poniedziałek, 12 listopada 2018

Jak wybrać odpowiednie okulary?

Konieczność korekty wzroku dla wielu osób brzmi jak wyrok. Nie wyobrażają sobie bowiem noszenia okularów, są pełni obaw, jak będą w nich wyglądać i ile problemów jest z nimi związanych w codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem wystarczy odpowiednio dobrać kształt oprawek okularowych oraz postawić na dostosowane do naszego trybu życia szkła, by  mieć modne okulary, które nie tylko nie tylko przeszkadzają, ale i stanowią piękną ozdobę twarzy, nadającą jej charakteru. 

Jak dobrać okulary? 

Aby prawidłowo dobrać kształt oprawek, koncentrując się nie tylko na ich funkcjonalności, ale również na estetyce aspekcie modowym, warto uwzględnić następujące kwestie: 
  • Kolor włosów: brunetki pięknie będą wyglądały w okularach o oprawkach szafirowych, czerwonych, czarnych czy srebrnych; rude włosy wspaniale komponują się z oprawkami złotymi i miedzianymi, z kolei blondynki śmiało mogą pozwolić sobie na złote oprawki. Generalnie, panie reprezentujące typ urody jesień i wiosna powinny postawić na oprawki w kolorach złota, brązu ewentualnie na kolor czerwony. Z kolei panie mające typ urody zima i lato, najlepiej wyglądać będą w czerni, szarościach, srebrze czy granatach. 
  • Kształt twarzy: ma on znaczenie dla doboru odpowiedniego kształtu oprawy. Właściwie dobrane oprawy potrafią zniwelować niedoskonałości, w miarę potrzeby wizualnie zaokrąglić czy wydłużyć twarz. Przy twarzy szerokiej, okrągłej, warto postawić na modele owalne, bądź też oprawki prostokątne / kwadratowe, które nadadzą jej bardziej wyrazistego kształtu. Warto jednak pamiętać, że grube oprawki poszerzą jeszcze twarz – lepszym wyborem będą oprawki delikatne lub o średniej grubości. Twarz podłużną wizualnie skrócą oprawki prostokątne. Z kolei twarz w kształcie serca czy trójkąta bardzo dobrze wygląda w okularach podłużno-owalnych, bądź też okrągłych. Kwadratowa twarz, z silnie zarysowaną szczęką, dobrze wygląda w oprawkach owalnych lub skośnych. Złagodzą one nieco rysy twarzy. Można tu sięgnąć nawet po oprawki grube i szerokie. Do twarzy owalnej pasują natomiast niemal wszystkie rodzaje oprawek, warto jedynie zwrócić uwagę, by nie wystawały one poza najszerszą część twarzy (policzki). 

Postaw na styl 

Wybierając oprawki, warto się zastanowić również jaki efekt – poza ewentualną korektą deficytów urody – chcemy osiągnąć. Okulary już dawno bowiem przestały być jedynie kwestią przymusu, są obecnie modnym gadżetem, noszonym chętnie nawet przez osoby cieszące się doskonałym wzrokiem. Warto jednak zastanowić się, do czego te okulary mają nam służyć, w jakich sytuacjach je zakładamy, a jeśli są częścią naszego codziennego wizerunku, to jaki styl preferujemy i jakie ubrania przeważają w naszej szafie. 

Osoby energiczne, o żywiołowej naturze, kreatywne i / lub takie, których szafa jest pełna kolorowych ubrań, mogą pozwolić sobie na krzykliwe kolory np. czerwone, bordowe, żółte, z kolei osoby stosowane, spokojne lub pełniące role zawodowe, w których te cechy są atutem, mogą wybrać okulary o klasycznych kolorach (stalowy, szary) i kształtach, a nawet bardzo delikatne, okulary bezramkowe. Dzięki temu okulary nadawać będą osobie powagi, a nawet osiągniemy taki efekt, że nie będą zupełnie rzucały się w oczy. 

W doborze oprawek do własnego stylu musimy pamiętać, że powinny być one spójne z kreowanym wizerunkiem i nie powinny odstawać od reszty looku. Osoby o tradycyjnych poglądach, często starsze lub reprezentujące zawody, w których liczy się powaga i dostojność powinny sięgać po okulary metalowe, klasyczne oprawy. Natomiast nowoczesne oprawy adresowane są do osób dynamicznych, przebojowych, kreatywnych, nie bojących przełamywać stereotypów. Jeśli dodatkowo zwrócimy uwagę na kształt twarzy przy wyborze oprawek – sukces gwarantowany. Uzyskamy modny wygląd, a także dodamy sobie uroku, świeżości czy zatuszujemy ewentualne mankamenty urody. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz