czwartek, 18 lipca 2019

Edyta Zając "Rodzic najlepszy pod słońcem. Cztery kroki do szczęśliwego dzieciństwa Twojego dziecka"

Tytuł: Rodzic najlepszy pod słońcem. Cztery kroki do szczęśliwego dzieciństwa Twojego dziecka 
Autor: Edyta Zając 
Wydawnictwo: Sensus 


Jak zostaje się najlepszy rodzicem pod słońcem? Czy wystarczy skończyć specjalny kurs? Czy dyplom z pedagogiki rodzica, jest gwarancją szczęśliwego dzieciństwa? Okazuje się, że żadne studia, kursy czy książki nie nauczą nas tego, jak stać się autorytetem dla swojego dziecka, jak uczynić go zadowolonym maluchem, jak sprawić, że jego dorastanie będzie wypełnione śmiechem i miłością. Nie znaczy to, że nie warto korzystać z różnych form wsparcia, ale należy pamiętać, że „rodzicielstwo jest szkołą życia” i wymaga nieustannej nauki oraz stawiania czoła wyzwaniom. 

Na niektóre z nich możemy być przygotowani, albo przynajmniej dysponować rozwiązaniami, które sprawdziły się w wielu przypadkach. Lektura książek może nas również inspirować, dostarczać szeregu pomysłów na to, co zrobić w danej sytuacji, a także ostrzegać przed zachowaniami, które mogą nieść negatywne konsekwencje. I choć nikt za nas, rodziców, nie jest w stanie wychować dziecka i wziąć za nie odpowiedzialności, to może sprawić, by to rodzicielstwo zbliżone było do modelu, jaki wprowadzić chcemy, by było pełne bliskości i miłości. Taki komfort zapewnić nam może lektura książki Edyty zając pt. „Rodzic najlepszy pod słońcem”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka, to swego rodzaju podręcznik, który ułatwia nam podróż zwaną rodzicielstwem i zwraca uwagę na cztery fundamenty, na których ta nowa życiowa rola powinna być oparta. 

Zawartość merytoryczna książki sprawia, że jest ona przede wszystkim adresowana do rodziców, ale może być z powodzeniem wykorzystywana również przez opiekunów i / czy pedagogów, psychologów, osoby zawodowo związane z opieką nad dziećmi. Autorka, Edyta Zając, zwraca bowiem uwagę na to, co w wychowaniu dzieci jest najważniejsze, a także dostarcza szeregu pomysłów na spędzanie z dzieckiem czasu. 

Książka składa się z czterech części, z których każda omawia jeden z filarów, na których opiera się szczęśliwe dzieciństwo, czyli: cierpliwość, rozumienie dziecka, tworzenie pięknej relacji z dzieckiem czy spełnienie w roli rodzica. Autorka zachęca nas również do określenia swoich celów związanych z rodzicielstwem, bowiem to pozwoli nadać kierunek podejmowanym działaniom. Ponadto, kolejne części książki zawierają ćwiczenia psychologiczne, które wykonać warto chociażby dla samopoznania. Warto wszystkie je wykonać, by dały nam impuls do refleksji i wyciągnięcia wniosków odnośnie swoich reakcji. 

Edyta Zając dostarcza również szeregu pomysłów, nie tylko na zabawy z dzieckiem, ale również na zacieśnienie więzów z dzieckiem, ale i nadanie nowej jakości, poprawę relacji pomiędzy domownikami, poprzez podejmowanie wspólnych aktywności, rytuałów. Znajdziemy tu również podpowiedzi, jak usprawnić codzienne funkcjonowanie w domowej przestrzeni, a przede wszystkim – jak tę przestrzeń wokół siebie wygospodarować, pozbywając się niechcianych, niepotrzebnych przedmiotów. 

Tym samym lektura poradnika „Rodzic najlepszy pod Słończem” może przynieść wymierne korzyści, nie tylko na polu rodzicielstwa, ale odmienić całkowicie nasze życie, nadać mu barw i sprawić, że w pełni czerpać będziemy radość nie tylko z samego rodzicielstwa, ale i z każdego dnia. Dla mnie osobiście wspaniałym pomysłem jest lista kreatywnych zestawów na każdy dzień tygodnia, a także listy przeżyć, które nie tylko przełamują stagnację, ale pozwalają nieustannie rozwijać się i poznawać nowe rzeczy.

2 komentarze: