sobota, 21 września 2019

Izabela Dembińska „Rodzić można łatwiej”

Tytuł: Rodzić można łatwiej 
Autor: Izabela Dembińska 
Wydawnictwo: Oficyna 4eM Od kilku, a właściwie kilkunastu już lat, panuje moda na „bezbolesne” porody, czyli porody przez cesarskie cięcie. W przeszłości zabieg cesarskiego cięcia był poważnym zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety oraz dziecka, teraz natomiast tak zwana cesarka, jest zabiegiem, którego przyszła mama może po prostu zażądać. W krajach takich jak Brazylia, Chile czy Indie, niemal co drugie dziecko przychodzi na świat właśnie w ten sposób, również w USA – choć promuje się tam naturalny poród – kobiet decydujących się na cesarkę jest bardzo dużo. W Polsce, jeszcze dziesięć lat temu, niemal 30 proc. porodów odbyło się przez cesarskie cięcie i jest to średnia europejska. Chętnych rodzić w ten sposób przybywa, a jedną z przyczyn takiego stanu, jest demonizowanie porodu naturalnego, jako bolesnego i wiążącego się z szeregiem nieprzyjemnych, fizjologicznych reakcji organizmu. 

Sytuację tę może odmienić tylko propagowanie wiedzy na temat porodów, wad i zalet poszczególnych ich rodzajów. Wówczas kobieta ma szansę dokonać świadomego wyboru, który nie jest podyktowany mitami, czy strasznymi opowieściami kobiet, które rodzić już miały (nie)przyjemność czy też sensacyjnymi doniesieniami mediów o nieprawidłowych akcjach porodowych, które dla ciężarnych skończyły się tragicznie. Jednym ze sposobów pozyskania kompleksowej informacji na temat przebiegu porodu, jest wizyta w szkole rodzenia. Dla tych kobiet, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zajęciach, a także dla tych, które krępują się zapytać o wiele nurtujących ich kwestii, położna, Izabela Dembińska, stworzyła niezwykle frapującą książkę która zdaje się wyczerpywać wiedzę zarówno na temat porodu, jak i przygotowań do niego. 

Opublikowana nakładem Oficyny 4eM pozycja pt. „Rodzić można łatwiej”, to poradnik, który przyda się zarówno kobietom planującym macierzyństwo, kobietom ciężarnym, ich rodzinom, a także studentom kierunków medycznych. To wiedza w pigułce, która demitologizuje poród naturalny, dostarczając szeregu przydatnych informacji, zarówno na temat przygotowań do niego, jego przebiegu, a także pielęgnacji po zabiegu. Książka składa się z ośmiu części, omawiających wiele różnych aspektów porodu, poczynając od fizjologii po „dobre miejsca” polecane dla kobiet ciężarnych. 

We wspomnianej części pierwszej, autorka szczegółowo omawia okresy i fazy porodu, dowodzi, że my – jako kobiety rodzące – mamy niebagatelny wpływ na przebieg porodu. Udziela szeregu porad dotyczących przygotowania krocza przed porodem (np. masażu) oraz jego pielęgnacji po porodzie, a także dokładnie przedstawia zalety i wady porodu naturalnego oraz cesarskiego cięcia. 

Część druga zajmuje się … stylem rodzenia, wiele miejsca poświęcając emocjom kobiety rodzącej, zachowań kobiety w trakcie porodu oraz współpracy z personelem. Dembińska sporo miejsca poświęca również kwestii obecności partnera / bliskiej osoby przy porodzie. Kolejna część stanowi omówienie logistyki porodowej – znajdziemy tu informacje dotyczące wyboru szpitala, planu porodu, a także rzeczy niezbędnych zarówno mamie jak i dziecku podczas porodu i w trakcie pobytu w szpitalu. 

Niezwykle cenna jest część poświęcona tematyce połogu, często pomijanego w opracowaniach dotyczących ciąży. Tymczasem dla kobiety jest to wyjątkowo trudny okres, w trakcie którego niezwykle cenne jest wsparcie bliskich, ale też przynajmniej podstawowa wiedza na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem oraz psychiką (autorka wspomina również o tzw. „baby blues” i depresji poporodowej). 

Kolejny rozdział dotyczy samego przygotowania do porodu – głównie od strony fizycznej. Znajdziemy tu porady zaproszonych przez autorkę do współpracy specjalistów, którzy omówią rolę postawy oraz nawyków ruchowych, porusza kwestię fizjoterapii uroginekologicznej, osteopatycznego przygotowania do porodu oraz codziennych ćwiczeń, zalecanych od 36. tygodnia ciąży, które pozwolą lepiej znieść poród. Ostatnie trzy części książki dotyczą kwestii położnej – autorka przybliża tu jej rolę, wyjaśnia także różnicę w pracy położnej, douli i lekarza ginekologa-położnika, opisuje również swoją historię (zarówno porodów jak zawodowej drogi), a także poleca miejsca dla kobiet w ciąży – zarówno przygotowujące do okresu okołoporodowego, jak i miejsca w sieci, w literaturze, znajdziemy tu również polecane filmy o porodach. 

Kompleksowe ujęcie tematu sprawia, że książka dostarcza szeregu informacji, pozwala się przygotować – zarówno psychicznie, jak i fizycznie do porodu. Warto dodać, że każdy rozdział zawiera miejsce na notatki, zarówno nasze uwagi, ale taż np. informacje zdobyte w szkole rodzenia czy pytania, które mogą zrodzić się po lekturze. Dla mnie, jako przyszłej mamy obecnie w 37. tygodniu ciąży, pragnącej rodzic siłami natury, to nieoceniona pozycja, która z pewnością pomoże mi przejść przez poród ze świadomością tego, co się dzieje i bez lęku. Ten komfort jest bezcenny… Brak komentarzy:

Prześlij komentarz