środa, 30 stycznia 2019

Małgorzata Rogala "Punkt widzenia"

Tytuł: Punkt widzenia 
Autor: Małgorzata Rogala 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Gwałt jest zawsze trudnym tematem – nie tylko dla samych ofiar, ale dla prowadzących ewentualne śledztwo policjantów oraz sędziów orzekających w sprawie. W samej tylko Polsce w ciągu 2017 roku stwierdzono ponad tysiąc dwieście tego rodzaju przestępstw, w poprzednich latach statystyki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. A ile jest gwałtów, które nie zostało zgłoszonych? Ile jest przypadków, nawet wśród tych stwierdzonych, w których ofiara usłyszała, że „sama się prosiła”? Ile wśród sprawców gwałtów dostało zaniżony wyrok? Odpowiedzi możemy sobie udzielić sami biorąc pod uwagę wypowiedzi wielu polityków płci męskiej, przedstawicieli wielkiego świata, którzy prezentują teorię sprowadzające się do tego, że „nie można zgwałcić dziwki” czy wypowiadając się w podobnym stylu. 

Z gwałtem mamy do czynienia w kolejnej już części książki o parze charyzmatycznych policjantów, Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Tu również pytanie brzmi, czy gwałt rzeczywiście miał miejsce, skoro dwa lata temu jego sprawca dostał zaledwie wyrok w zawieszeniu. Stanowisko sędziego wydziału karnego, Włodzimierza Skowrońskiego, dla wielu pozostawało zagadką szczególnie, że prokurator dysponował nawet materiałem biologicznym sprawcy. Finał tej ponurej historii był jeszcze bardziej tragiczny – ofiara gwałtu, Ida Więcek trafiła do szpitala psychiatrycznego, zaś rok po zdarzeniu, popełniła próbę samobójczą. Gwałt, który miał miejsce na imprezie walentynkowej, odbywającej się na działce rodziców sprawcy, zniszczył życie wielu ludziom, a wszystko wskazuje na to, że po dwóch latach sprawa ma powtórnie zainteresować opinię publiczną. 

Otóż zamordowana zostaje córka Skowrońskiego, nastoletnia Jagoda. Ojciec dowiaduje się o zniknięciu przebywającej na polskim wybrzeżu córki z makabrycznego filmu, który został przesłany mailem przez nieznanego nadawcę. Prezentujące scenę gwałtu a następnie duszenia sznurem dziewczyny nagranie przez krótki czas wydaje się być ponurym żartem. Niestety, wkrótce zostaje znalezione ciało siedemnastolatki i to w miejscu, które pozwala wiązać ze sobą te dwie sprawy – zwłoki znajdowały się bowiem na działce, na której dwa lata wcześniej dokonano gwałtu na Idze. 

Mimo zdwojonych wysiłków, Agacie i Sławkowi trudno jest znaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia. Co więcej, sprawa jest dla samej Agaty szczególnie bolesna – wszak sama w przeszłości była ofiarą molestowania. Co więcej, Skowroński orzekał również w jej sprawie, kiedy niesłusznie została oskarżona o przestępstwo. Czy jednak policjantka będzie w stanie unieść się ponad to i prowadzić śledztwo pozostając bezstronną? Czemu policjantom wydaje się, że nikt z otoczenia obu dziewczyn nie mówi całej prawdy? Czy ktoś postanowił pomścić śmierć zgwałconej podczas Walentynek dziewczyny? Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ginie kolejna osoba. A to dopiero początek skomplikowanej historii o winie i karze… 

Wszystkie te wydarzenia składają się na niezwykle emocjonującą lekturę powieści pt. „Punkt widzenia”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona. Autorka, Małgorzata Rogala, znów pozwala nam uczestniczyć w policyjnym śledztwie, dzielić wraz z bohaterami emocje oraz dochodzić prawdy. Tym razem będzie to jednak niezwykle trudne, bowiem początek historii jest zanurzony głęboko w przeszłości. Niemal do ostatniej strony Rogala trzyma nas w napięciu, my zaś miotamy się rozpaczliwie, starając się zidentyfikować sprawcę. Fabuła, oparta na prostym schemacie, a jednak niezwykle dzięki ilości wątków skomplikowana sprawia, że nawet na chwilę nie możemy oderwać się od książki, zaś lektura powinna zadowolić nawet najbardziej wymagającego miłośnika kryminalnych opowieści. 
4 komentarze:

 1. Książki Rogali mam dopiero w planach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowane polecam. Może para policjantów nie jest tak charakterystyczna jak w innych kryminałach, ale historia z najwyższej półki!

   Usuń
 2. Książki Małgorzaty Rogali są najlepsze, a ta seria wywala z butów :)

  OdpowiedzUsuń