wtorek, 14 maja 2019

S.J.Scott "Nawyk nieodwlekania"

Tytuł: Nawyk nieodwlekania 
Autor: S.J.Scott 
Wydawnictwo: Sensus 


Pomyślę o tym jutro. Mam zbyt dużo zadań, żeby się tym zająć. Bardzo chciałem poćwiczyć, ale nie znalazłem czasu. Nie mam głowy do przygotowania zdrowych dań, mam zbyt wiele obowiązków, żeby się tym zajmować. Zawsze chciałem się nauczyć języka / iść na kurs ceramiki, ale nie mam takiej możliwości. Nie mogę awansować, bo nie mam kiedy doskonalić swoich umiejętności. Spełniłabym swoje marzenie, ale nie mam czasu, żeby pracować nad jego realizacją. To tylko część wypowiedzi sfrustrowanych ludzi, których doba wydaje się mieć mniej niż 24 godziny, którzy przytłoczeni ilością zadań nie mają czasu zająć się tym, co naprawdę ważne, bądź też stali się specjalistami od prokrastynacji, czyli od odwlekania. Niestety, świadomie bądź nie, odwlekają również swoje szczęście bądź też doprowadzają do prawdziwych tragedii, zaniedbując takie sprawy, jak zdrowie, poważna rozmowa z partnerem czy realizacja zadań w pracy. 

O tym, jak pozbyć się nawyku odwlekania i „znaleźć czas” na wszystko, przekonamy się dzięki książce S.J.Scotta, pt. „Mawyk nieodwlekania. Proste sposoby pokonania prokrastnacji”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik, to klucz do zmiany naszego życia, do naszego samorozwoju. Autor przekonuje nas, że zmiana naszego życia jest możliwa, ale tylko wówczas, jeśli zidentyfikujemy przyczyny prokrastnacji, które dokładnie nas dotyczą oraz podejmiemy kroki służące zmianie sytuacji. Nie ma się zatem co łudzić, że sama lektura sprawi, iż nagle wszystkie zadania z naszej listy będą realizowane. I – jak się okazuje – nawet nie powinny. Przy odrobinie wysiłku nauczymy się wskazywać te zadania, które przybliżają nas do realizacji do marzeń, do szeroko pojmowanego sukcesu, natomiast eliminować będziemy te, które niczego do naszego życia nie wnoszą i / lub stanowią pożeracze czasu. 

Autor dzieli książkę na kilka części, z których większość to kroki prowadzące do zmiany obecnej sytuacji. W obszernym wstępie Scott przybliża nam zjawisko prokrastynacji, pisze również o nawyku nieodwlekania. Następnie dokładnie omawia osiem powodów prokrastynacji, zachęcając do autorefleksji, który z nich bezpośrednio nas dotyczy. Aby ułatwić nam ten proces identyfikacji, proponuje ćwiczenie, którego dokładny opis podaje. 

Kiedy już wiemy, z czym przyjdzie się nam zmierzyć, możemy przystąpić do realizacji kolejnych kroków, które mają na celu lepsze zarządzanie sobą w czasie i pokonanie naszej skłonności do odwlekania. Stosując jedną z podanych metod określimy swoje zobowiązania, skupimy się też na pięciu najważniejszych przedsięwzięciach, zgodnie z regułą 25-5. Ustalimy swoje cele kwartalne w taki sposób, by były one „SMART-ne”, nauczymy się też rezygnować z konkurencyjnych przedsięwzięć i zobowiązań. Ponadto nabędziemy nawyku tworzenia tygodniowych harmonogramów, będziemy się też starali wdrożyć czternaście codziennych praktyk, pomagających nam pokonać prokrastynację oraz stworzymy plan pokonania nawyku odwlekania. Każdy z tych opisanych kroków kończy się ćwiczeniem, autor zmusza nas zatem do aktywności, bowiem tylko ona może doprowadzić nas do pożądanego rezultatu. Warto zatem poświęcić nieco czasu na pracę z książką, po to, by później bez problemu czasem tym gospodarować i dokonywać właściwych wyborów. 

Mimo iż zawartość książki nie jest odkrywcza czy rewolucyjna, to zebranie wszystkich informacji w jednym poradniku oraz opracowanie przez autora dokładnego sposobu walki z prokrastynacją, jest niezwykłą pomocą. Nawet jeśli część metod już znaliśmy (ja pracowałam metodą SMART czy techniką Pomodoro), to z pewnością świeże spojrzenie na temat będzie przydatne. Już nawet w trakcie lektury czy wykonywania ćwiczeń dostrzegłam korzyści reguły 25-5, którą obecnie wdrożyłam czy dni tematycznych, właśnie dlatego ta recenzja powstaje właśnie dziś, a nie za tydzień czy miesiąc. Powoli zaczynam dostrzegać zmiany na lepsze, w pełni doceniając praktyczny wymiar wskazówek S,J,Scotta, czego wszystkim czytelnikom, pragnącym podnieść jakość swojego życia życzę. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz