środa, 4 grudnia 2019

Dorian Zawadzki "Selekcjoner"

Tytuł: Selekcjoner
Autor: Dorian Zawadzki 
Wydawnictwo: Replika 


Bohaterów, którzy ratowali świat oczyszczając ziemię z elementu przestępczego, było w literaturze i kinie mnóstwo. Batman, Spiderman, kobieta kot, czy też – z rodzimego podwórka – zupełnie względem poprzedników zwyczajny porucznik Borewicz, to tylko część przykładów postaci, tych całkiem realnych i tych o cechach mocno fantastycznych, którzy jasno opowiadali się po stronie dobra, choć niejednokrotnie sprawiedliwość wymierzali na własną rękę, nie przejmując się doprowadzaniem winnych przed sąd. 

Teraz zaś nadszedł czas na Faith, tajemniczą kobietę bez przeszłości i bez przyszłości, która pojawiła się znikąd. Obudziła się na peryferiach Londynu naga, ze świadomością swojego imienia i ważnej misji do zrealizowania. Czas, jaki jest przeznaczony został mocno ograniczony, podobnie jak skrupuły czy wątpliwości kobiety. Została zaprogramowana do wykonania zadania, zatem wiedziona wewnętrzną potrzebą, zaczyna wymierzać sprawiedliwość. W oczach innych wygląda to na swego rodzaju egzekucję, ginie bowiem jeden z mafijnych bossów, rozpoczynającą krwawą serię zabójstw osób należących do gangsterskiego półświatka. 

Z tą niewyjaśnioną serią zabójstw zmierzyć się musi Nell Palicki, policjantka twarda i zdecydowana, mająca na swoim koncie wiele sukcesów, w tym schwytanie seryjnego mordercy nazwanego przez media Rzeźnikiem z Greenwich. Czy i tym razem osiągnie sukces, biorąc pod uwagę fakt, że sprawa jest dość niekonwencjonalna, podobnie zresztą jak niekonwencjonalne są techniki śledcze stosowane przez funkcjonariuszkę Palicki? Czy to możliwe, by sprawa ta miała nadnaturalny charakter? 

Kim jest tajemnicza kobieta i skąd się wzięła? Czy wyłamująca się wszelkim stereotypom pani inspektor i tym razem osiągnie sukces? Przekonamy się o tym sięgając po powieść Doriana Zawadzkiego, pt. „Selekcjoner”. Ten debiut literacki, opublikowany nakładem Wydawnictwa Replika, to świeże spojrzenie na wielokrotnie wykorzystywany temat, a przy tym całkiem niezły kryminał, który broni się osobą Nell Palicki i wartką akcją. Po książkę sięgnąć mogą zarówno wielbiciele gatunku, jak i Ci, którzy nieustannie poszukują w życiu tajemnic, spisków i ukrytych znaczeń. Powieść Zawadzkiego dostarczy im szczypty niezwykłości, a przy tym zajmie kilka całkiem ekscytujących godzin spędzonych na lekturze. 

Mimo iż nie do końca dałam się porwać fali wydarzeń, ciężko jest też sprecyzować, co przeszkadza w zatraceniu się w powieści, to jednak dzięki frapującej fabule i poprawnej kreacji bohaterów, a właściwie bohaterek, bowiem wokół nich książka się koncentruje, to całkiem niezła pozycja, pozwalająca zarówno zwrócić uwagę na samego autora, jak i z niecierpliwością wyczekiwać kolejnej jego książki. 
1 komentarz: