piątek, 5 kwietnia 2019

Muzyczne spinki do mankietów, czyli postaw na styl

Tak, jak kobiety mają swoją biżuterię i wszelkiego rodzaju dodatki, tak i mężczyźni mogą używać pięknych drobiazgów, żeby podkreślić charakter swojego stroju, wyrazić swoją osobowość, być może nawet podzielić się ze światem swoją pasją. Służyć do tego mogą między innymi, takie elementy, jak spinki do mankietów – wszak nie bez przyczyny mają one swoje stałe miejsce w modzie męskiej. I choć ich popularność na przestrzeni wieków była różna, to i tak projektanci prześcigali się w ich formach i kolorach, dziś zaś znów stają się szalenie modne (a przy tym niezwykle użyteczne). Dzięki bogactwu projektów, od tych najbardziej ekstrawaganckich zaczynając, po te najprostsze, każdy mężczyzna znajdzie coś dla siebie. 


Śladami historii… 


W dawnych czasach, kiedy spinki były małymi dziełami sztuki i kosztowały majątek, nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dziś jednak trudno wyobrazić sobie eleganckiej koszuli bez spinek, sięgają po nie przedstawiciele różnych zawodów, ale także mężczyźni, którzy poszukują oryginalnego środka wyrazu. 

Swoją świetność (poza czasami obecnymi, gdzie znów królują jako modny dodatek), spinki największą popularnością cieszyły się w XIX-wieku. Ich historia, jest tak naprawdę nierozerwalnie związania z historią koszuli. Bielizna, niegdyś skryta pod warstwami kamizelek i innych okryć, stopniowo była coraz bardziej eksponowana – na widok publiczny wystawiano początkowo tylko niewielkie fragmenty koszuli, które wraz z upływem lat przybierały coraz bardziej ozdobny wygląd – ta zmiana szczególnie widoczna była w początkach XVI wieku. Aby jednak te koronki nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu, a także nie brudziły się, wyposażono je w rozcięcie, które związywano ozdobną wstążeczką. To właśnie tasiemka była przodkiem spinki do mankietów. Te, przypominające dzisiejsze spinki, pojawiły się pod koniec XVIII wieku, wykonywane były ze szlachetnych metali i wysadzane kamieniami. Stanowiły wyznacznik zarówno mody, jak i statusu. 

Było to szczególnie widoczne we wspomnianym wieku XIX. Na kartach historii mody zapisał się pewien młody człowiek żyjący w Anglii, Beau Brummel. Wprowadził on modę na opinające sylwetkę i szyte na miarę ubiory. Były one pozbawione tak popularnych wcześniej koronek i innych ozdób, a miarą stylu było posiadanie przez dżentelmena takich dodatków, jak: spinka do krawata, dewizka zegarka, sygnet oraz spinki do mankietów. 

Spinki do mankietów dziś 


W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, a także ich formy i charakteru (klasyczne, ekstrawaganckie), spinki do mankietów mogą być noszone w połączeniu z różnymi materiałami i na różne okazje. Niezależnie od tego, czy będzie to styl tzw.casual, czy też charakter wyjścia / uroczystości będzie bardziej formalny, szeroki wybór spinek umożliwi właściwy ich dobór. 

Poza różnymi spinkami, których kształt zależny jest od wyobraźni projektanta, istnieje cała linia spinek, które odzwierciedlają pewne przedmioty, dzięki którym mogą stać się nie tylko wspaniałym dodatkiem współgrającym ze stylem życia mężczyzny, z jego pasjami, a w takiej formie mogą być noszone praktycznie na wszystkie okazje. 

Jednym z takich modeli, są spinki do mankietów Fortepian, które będą zarówno modnym dodatkiem, jak i wspaniałym prezentem, dla każdego mężczyzny kochającego muzykę i / lub zajmującego się nią zawodowo. Szczególnie dla osób gustujących w muzyce poważnej, kochającej dźwięk fortepianu czy pianina, takie spinki do mankietów stanowić będą prawdziwe dopełnienie wizerunku, a przy tym sposób na podzielenie się swoją pasją z szerokim gronem osób. 

fot. J.Gul
Starannie wykonane spinki, odzwierciedlające kształt fortepianu, z miniaturowymi klawiszami, przyciągają wzrok, a jednocześnie emanują dyskretnym pięknem. Biało-czarna kolorystyka sprawia, że spinki pasują do różnych koszul czy garniturów, można założyć je na różne okazje, nie tylko na koncerty czy recitale, ale i na spotkanie ze znajomymi w restauracji czy biznesową kolację. Podkreślą one indywidualność właściciela, jego nieszablonowy charakter, mogą stać się też początkiem rozmowy o muzycznych pasjach. Co więcej, mogą stanowić początek „muzycznej kolekcji”. Jedyne ryzyko związane z ich zakupem polega na tym, że … podobają się też kobietom i świetnie pasują do stylu minimalistycznego (biała koszula z takimi spinkami) oraz jeansy to pewnik w kobiecej stylizacji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz