sobota, 9 lutego 2019

James Patterson, Bill Clinton "Gdzie jest prezydent"

Tytuł: Gdzie jest prezydent 
Autor: James Patterson, Bill Clinton 
Wydawnictwo: Znak Apokaliptyczne wizje już wielokrotnie pojawiały się w przepowiedniach, zaś świat zamierał w oczekiwaniu na swój koniec. Zagrożenie miało nadejść z różnych stron – w zależności od autora przepowiedni – miała to być kolejna wojna światowa i związane z nią (bądź od niej niezależne) skażenie chemiczne lub biologiczne, ocieplenie klimatu, bądź milenijny koniec wszystkiego, za sprawą braku wiedzy na temat reakcji oprogramowania, na zmianę daty z 1999 na 2000 rok. 

Właśnie o tym zagrożeniu płynącym ze strony maszyn, a raczej z ich wykorzystaniem, mówi się coraz częściej. Obecnie, kiedy niemal wszystkie sfery naszego życia wypełnione są zautomatyzowanymi procesami, awarie czy zmiany sekwencji danych, mogłyby mieć katastrofalne skutki. Odcięcie wody, prądu, dostaw żywności, brak możliwości wypłaty środków z rachunku, brak dostępu do Internetu, telefonu, paraliż służb medycznych i komunikacji – to zaledwie kilka przykładów konsekwencji braku działania lub nieprawidłowego działania systemu operacyjnego. Mimo iż wizja ta wydaje się ocierać o fantastykę, to nic bardziej mylnego – w dobie zagrożenia terrorystycznego oraz coraz większej specjalizacji podmiotów zajmujących się oszustwami internetowymi oraz hakerów, nie jest trudno połączyć te dwa elementy w jedną całość. Kto jednak ma czelność grozić w ten sposób USA? Komu najbardziej zależy, żeby unicestwić ten kraj?


Będzie się musiał tego dowiedzieć Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Jonathan Duncan. Zapowiada się kryzys, który przyniesie niewyobrażalne nawet skutki, i to nie tylko dla USA, ale i dla całego świata. Groźba wypuszczenia wirusa jest tym bardziej realna, że wszystko wskazuje na to, iż zdrajcą jest jeden z najbliższych współpracowników Prezydenta, jedna z ośmiu osób. Na dodatek sam prezydent zmaga się z poważną chorobą, której objawy nasilają się jeszcze pod wpływem stresu. Czy wytrzyma presję czasu? Sobota zbliża się nieubłaganie, zaś sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, a „wieki ciemne” stają się realne. 

Ta historia jest na tyle prawdopodobna, że lektura powieści „Gdzie jest prezydent”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Znak, dostarcza nam niesłabnącego napięcia i stanowi wyzwanie – który bowiem kraj postanowił „rzucić na kolana” Amerykę? Dodatkowo świadomość, że autorowi Jamesowi Pattersonowi towarzyszył Bill Clinton, który doskonale orientuje się zarówno w rzeczywistości Białego Domu, jak i w zawiłościach polityki prowadzonej przez Amerykę i strategii reagowania na wszelkie zagrożenia. Ten duet – popularny pisarz oraz prezydent, mógł stworzyć książkę ponadczasową, będącą największą sensacją od czasów Dana Browna. Nie do końca się to udało, mamy jednak do czynienia z całkiem niezłą powieścią, którą pokochają wszyscy zwolennicy spiskowych teorii dziejów i political fiction. 

Rosnące napięcie, które towarzyszy nam w trakcie lektury książki, a także plejada bohaterów, z prezydentem oraz tajemniczą i intrygującą kobietą o pseudonimie Bach, to bez wątpienia główne atuty książki. Jeśli do tego dodamy wgląd w przemyślenia prezydenta, świadomość ciężaru spoczywającej na nim odpowiedzialności oraz doskonale odmalowaną samotność, otrzymujemy książkę, może nieco zbyt schematyczną, zbyt chaotyczną, ale z pewnością taką, po którą sięgnąć warto. 1 komentarz:

  1. No nie wiem.. Mam w planach książki Pattersona, ale czy akurat na pierwszy ogień pójdzie ta pisana z Bilem Clintonem to raczej wątpię :)

    OdpowiedzUsuń