sobota, 13 lipca 2019

Magdalena Prekiel "Z Czadem w Bieszczadach"

Tytuł: Z Czadem w Bieszczadach 
Autor: Magdalena Prekiel 
Wydawnictwo: Stapis 


Gdzie wybrać się z dzieckiem w góry? Pojechać w najbardziej chyba po dziś dzień popularne Tatry? A może w Karkonosze czy Sudety? Czy Beskid Śląski będzie dobrym pomysłem? A może lepiej w Pieniny? A gdyby tak… pokazać dziecku wciąż tajemnicze Bieszczady? 

Ta ostatnia opcja jest szczególnie interesująca, szczególnie wówczas, kiedy przed wyjazdem spakujemy do walizki rewelacyjną książki dla małych i dużych czytelników, pt. „Z Czadem w Bieszczadach. Przewodnik dla dzieci (i rodziców)", autorstwa Magdaleny Prekiel. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Stapis książka to wyjątkowa pozycja, która nie tylko pozwala nam poznać legendy związane z Bieszczadami, miejsca warte zobaczenia, ale również zaprasza do aktywności. Dzięki tej, swego rodzaju interaktywności, umożliwia połączenie odkrywania nowych rzeczy i zjawisk z dobrą zabawą, a przy tym rozbudza zainteresowanie złożonością świata. To pozycja adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, choć – w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać – to rodzice mogą wprowadzić ich w ten niezwykły klimat i odkryć przed maluchami tajemnicę Bieszczad. Sami rodzice będą zdumieni tym, jak bardzo dziecko wciągnęło się we wspólną podróż i jak bardzo lektura książki rozbudziła w młodym podróżniku zainteresowania poznawcze. 

Lektura książki pozwala na poznanie sympatycznego stworka, Czada, który staje się przewodnikiem po górach, a także po związanych z nimi legendach. On właśnie przywołuje historię walki młodego kupca, Sana z biesem i wyjaśnia pochodzenie nazwy Bieszczady. Zdobędziemy też sporo informacji o samych Bieszczadach, dowiemy się, co oznaczają kolory szlaków i poznamy zasady bezpiecznego poruszania się po górach z dzieckiem. 


Wraz z autorką (i Czadem) odwiedzimy schronisko górskie Chatka Puchatka – zajrzymy tam wraz z małym Krzysiem i jego rodzicami, zwiedzimy Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, poznamy także różne gatunki zwierząt żyjących w Bieszczadach. Wyruszymy także na zwiedzanie zapory wodnej w Solinie, czeka nas także szalona podróż bieszczadzką kolejką leśną. Zadbamy również o swoje podniebienie – wszak Bieszczady słyną z bieszczadzkiej kuchni i doskonałych proziaków, posmakujemy również takich potraw, jak hreczanyki czy fuczki. Zdobędziemy również najwyższy szczyt Bieszczad po stronie Polskiej, czyli Taternicę, a to zaledwie część przygód, które przeżywać będziemy wspólnie z młodym bohaterem książki, Krzysiem oraz sympatycznym Czadem. 

Książka śmiało może stanowić swego rodzaju program pobytu w Bieszczadach, może stanowić źródło inspiracji odnośnie tego, co warto zobaczyć, zwiedzić, przeżyć i czego posmakować. Każdą historię / dzień / wyprawę uzupełnia szereg zadań dla dziecka, które kolorując, przemierzając labirynty, uzupełniając quizy czy odwzorowując napisy i wskazując tablicę, jednocześnie utrwala sobie w pamięci odwiedzane miejsca, przemierzane szlaki i zdobytą wiedzę. To wszystko sprawia, że książka Magdaleny Prekiel jest nie tylko przewodnikiem czy książką dla dzieci, ale prawdziwym towarzyszem wyprawy. Warto zabrać ją ze sobą w podróż czytając – jak sugeruje autorka – dzień przed wyjściem na konkretną trasę historię opowiadaną przez Czada. Będzie to nie tylko sposób na „oswojenie” trasy, poznanie charakterystycznych jej elementów, ale i bodziec motywacyjny. Tym sposobem, dzięki połączeniu zabawy i nauki, odkrywać będziemy wraz z dzieckiem piękno gór, zaś maluch tryskać będzie energią i z zainteresowaniem obserwować będzie nowe zjawiska. Kto wie, może nawet złapie „bakcyla” i w kolejnym roku to on wybierze miejsce podróży dla rodziny? W góry oczywiście … 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz