piątek, 12 kwietnia 2019

Wiersze nie tylko dla miłośników poezji

Ze statystyk wynika, że przeciętny czytelnik rzadko sięga po tomiki poetyckie. To dosyć logiczne, ponieważ sztuka czytania i interpretowania wierszy nie jest łatwa, szczególnie w przypadku poezji współczesnej. Jednak niektóre dzieła posiadają uniwersalne przesłanie i przystępną formę, które z pewnością spodobają się każdemu miłośnikowi książek. 

  1. Dlaczego warto czytać poezję?
  2. Wiersze o miłości 
  3. Jan Brzechwa - nie tylko dla dzieci! 

Dlaczego warto czytać poezję? 

Czytanie poezji pozwala poszerzyć horyzonty i zmienić sposób postrzegania świata. Kontakt z utworami lirycznymi wzbogaca także zasób słownictwa i podnosi zdolności językowe, ponieważ w wierszach wykorzystywane są wyrażenia i konstrukcje gramatyczne rzadko występujące w innych gatunkach literackich. Poezja jest zwykle odzwierciedleniem uczuć autora, jego poglądów i refleksji na temat otaczającego świata - często są one zupełnie inne, niż te należące do czytelnika. Pozwala to osobie czytającej utwór zrozumieć pewne kwestie lub spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. 
Piękne i uniwersalne wiersze o miłości 

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z poezją jest zbiór najlepszych lub ułożonych tematycznie utworów różnych twórców. Dostępny jest między innymi tomik zawierające wiersze o miłości najwybitniejszych polskich poetów. Zawarte są tam dzieła autorstwa między innymi Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, księdza Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także wielu innych uznanych twórców. Zbiór jest bardzo ładnie wydany, dlatego stanowi znakomity pomysł na prezent z okazji ślubu lub innego ważnego wydarzenia w życiu. 
Jan Brzechwa dla dzieci i dorosłych 

Jan Brzechwa to autor kojarzony przede wszystkim z ponadczasowymi utworami, które tworzył z myślą o najmłodszych czytelnikach - chyba każdy w dzieciństwie poznał “Kaczkę Dziwaczkę”, “Na wyspach Bergamutach” czy “Akademię Pana Kleksa”. Jednak oprócz książek i wierszy dla dzieci, Jan Brzechwa tworzył również błyskotliwe satyry i emocjonalną poezję, a także tłumaczył z języka rosyjskiego utwory znanych pisarzy i poetów, między innymi Aleksandra Puszkina i Siergieja Jesienina. Współpracował także blisko ze słynnym ilustratorem Janem Marcinem Szancerem. Skomplikowane życie osobiste Brzechwa przelewał w swoją twórczość. Niezwykle trafne spostrzeżenia na temat świata, ogromne poczucie humoru i podejmowanie uniwersalnych problemów sprawiają, że twórczość poetycka i proza Jana Brzechwy są ponadczasowe i stanowią doskonały wybór dla czytelników w każdym wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz