niedziela, 10 marca 2019

Michał Pasterski "Insight. Droga do mentalnej dojrzałości"

Tytuł: Insight. Droga do mentalnej dojrzałości 
Autor: Michał Pasterski 
Wydawnictwo: One Press 


Jakie błędy w systemie polskiej edukacji ograniczają nasz potencjał? Czym jest zdrowe spojrzenie na siebie? Dlaczego szkolenia motywacyjne nie działają (i co działa)? Co się dzieje, kiedy nie zaspokajamy naszych psychologicznych potrzeb? Jak osiągnąć mentalną dojrzałość i czym ona tak naprawdę jest? Dlaczego wielu z nas żyje w nieustannej wojnie z samym sobą? Czym jest metoda Insight i w jaki sposób można ją stosować? To tylko kilka z szeregu pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w książce – swego rodzaju poradniku samorozwoju, która ma szansę odmienić nasze życie i nadać mu nową jakość. 

Co to za książka? Mowa o najnowszej publikacji Wydawnictwa Helion pt. „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości”. Autor, Michał Pasterski, od dziesięciu lat zgłębiający zagadnienia psychologii, prowadzący jeden z najpopularniejszych w Polsce blogów na temat rozwoju osobistego i edukacji, w oparciu o własne studia tematu, doświadczenie i lata praktyki, opracował metodę Insight, będącą „wielopoziomowym sposobem na samodzielną praktykę rozwoju osobistego”. 

Metoda ta obejmuje zarówno podwaliny filozofii rozwoju osobistego, założenia, zasady pracy nad sobą, wybrane metody terapeutyczne i coachinowe oraz narzędzia, które wspierać mogą proces samorealizacji. Opis metody w połączeniu z zawartą w książce wiedzą z zakresu systemów edukacji czy podstaw psychologii, czyni ją niezwykle kompletnym przewodnikiem po ludzkim umyśle, ludzkiej naturze, po życiu. I mimo tego, iż nie jest to książka dla wszystkich – sceptycy oraz osoby, które pragną oszukiwać siebie samych myśląc, że sama lektura książek o samorozwoju odmieni ich życie, będą rozczarowani. To raczej książka dla osób świadomych faktu, że zmiana musi być procesem rozciągniętym w czasie, że do tej zmiany, potrzebna jest praca nad sobą, rzetelny wgląd w siebie. Pasterski dostarcza nam wiedzy i narzędzi na temat tej zmiany i możliwych jej kierunków, od nas zaś zależy to, czy i w jaki sposób materiały te wykorzystamy. 

Książka zbudowana jest z trzech części: „Dojrzałość”, „Wgląd” oraz „Praktyka”, które poprzedza kilka wskazówek, mających na celu pełniejsze wykorzystanie zawartości w książki. Autor podkreśla tu m.in., że czytanie tej książki tylko dla samej lektury, bez angażowania się w praktykę, nie ma większego sensu. Dlatego też zaleca, by sumiennie wykonywać ćwiczenia znajdujące się w poszczególnych rozdziałach (jest ich ponad czterdzieści), bowiem one pomagają nam uczestniczyć w procesie. Poza ćwiczeniami w książce znajdziemy też doświadczenia, czyli jednorazowe eksperymenty, których celem jest wypróbowanie na sobie danej koncepcji – dzięki temu możemy wyrobić sobie własne zdanie na temat tego, o czym autor pisze. 

Pierwsza część książki, stanowiąca niejako wprowadzenie do tematu, zawiera zagadnienia związane z rozwojem osobistym, dużo tu również osobistych doświadczeń autora. Pasterski pisze tu o ludzkiej naturze, zaspokajaniu potrzeb, samoakceptacji i psychicznej dojrzałości. Część druga przybliża nam główne założenia i zasady metody Insight, autor tłumaczy również, w jaki sposób metoda ta czerpie z coachingu, psychoterapii i innych podejść do pomocy psychologicznej. Omawia ponadto dwie najważniejsze umiejętności, których powinniśmy się nauczyć, czyli obserwację swojego świata wewnętrznego oraz wsłuchiwanie się w głos intuicji. Zajmiemy się tu ponadto analizą miejsca, w którym znajdujemy się w życiu, a także odkrywać będziemy swoje najważniejsze potrzeby rozwojowe. Trzecia część książki – najbardziej praktyczna – poświęcona jest przydatnym narzędziom do zarządzania rozwojem osobistym. 

Zawarta w książce wiedza merytoryczna – podana niezwykle przystępnym językiem – w połączeniu z praktyką, czyli dostarczonymi przez pasterskiego narzędziami i opisem ich zastosowania, to doskonały bodziec do pracy nad sobą oraz do zmiany swojego myślenia, a tym samym swojego życia, pozbycia się swoich ograniczeń i realizacji planów. Tak naprawdę, dzięki pracy nad sobą, zmienimy się nie tylko my, ale wszystko to, co nas otacza. Czy jesteś na to gotowy / gotowa?


2 komentarze:

  1. Mam tą książkę w formie audiobooka - słucham podczas biegania - wtedy też można odpowiedzieć sobie na ważne pytania;) Jedno jest pewne- to nie jest książka "na raz"- do niej się wraca wtedy gdy czuje się potrzebę pracy nad sobą...
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń