wtorek, 18 czerwca 2019

Jak kupować okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem do stroju latem czy zimą lub też opaską podtrzymującą włosy. Dobre jakościowo okulary ochronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne. Jednak, by zakup miał sens, warto zastanowić się nad zakupem tanich okularów sprzedawanych przy plażach czy w turystycznych miejscowościach. W jaki sposób cena okularów wpływa na ich jakość? Na co zwracać uwagę wybierając dla siebie okulary przeciwsłoneczne? 


Rodzaje okularów 


W zależności od rodzaju zastosowanego w okularach filtra, wyróżniamy kilka charakterystycznych typów okularów: 
  • okulary z podstawowym filtrem UV 
Okulary przeciwsłoneczne, które rzeczywiście zapewniają ochronę przed słońcem, powinny zawierać filtr UV. Taki filtr, w zależności od mocy, chroni oczy częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Ilość przepuszczanego światła jest uzależnione od jego kategorii. 
Okulary z podstawowym filtrem UV, ze względu na stałą ilość przepuszczanego światła, mogą być noszone w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Stopień przyciemnienia oraz moc filtra powinien być dobrany do jasności otoczenia oraz wrażliwości osoby noszącej okulary na światło. 
  • okulary z filtrem polaryzacyjnym 
Okulary polaryzacyjne redukują szkodliwe dla oczu światło, które odbija się od jasnych powierzchni, co jest szczególnie przydatne w porze zimowej, kiedy ostre słoneczne światło odbijające się o śniegu może podrażnić oczy. 
Stopień przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem jest uzależniony od kategorii oraz mocy zastosowanego filtra UV. Przy zakupie okularów z filtrem polaryzacyjnym, należy szukać na oprawkach oznaczenia Polarized. 
  • okulary z fotochromem 
Filtr fotochromowy przepuszcza światło w różnym stopniu, w zależności od nasłonecznienia (soczewki mogą się przyciemniać lub rozjaśniać). Tego rodzaju filtr umożliwia prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia. 
Filtr z fotochromem jest stosowany w okularach korekcyjnych. To doskonały wybór dla tych osób, które mają wadę wzroku i noszą okulary, ale jednocześnie chcą chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Kategorie filtrów 


Podstawą jest sprawdzenie, czy do okularów jest dołączona informacja o mocy filtra UV. Najlepsze okulary mają wysoki filtr, który pochłania 100% promieniowania słonecznego. Informacja o mocy filtra zwykle jest umieszczona na oprawie okularów, naklejona na soczewce, lub też dołączona do okularów w opisie technicznym. Oznaczenia kategorii ochrony przed promieniami słonecznymi: 
Filtr 0 – bardzo mała ochrona przed promieniami słonecznymi. 
Filtr 1 – Ograniczona ochrona przed promieniami słonecznymi. Możesz o stosować w pochmurne dni przy słabym oświetleniu. 
Filtr 2 – Dobra ochrona. Ten filtr sprawdzi się w miejscu o zmiennym naświetleniu. 
Filtr 3 – wysoka ochrona. Zabezpiecza oczy nawet podczas pobytu nad morzem. 
Filtr 4 – bardzo wysoka ochrona przed promieniami słonecznymi , np. na morzu, w górach 

Na co zwrócić uwagę - kilka rad 


Istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych. Oto podpowiedzi: 
  • szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorie zastosowanego filtra – od 0 do 4. Im wyższy filtr, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale – z drugiej strony – mniejsza widoczność (z tego właśnie powodu np. w okularach z filtrem w kategorii 4 nie można prowadzić samochodu); 
  • sprawdź dodatkowe informacje o typie filtra i dobierz go w zależności do swoich potrzeb; 
  • w oznakowaniu okularów mogą być użyte zarówno słowa, jak i piktogramy. Jeśli producent używa tylko piktogramów, powinny być one wyjaśnione w języku polskim;
  • przeczytaj instrukcję konserwacji okularów przeciwsłonecznych i stosuj się do zasad, by okulary nie uległy uszkodzeniu i nie straciły swoich ochronnych właściwości;
  • pamiętaj, że brązowe soczewki wyostrzają kontrast, dzięki czemu oko odpoczywa. Dlatego też są one idealne dla osób o wrażliwych, skłonnych do podrażnień oczach. Soczewki żółte i pomarańczowe poprawiają jakość widzenia dopiero po zmroku, dlatego są używane głownie przez kierowców do nocnej jazdy. 
Wybierając okulary kieruj się rozwagą i swoim zdrowiem. Okulary zakupione na bazarze za 10 zł może są okazją, ale jest to pozorna oszczędność. Zastanów się przede wszystkim, w jakich warunkach będziesz okularów używać i dopiero wówczas rozpocznij ich poszukiwanie. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego rodzaju, poproś o pomoc sprzedawcę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz