przez autorkę i wypełnionych przez dziesiątki kobiet raportów, Vanderkam pokazuje nam strategie zarządzania czasem, które może wdrożyć każda z nas. Tym samym jest to książka nie tylko dla zapracowanych bizneswoman, nie tylko dla kobiet pełniących najważniejsze funkcje w firmach, nie tylko dla pracowników korporacji, ale dla żon, matek, usiłujących powrócić do obowiązków zawodowych, a nawet dla tych kobiet, które skoncentrowały się na obowiązkach domowych. 

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, skupionych na naszej pracy, domu oraz nas samych, bowiem kluczem do szczęśliwego życia jest równowaga pomiędzy tymi sferami. W pierwszym rozdziale autorka wyjaśnia, w jaki sposób autorka przeprowadziła swoje ankiety, przybliżając swój Projekt Mozaika, jednocześnie zdradzając motyw, który skłonił ją do działania – to próba odpowiedzi na pytanie, co to znaczy prowadzić dobre życie i jak można je stworzyć. 

Trzy kolejne rozdziały mówią o tym, w jaki sposób przejąć kontrolę nad swoim zawodowym życiem, autorka nakłania w nich do przyjrzenia się przyczynom problematycznych sytuacji i pokazuje taktyki służące maksymalizowaniu produktywności. W kolejnych dwóch rozdziałach przekonamy się, że nawet pracując zawodowo mamy szansę wygospodarować czas dla rodziny – autorka obala przekonanie, że sukces zawodowy wymaga poświęceń w domu. Vanderkam zdradza nam też dziesięć sekretów szczęśliwego rodzica, a właściwie dzieli się z nami wiedzą na temat tego, w jaki sposób sprawić, byśmy mogły więcej czasu spędzać z rodziną / z dziećmi. Namawia też do tego, by zacząć postrzegać swój czas w taki sposób, by się nim cieszyć, a nie walczyć z nim. Ostatnie rozdziały przypominają nam o konieczności zadbania o siebie, bowiem bez troski o sen, ćwiczenia fizyczne i właściwą dietę, elementy naszego życia przestaną do siebie pasować. Autorka pokazuje nam, jak znaleźć na to czas (nawet kilka minut), jak się cieszyć jego każdą chwilą. 

Przywołane przez autorkę przykłady, załączone rejestry dowodzą, że połączenie wszystkich sfer życia i poruszanie się pomiędzy nimi bez straty dla któregoś z nich, jest możliwe. Trzeba jednak sporej dozy wiedzy oraz samodyscypliny, trzeba praktyki, by nauczyć się dobrze planować swój dzień w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce nie tylko na obowiązki, ale na przyjemności. Laura Vanderkam pokazuje, w jaki sposób to zrobić, zaś lektura poradnika naprawdę znacząco może odmienić nasza codzienność. Pod warunkiem oczywiście, że nasza aktywność nie skończy się na samej lekturze książki „Jak to robią kobiety sukcesu”, ale że wdrożymy przywołane strategie w życie. 

2 komentarze:

  1. Ja też czasami czuję, że po prostu nie ogarniam mojego życia, a więc książka jak najbardziej dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja już od kilku lat pracuję ze strategiami zarządzania czasem i zauważam ogromną różnicę.

      Usuń