niedziela, 7 lipca 2019

Lucinda Riley "Sekret Heleny"

Tytuł: Sekret Heleny 
Autor: Lucinda Riley 
Wydawnictwo: Albatros 


„To zdumiewające, jak każda podjęta decyzja wpływa na następną (…). Życie jest jak przewracające się kostki domina. Ludzie twierdzą, że można odciąć się od przeszłości, ale to niemożliwe, bo przeszłość stanowi część tego, kim jesteś i kim będziesz” – o prawdziwości tych słów mógł przekonać się każdy, kto popełnił kiedyś błąd, bądź też podjął decyzję, mającą wpływ na całe jego dalsze życie. Jeśli jeszcze tej decyzji towarzyszyła tajemnica, jeśli próbował utrzymać jej konsekwencje w tajemnicy, zapewne zaplątał się w spiralę kłamstw, które mogą przekreślić osiągnięty spokój i stabilizację. 

Z takimi właśnie sekretami ma do czynienia Helena, była primabalerina w słynnym balecie Opery Wiedeńskiej, obecnie – wydawałoby się – spełniona żona i matka. W jej życiu jest jednak niejeden sekret, o czym świadczyć może pierworodny syn Alex, o ojcu którego kobieta nie chce nic powiedzieć. Nie jest znana jego tożsamość, nie wiadomo w jaki sposób się poznali i co wpłynęło na decyzję Heleny o pozostaniu samotną matką. Nawet wówczas, kiedy poznała Williama, kiedy dla niego przeniosła się do Londynu, wyszła za mąż i urodziła dwójkę wspaniałych dzieci, jej przeszłość pozostaje dla mężczyzny tajemnicą. I to tajemnicą, która może zniszczyć ich związek w chwili, kiedy Helena za wszelką cenę będzie unikała odpowiedzi na zadawane pytania. 

Zawsze nadchodzi jednak czas konfrontacji z własną przeszłością. Dla Heleny jest to moment, kiedy po latach nieobecności, powraca na Cypr, gdzie po ojcu chrzestnym odziedziczyła wspaniały dom, zwany Pandorą. W wiosce krąży legenda o tym miejscu – mówi się, że kto odwiedził willę po raz pierwszy, musi się zakochać dwadzieścia cztery lata temu Helena rzeczywiście się zakochała po raz pierwszy w przystojnym sąsiedzie, Alexisie. Była jednak prawie dzieckiem, a z tej miłości nic nie wyszło. Teraz, kiedy już jako dorosła kobieta Helena po raz kolejny zjawia się na Cyprze, otwiera prawdziwą puszkę Pandory. Alexis bowiem, obecnie wdowiec z dwójką dorastających synów odkrywa, że kobieta nie jest mu obca. Na dodatek czuje, że skrywa przed nim tajemnicę… 

Jak potoczą się losy bohaterów książki pt. Sekret Heleny”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros? Przekonamy się sięgając po tę wspaniałą powieść autorstwa Lucindy Riley, pisarki, która za pomocą słowa potrafi mistrzowsko kreślić skomplikowane ludzkie historie to w taki sposób, że czujemy się ich częścią, że nie potrafimy oderwać się od lektury, że wraz z bohaterami pragniemy przeżywać wzloty i upadki, byleby nam tylko było dane poznać dalsze ich losy. To doskonała lektura nie tylko dla miłośników twórczości autorki, ale dla wszystkich, którzy lubią historie przez życie pisane, którzy pragną być zaangażowanymi czytelnikami, którzy doceniają zarówno kreację postaci, jak i tło książki, niezwykle plastyczny język autorki sprawiający, że sami czujemy się częścią cypryjskiej społeczności i mieszkańcami willi Pandora. 

Autorce udało się zachować niezwykły klimat książki, pełen sekretów i niedomówień, wszak sami długo nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czyim synem jest Alex i co tak naprawdę stało się w przeszłości Heleny. To nie jedyna tajemnica, z którą mamy w książce do czynienia, Riley bowiem wprowadza całą plejadę bohaterów o skomplikowanych osobowościach, którzy w tym rajskim otoczeniu przeżywają swoje małe dramaty. To wszystko sprawia, że warto odwiedzić wille Pandora i … zakochać się… 2 komentarze: