środa, 20 lutego 2019

Mancini Paola, Polettini Barbara "Zioła. Nowa encyklopedia. Właściwości i zastosowanie w odżywianiu, leczeniu i kosmetyce"

Tytuł: Zioła. Nowa encyklopedia. Właściwości i zastosowanie w odżywianiu, leczeniu i kosmetyce 
Autor: Mancini Paola, Polettini Barbara 
Wydawnictwo: Jedność 


Obecnie, po latach gloryfikacji pełnych chemii i sztucznych składników kosmetyków czy artykułów spożywczych, znów wracamy do natury. Wzorem naszych babć sięgamy po zioła, wykorzystując je nie tylko do sporządzania leczniczych wywarów, ale również do robienia maseczek, okładów czy płukanek. Zioła zaczynają również królować w naszej kuchni – doceniamy bogactwo smaku i aromatu, które ze sobą niosą. Niestety, z uwagi na trwającą wiele lat pogardę do tego co naturalne, wywołaną fascynacją kolorowym Zachodem i wysokoprzetworzonymi produktami, nasza wiedza na temat ziół jest raczej fragmentaryczna, a już z pewnością nie wykorzystujemy w pełni tkwiącego w nich potencjału. 

Sytuację zmienić może wyjątkowa publikacja Wydawnictwa Jedność, pt. „Zioła. Nowa encyklopedia. Właściwości i zastosowanie w odżywianiu, leczeniu i kosmetyce”. Książka zawiera szczegółowe informacje na temat blisko dwustu roślin popularnych w całej Polsce, z dokładnym opisem ich wyglądu, występowania oraz właściwości, a także z podaniem wielu innych informacji, pozwalających w pełni wykorzystać tkwiący w roślinach potencjał. Tym samym encyklopedia znajdować będzie wszechstronne zastosowanie, zarówno wśród osób interesujących się ziołolecznictwem, naturalnymi kosmetykami, jak i zdrowym odżywianiem. To również wspaniały prezent dla bliskiej osoby, a także inspiracja do zmiany stylu życia i do zwrócenia się ku naturze. 

Zanim jednak poznamy podstawowe gatunki ziół, dowiemy się, czym jest fitoterapia, a także dowiemy się, jak rozwijało się ziołolecznictwo na przestrzeni wieków w różnych regionach świata. Nauczymy się także, jak używać ziół – w książce znajdziemy szczegółowe informacje o zbiorach (w tym niezwykle cenne zestawienie dotyczące najlepszego okresu zbiorów poszczególnych części roślin), przechowywaniu i suszeniu ziół, a także przygotowaniu preparatów. Dokładnemu planowaniu zbiorów służy gotowa lista ziół z podaniem okresu zbioru. 

Kolejna część encyklopedii zawiera omówienie stu siedemdziesięciu roślin, skatalogowanych alfabetycznie, dzięki czemu bez trudu dotrzemy do cennych dla nas informacji. Opis, opatrzony zdjęciem rośliny, poza jej nazwą, rodziną, występowaniem oraz okresem zbioru, zawiera wiele interesujących danych, m.in. dotyczących zastosowania danego zioła do użytku wewnętrznego i / lub zewnętrznego. 

W encyklopedii znajdziemy również część stanowiącą praktyczny poradnik medyczny, obejmujący ponad sto haseł, poświęcony najczęstszym dolegliwościom, wraz z recepturami na odpowiednie panaceum na te dolegliwości. Wśród haseł znalazły się m.in. afty, anemia, astma, bezsenność, cellulitis, gorączka i wiele innych. Zajrzymy również do klasztornych ksiąg, by odczytać zapiski mnichów dotyczące gotowych przepisów na lecznicze napary, nalewki winne czy odwary. Poznamy ponadto rośliny dziko rosnące, zaś część ta zawiera liczne wskazówki dotyczące zbierania roślin ze stanu naturalnego. 

Prawdziwą gratką dla miłośników dobrej kuchni, zarówno tych gotujących, jak i wyłącznie degustujących, jest część zawierająca ponad sto przepisów kulinarnych na pyszne dania z użyciem ziół. Wśród proponowanych specjałów znajdziemy m.in. risotto z pokrzywą, cannelloni z dzikim szpinakiem, kaszę perłową z borowikami i borówką brusznicą, czy – moje ulubione – racuchy oraz omlet z miętą. 

Bogata zawartość merytoryczna książki, liczne wskazówki oraz przepisy na dania doskonałe na każdą okazję sprawia, że pozycja „Zioła. Nowa encyklopedia”, jest nie tylko godna uwagi, ale może nadać naszemu życiu nową jakość. A już na pewno wprowadzić do naszej codzienności nowe smaki i zapachy, czego niejako ubocznym efektem będzie poprawa zdrowia i samopoczucia! 2 komentarze:

 1. Przygarnęłabym taką- bo o ziołach to ja wiem tyle co nic...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest naprawdę wspaniała. I choć samodzielnie nie odważę się zbierać ziół, to z pewnością zamiast leków sięgać będę po zioła samodzielnie zmieszane czy zaparzone.Już odkryłam koło miejsca zamieszkania sklep zielarski!

   Usuń