piątek, 8 marca 2019

Alicja Sinicka "Winna"

Tytuł: Winna 
Autor: Alicja Sinicka 
Wydawnictwo: Kobiece 


„Jedna chwila może zmienić całe życie. Najgorsze jest to, że człowiek nigdy się jej nie spodziewa. Budzi się jak zwykle rano i nie wie, że to właśnie dziś. Dziś wszystko zacznie biec w innym kierunku, niezależnie od woli zainteresowanego” – o prawdziwości tych słów mogło przekonać się wiele osób, których życie zmieniło się w ciągu zaledwie ułamka sekundy, których marzenia i / lub szansa na szczęście zostały przekreślone. 

O tym, jak szybko los może się od nas odwrócić, przekonamy się śledząc losy Wendy Palmer, dwudziestopięcioletniej doktorantki psychologii, która sama mogłaby stać się obiektem badań dla niejednego psychologa. Spotykamy ją w niezwykle trudnym dla niej momencie życia, kiedy jej ukochany mężczyzna, Warren, informuje ją o zdradzie. Zrozpaczona kobieta decyduje się na rozstanie, choć jemu byłoby wygodniej tkwić u jej boku równocześnie szukając drobnych uciech, dlatego też nie chce słyszeć o zakończeniu związku. 

Nic dziwnego, że po takim rozstaniu i przypadkowym spotkaniu byłego partnera, można mieć zły poranek, a właściwie cały dzień. Choć w przypadku Wendy złych jest właściwie ostatnich dziewięć lat, dziewięć długich lat wypełnionych poczuciem winy wypełnionych samooskarżeniami, ale też niewypowiedzianymi słowami ze strony ojca. To właśnie kilka lat wcześniej zdarzył się wypadek samochodowy, w którym zginął ukochany brat Wendy, Ethan. Dziewczyna, choć siedziała za kierownicą samochodu, nie była winna katastrofie – to pozbawiony skrupułów egoista, chory na AIDS, wjechał w rodzeństwo z zamiarem popełnienia samobójstwa. Popełnił również morderstwo, ale mimo to Wendy czuje, że ciężar oskarżeń ze strony ojca spoczywa na jej barkach. 

To wydarzenie zdeterminowało jej przyszłość, również zawodową, to właśnie próby osiągnięcia minimalnej choć równowagi, popchnęły ją w stronę psychologii. Nie zmienia to faktu, że pozostała osobą mocno introwertyczną, a na jej ustach rzadko gości uśmiech. Ta sytuacja zmienia się w chwili, kiedy poznaje Jima Corwella, przystojnego i bogatego kapitana piechoty morskiej, pod wpływem którego budzi się znów do życia. Czy jednak Wendy przyzna sobie prawo do szczęścia? Jakie jeszcze niespodzianki szykuje dla niej los i z której strony nadejdzie niespodziewane niebezpieczeństwo? 

Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki autorstwa Alicji Sinickiej, pt. „Winna”. Autorka dała się już poznać jako utalentowana powieściopisarka dzięki pozycji pt. „Oczy wilka”, a teraz znów powraca, by trzymać nas w napięciu, prezentując nieoczywistą opowieść, zupełnie inną, niż byśmy się mogli po lekturze pierwszych stron spodziewać. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego nowość, to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników powieści obyczajowych ze szczyptą romansu, ale i powieści sensacyjnych, bowiem ten wątek całkiem wyraźnie w książce jest zarysowany. 

Konstrukcja fabuły oraz bohaterowie książki zasługują na wielkie wyróżnienie, a plastyczne opisy i wgląd w świat emocji czy przemyśleń Wendy, pozwalają czytelnikowi się do niej zbliżyć i wraz z nią doświadczać poczucia winy oraz przekonania o niskiej wartości. Wraz z Wendy cierpimy i przeżywamy chwile uniesienia, czujemy się częścią opowiadanej historii, dlatego też po zakończeniu powieści , zapewne długo pozostanie ona w naszej pamięci. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz