poniedziałek, 23 grudnia 2019

Grażyna Tallar "Zbuduj swoje szczęście"

Tytuł: Zbuduj swoje szczęście. Vademecum życia spełnionego
Autor: Grażyna Tallar 
Wydawnictwo: Studio Emka 


O tym, że szczęście jest uczuciem subiektywnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z nas inaczej je odczuwa, każdego z nas uszczęśliwia coś innego. Jedni źródła szczęścia szukają w otoczeniu, w aprobacie innych, w pięknych apartamentach, samochodach i markowych ciuchach, inni próbują znaleźć je w sobie. 

Niezależnie od tego, co uważamy za to szczęście, to pewne jest, że trzeba nad nim pracować. Choć wiele poradników przekonuje nas, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki, że wystarczy tylko zapragnąć, a osiągniemy wszystko, o czym marzymy, to jest to tylko złudne przekonanie. Jak pisze w swojej książce Grażyna Tallar, ekspert w dziedzinie inteligencji emocjonalnej: „pora skończyć z mitami, że każdy może być kim chce, może osiągnąć dowolny sukces i być szczęśliwy, tylko musi chcieć”. W opublikowanym nakładem Wydawnictwa Studio Emka poradniku pt. „Zbuduj swoje szczęście” autorka dowodzi, że szczęście można jednak zbudować samemu, posiłkując się dostarczonymi wskazówkami. Nie obędzie się jednak bez wysiłku, bez różnego rodzaju ćwiczeń będących źródłem samopoznania i określenia, kim tak naprawdę jesteśmy. 

Jeśli zatem poszukujesz książki, która w magiczny sposób odmieni twój los, to źle trafiłeś. Książka Tallar jest bowiem skierowana do tych, którzy naprawdę chcą zmian i nie zadowala ich utrzymanie bezpiecznego status quo. Z tej właśnie przyczyny sama lektura poradnika nie będzie skutkowała wielkimi efektami. Przeczytać – to zbyt mało. Szczęście wymaga bowiem działania – a najlepiej zgodnie ze wzorem na szczęście! 

Książka została podzielona na trzy części, z czego w pierwszej zastanowimy się czym jest szczęście i jak jego rozumienie kształtowało się na przestrzeni wieków. Dowiemy się także, dlaczego tak ważne jest, byśmy poznali siebie. Poznamy też m.in. cztery wektory osobowości / działania, które wpływają na to, kim jesteśmy i jak postrzegamy otoczenie, a także jakimi wartościami się kierujemy. Dowiemy się ponadto, czym jest inteligencja emocjonalna i dlaczego jest tak istotna. 

W części drugiej pracować będziemy nad odkryciem, czym dla nas jest szczęście. Rozpoczniemy jednak od przekonania się, jak ważna jest akceptacja siebie oraz poznanie swoich naturalnych stron. Będziemy również działać w celu zwiększenia poczucia własnej wartości, poznamy również takie pojęcia, jak samorealizacja czy tolerancja. Dowiemy się również, jak bardzo przydatną kompetencją w radzeniu sobie z emocjami naszymi postawami jest empatia, zgłębimy też istotę duchowości oraz poznamy jedną z technik, niezwykle pomocnych w rozwoju i osiąganiu poczucia szczęścia, jaką jest uważność. Dzięki pięciu sekretom osiągania celów nadamy swoim marzeniom realny kształt. Popracujemy ponadto nad rozwijaniem kreatywności i wyobraźni, a także nad nabyciem umiejętności … uczenia się. 

Część trzecia umożliwi nam natychmiastowe działanie, a przede wszystkim … podjęcie decyzji o tym działaniu. Przekonamy się jednak, że – jako istocie społecznej – warto w tym działaniu znaleźć wsparcie w otoczeniu, rozpracujemy również pojęcie aktywności. Rozprawimy się również ze strachem i pesymizmem. Zawartość merytoryczna książki oraz jej praktyczny wymiar sprawiają, że jej lektura i (przede wszystkim) działanie podjęte zgodnie z wytycznymi autorki, rzeczywiście są w stanie odmienić nasze życie, nadając mu nową, lepszą jakość, a niekiedy nawet inny kierunek. Liczne ćwiczenia zamieszczone w książce przygotują nas na te zmiany, uświadomią kim tak naprawdę jesteśmy i czego chcemy. Wszystko to po to, byśmy nie tylko budowali swoje szczęście, ale przede wszystkim byli świadomi, czym ono dla nas jest.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz