środa, 20 lutego 2019

Bożena Fabiani "Rzym. Wędrówki z historią w tle "

Tytuł: Rzym. Wędrówki z historią w tle 
Autor: Bożena Fabiani 
Wydawnictwo: PWN 


Rzym nie bez przyczyny uznawany jest za jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc Starego Kontynentu. Z miesiąca na miesiąc zyskuje on popularność wśród Polaków i to nie tylko dlatego, że w jego sercu kryje się drugie najmniejsze państwo świata, w którym na dodatek panuje monarchia absolutna, czyli Watykan. Do Wiecznego Miasta, jak mówi się o Rzymie, wybieramy się często z uwagi na tanie połączenia lotnicze, pogodę, ale przede wszystkim na wiele atrakcji, stanowiących prawdziwą gratkę szczególnie dla osób zafascynowanych historią, kulturą i sztuką. 

Parafrazując słynne słowa Goethego, śmiało można powiedzieć: „Zobaczyć Rzym i umrzeć", choć sentencja te dziś nabiera innego znaczenia, niż w momencie wypowiadania jej. Zobaczywszy Rzym śmiało możemy bowiem powiedzieć, że doświadczyliśmy absolutnego piękna, że nie ma drugiego tak pięknego i pełnego zabytków miasta, gdzie każdy róg, każda uliczka niesie ze sobą nowe doznania, nowe doświadczenia. 

O Rzymie, jego historii oraz miejscach wartych zatrzymania się i kontemplacji przeczytać możemy w fascynującej książce Bożeny Fabiani pt. „Rzym. Wędrówki z historią w tle”. Ta wyjątkowa książka, opublikowana nakładem Wydawnictwa PWN nie jest typowym przewodnikiem, a właściwie przewodnikiem nie jest wcale. To raczej zbiór zachwytów nad miastem, jego wielowiekową tradycją, burzliwą przeszłością oraz dziełami sztuki, które obecne są tam na każdym kroku. Wraz z autorką wyruszamy na wędrówkę po mieście, zatrzymując się niekiedy po to, by poznać wybrane wydarzenia z przeszłości, od narodzin chrześcijaństwa, aż do baroku. Tym samym książka zachwyci zarówno tych, którzy do Rzymu się wybierają, jak i te osoby, które pragną zgłębiać jego zakamarki nie ruszając się nawet z fotela. Nawet wówczas miasto robi wrażenie, nawet wtedy olśniewa swoim blaskiem i imponuje podniosłą atmosferą w nim panującą. Nie trzeba nawet doświadczać jej bezpośrednio – niezwykły klimat tam panujący wynika z historii Rzymu, przenika przez mury imponujących budowli czy bogate zbiory muzealne. 

Jak pisze Fabiani „(…) tu każdy kamień ma coś do powiedzenia – głazy pod stopami na via Appia sprzed dwóch tysięcy lat czy niewiele od nich młodsze (…) dachówki na bazylice Santa Maria Maggiore (…)”. W te opowieści wsłuchiwać się będziemy za sprawą autorki, która sięgać będzie do najwcześniejszych początków chrześcijaństwa i poprowadzi nas śladami pierwszych Apostołów, szlakiem obiektów architektury sakralnej, przybliży historię pierwszych bazylik. Zatrzymamy się m.in. na Wzgórzu Opium, zejdziemy do katakumb, zwiedzimy bazyliki cmentarne i tropić będziemy ślady kultury antycznej. To zaledwie kilka propozycji wędrówek (z piętnastu przygotowanych), który przybliżają nam Rzym nie od strony wizualnej, ale poprzez przeszłość. 

Dla tych, którzy o Rzymie nie tylko chcą czytać, ale też się tam wybierają, autorka przygotowała niespodziankę – propozycję kilku tras, które pozwalają nawet w trakcie krótkiego pobytu w Wiecznym Mieście eksplorować okolicę i zachwycać się nią w zależności od naszych możliwości. To wszystko sprawia, że książka „Rzym. Wędrówki z historią w tle” to pozycja wyjątkowa, którą w swojej biblioteczce powinien posiadać każdy historyk (w tym historyk sztuki), ale również każda osoba zainteresowana miastem i / lub podróżą do niego.

2 komentarze:

  1. Chciałabym kiedyś pojechać w podróż do Rzymu, to moje marzenie !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja lecę właśnie jutro.Też sobie wymarzyłam, a w końcu się spełniło!

      Usuń