poniedziałek, 7 października 2019

Przygotuj ogród na zimę

Obraz Pascal ROBERT z Pixabay 
Co prawda niektóre kwiaty i krzewy jeszcze kwitną, ale październik i listopad to najlepszy czas, by zabezpieczyć ogród przed mrozami. To także dobry moment na sadzenie nowych roślin. Jeśli zatem chcesz, by twój ogród znów był piękny na wiosnę, przygotuj rośliny do zimowego wypoczynku. Zobacz, w jaki sposób to zrobić i jakie najważniejsze prace musisz wykonać Oto najważniejsze prace. 

Zadbaj o trawnik 


Nadchodząca zima to trudny okres dla wszystkich roślin, również dla traw. Co zatem zrobić, aby murawa w dobrej kondycji przetrwała do wiosny? Przede wszystkim należy zgrabić opadłe liście drzew i krzewów, w przeciwnym bowiem wypadku, przygniecione śniegiem będą gnić i pleśnieć, niszcząc trawę. Najlepiej, jeśli zgrabisz je w jedno miejsce i uformujesz z nich kopczyk. Następnie przysyp go warstwą ziemi i obficie podlej wodą. Ten prosty zabieg sprawi, że do do wiosny stare liście zmienią się w próchnicę, a ta przyda ci się przy sadzeniu krzewów i kwiatów cebulowych. Pamiętaj jednak, że do stworzenia próchnicy nie nadają się liście orzecha włoskiego i kasztana, bowiem zawierają składniki hamujące wzrost roślin. 

Nie zapominaj ponadto o koszeniu trawy - przeprowadzaj je regularne aż do pierwszych przymrozków. Niezbędne jest też nawożenie przy pomocy środków z dużą zawartością fosforu i potasu. Ostatnim istotnym zabiegiem, jest wertykulacja – najlepiej będzie, jeśli na początku listopada wyczeszesz darń ostrymi drucianymi grabkami, usuwając w ten sposób chore źdźbła traw, będące siedliskiem pleśni śniegowej. 

Sadzimy drzewa 


Październik to doskonały czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych, zarówno tych owocowych, jak i ozdobnych. Zajmij się tym, dopóki nie zamarznie ziemia. Jeśli z różnych przyczyn nie możesz się od razu po zakupie drzewa czy krzewu go posadzić, pamiętaj o jego zadołowaniu - wykop płytki dołek i włóż do niego korzenie, następnie przysyp ziemią i obficie podlej. 

Posadzone drzewa podlej obficie i obsyp kopczykami ziemi lub kory, które będą stanowiły ochronę dla młodych korzeni przed spadkami temperatury. Nowych drzewek nie przycinaj – będzie to twoje zadanie na wiosnę. Zajmij się natomiast starymi drzewami: przejrzyj ich korony, usuń porażone chorobami części roślin, zaschnięte owoce. Koniecznie zasil też rośliny nawozem, rozkładając go wokół drzew i krzewów koliście, a następnie delikatnie mieszając z ziemią. 

Zabezpieczamy rośliny 


Zimowanie roślin obejmuje zabiegi, które służą przygotowaniu roślin do zimy, a także ochronie gleby, korzeni i liści przed uszkodzeniem ich przez mróz. Możesz zabezpieczyć rośliny na zimę na dwa sposoby: przez ściółkowanie ocieplające glebę (np. kompostem bądź warstwą kory), a także przez okrywanie pędów gałęziami czy płótnem workowym. Musisz jednak pamiętać, że choć zimowanie podnosi prawdopodobieństwo bezpiecznego przezimowania roślin, nie gwarantuje przetrwania zimowych miesięcy wszystkim ciepłolubnym gatunkom. 

Zajmij się warzywnikiem 


Przede wszystkim dokładnie oczyść z resztek roślin i chwastów grządki po zbiorze warzyw (resztki roślin i chwasty będą doskonałe na kompost). Kiedy już uprzątniesz warzywnik, przekop ziemię, dzięki czemu poprawisz jej przepuszczalność i wydobędziesz na powierzchnię szkodniki, które zniszczą mrozy. Ponadto, taka przekopana i zbrylona ziemia, poddaje się działaniu mrozu i wiatru, co wzmacnia jej strukturę. Przez zimę zgromadzi też dużo wilgoci niezbędnej roślinom na wiosnę. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz