niedziela, 10 lutego 2019

Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska "Hotel Bristol "

Tytuł: Hotel Bristol 
Autor: Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska 
Wydawnictwo: ARKADY Będąc na Krakowskim Przedmieściu, trudno nie zwrócić uwagi na Hotel Bristol, jeden z najstarszych i najdroższych (jeśli nie najdroższy w Warszawie). Podziwiając zarówno sam wygląd zewnętrzny budynku, jak i dając się zauroczyć jego wnętrzom, z których część posiada secesyjną dekorację, nie zastanawiamy się często nad tym, jak powstawał, co było impulsem do jego założenia i – co więcej – jakie nazwisko za jego powstaniem stoi. Tymczasem pierwotnie w miejscu hotelu wznosił się Pałac Tarnowskich, gdzie mieściły się instytucje publiczne, zaś w 1895 nieruchomość została kupiona przez spółkę, której jednym z właścicieli był Ignacy Jan Paderewski, polski pianista, kompozytor, polityk, mąż stanu. 

O tym, jak powstawał hotel Bristol, jak przebiegała jego budowa, o szczegółach architektonicznych oraz wystroju, o bywających w nim gościach i jego dziejach na przestrzeni lat przeczytać możemy we wciągającej książce „Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa ARKADY. Autorki: Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska, po raz kolejny zabierają nas w przeszłość (opisały również historię pierwszej wytwórni filmowej w Warszawie), by przedstawić dzieje wspaniałego obiektu od końca XIX wieku po czasy współczesne. Ta niezwykła pozycja, wypełniona zdjęciami i dokumentami, która – poza przybliżeniem nam losów hotelu, pokazuje życie w Polsce, a szczególnie w Stolicy, zarówno to polityczne, jak i społeczno-gospodarcze oraz kulturalne. 

Książka składa się z dwudziestu rozdziałów, które nakreślają zarówno te wspaniałe, jak i te gorsze chwile dla hotelu, opowiadają o nim z pasją i zaangażowaniem. Wraz z autorkami przyglądamy się otwarciu Bristolu i artykułowi na jego temat na pierwszej stronie „Kuriera Warszawskiego”. Poznajemy szczegóły dotyczące rozmieszczenia pomieszczeń w budynku, zachwycamy się jego eleganckimi apartamentami, wśród których szczególnie dwa, usytuowane na pierwszym piętrze się wyróżniały. Poznajemy również najbliższe sąsiedztwo hotelu, a także osobę pani Emilii Finot z Paryża, która jako pierwsza zameldowała się w warszawskim hotelu. 


Autorki przybliżają nam również osobę Ignacego Jana Paderewskiego, który finansował budowę, Stanisława Roszkowskiego, będącego pomysłodawcą założenia spółki, a także Edmunda Zaremby, który nadzorował budowę rotundy. Szczególnie na Paderewskim skupiły się Toeplitz-Cieślak oraz Żukowska, prezentując początki jego kariery i wyjaśniając, w jaki sposób był w stanie poczynić taką inwestycję. Śledzimy również powolny upadek finansowy –zarówno Kąśna, którą pianista zakupił, jak i budowa hotelu, okazały się być przysłowiową studnią bez dna. 

Jesteśmy ponadto świadkami tak ważnych dla kraju wydarzeń, jak wybuch pierwszej wojny światowej czy odzyskanie niepodległości. Śledzimy również działania Paderewskiego w tym okresie i jego wielkie zaangażowanie w pomoc Polakom. Obserwujemy karierę polityczną pianisty, poznajemy jego żonę, jednocześnie dociekając przyczyn tego, iż była osobą nielubianą. Towarzyszymy mu również wówczas, kiedy w 1920 roku postanawia opuścić Warszawę i zlikwidować wszystkie interesy w Polsce. 

Poznajemy również burzliwe losy samego hotelu – okres jego prosperity przypadający na pierwszy okres działalności, a także kryzysy, jak ten z 1905 roku, kiedy to doszło do zamieszek i demonstracji Rosji. To tylko część informacji zawartych w książce, składających się nie tylko na fenomen samego hotelu, ale i Ignacego Jana Paderewskiego. Tym samym otrzymujemy publikację wyjątkową, która – zarówno na swój zakres merytoryczny, jak i na piękne wydanie – powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mieszkańca Stolicy, miłośnika historii, jak i muzyka.


1 komentarz:

  1. I have read so many posts on the topic of the blogger lovers but this piece
    of writing is actually a pleasant article,
    keep it up.

    OdpowiedzUsuń