piątek, 10 stycznia 2020

Czy jesteś gotowy na zimowe szaleństwo?

Mimo iż w większości regionów Polski zima przypomina raczej jesień, to wystarczy obrać kurs na góry, by zakosztować śnieżnego szaleństwa. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas na dworze dobrze się bawić i nie odczuwać zimna musisz wiedzieć, jak zadbać o kondycję fizyczną oraz o sprzęt i właściwe ubranie, szczególnie jeśli wybieramy jazdę na nartach czy .. na desce. Na tej ostatniej można bowiem jeździć również zimą, szczególnie jeśli odzież skateboardowa wisi w naszej szafie, bądź też planujemy jej zakup. 

Grunt to kondycja 


Te osoby, które na swoją kondycję pracują cały rok, nie mają się czym przejmować. Niestety, większość z nas przypomina sobie o konieczności ruchu, kiedy nadchodzi upragniony urlop. Praktycznie każda aktywność ruchowa jest dobra, niezależnie od tego, czy wybierzemy spokojny spacer, biegi, chodzenie po górskich szlakach czy może szaleństwo na stokach. 

Jeśli planujemy jazdę na nartach lub desce zahartujmy swój organizm wybierając się w weekend z rodziną na górską wędrówkę. Chodzenie po górach można uzupełnić korzystaniem z symulatorów narciarskich – jest kilka miejsc, gdzie można z nich w Polsce skorzystać. Poza pracą nad kondycją fizyczną można dzięki nim pracować również nad techniką jazdy. Poza tym takie ośrodki często oferują również ścianki wspinaczkowe, parki linowe czy korty tenisowe – wszystko, by rozruszać nasze mięśnie. 

Dla tych, którzy nie mają możliwości przygotować się na zimowe szaleństwo w samych górach, mogą skorzystać również w mieście z różnorodnych form ruchu, zarówno indywidualnie, jak i na zajęciach prowadzonych przez instruktorów i trenerów. Tym, którym brakuje czasu, zostają zawsze schody zamiast windy i wysiadanie przystanek wcześniej podczas drogi do / z pracy, ewentualnie chodzenie do niej na piechotę. 

Ubranie 


Bez względu na to, gdzie będziesz wypoczywać, zima może cię mocno zaskoczyć. Trzeba się więc dobrze przygotować. Zgodnie z radami ekspertów, by ubranie odpowiednio chroniło organizm przed zimnem, wiatrem i deszczem, powinno składać się z trzech warstw odzieży: 
  • bielizny termoaktywnej: najbliższa ciału warstwa odzieży sportowej. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci oraz izolacja cieplna. Dobrze dobrana bielizna powinna być wygodna i dopasowana do ciała. Pamiętajmy, że jeśli będzie zbyt duża, nie będzie odpowiednio transportowała wilgoci, 
  • warstwy termicznej, 
  • kurtki zewnętrznej. 
źródło: https://pl.skate-europe.com/
Pierwsza warstwa ubioru powinna być ściśle dopasowana do sylwetki, najlepiej wykonana z włókien syntetycznych lub z naturalnej wełny owiec merynosów. Ta ostatnia idealnie sprawdza się, gdy nie stawiamy na wyczynowe sporty, tylko na umiarkowany wysiłek. Bluza stanowi drugą warstwę odzieży, a jej głównym zadaniem jest docieplenie organizmu oraz izolacja. Warto postawić na tę wykonaną z polaru, który nie tylko jest ciepły, ale również bardzo miękki. Taki strój oferuje np. skateshop lub różnego rodzaju sklepy sportowe. 

W sytuacji, kiedy uprawiamy sporty zimowe, najlepiej, aby wierzchnia warstwa ubioru była zrobiona z materiału membranowego, który doskonale zabezpiecza przed śniegiem, deszczem i wiatrem. To samo dotyczy narciarskich spodni. Do tego buty na grubej, izolującej podeszwie, dobrze przylegająca czapka, szalik, ciepłe skarpety oraz rękawice (najskuteczniej ochronią dłonie rękawice z jednym palcem) i jesteśmy gotowi na zimową przygodę. 

Jeśli w planach masz bardzo aktywną i wymagającą dyscyplinę sportu, weź pod uwagę odzież wykonaną z włókien syntetycznych. Wybór na rynku jest bardzo duży – spośród najpopularniejszych materiałów wymienić np. wytrzymały poliamid, niepochłaniający wody poliester czy odporny na rozciąganie elastan. Ubrania sportowe wykonane z syntetycznych materiałów mają tę zaletę, że nie atakują ich grzyby czy różnego rodzaju bakterie. Ponadto włókna te nie powodują alergii i doskonale odprowadzają wilgoć ze skóry. 

Właśnie jeśli chodzi odzież, a szczególnie odzież narciarską widać największą rewolucję. Z materiałów „oddychających” wykonana jest zarówno bielizna, jak i koszulki, bluzy, kurtki czy spodnie. Mają one różne wskaźniki przepuszczalności – im wyższe, tym lepsze, choć droższe, ale warto zainwestować w dobry ubiór, bowiem górach pogoda jest kapryśna. Chodzi również o naszą wygodę, zdrowie i bezpieczeństwo. 

Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę kilka czynników: budżet, częstotliwość wyjazdów, indywidualne preferencje. Warto jest zainwestować szczególnie w swoje buty oraz ubranie. Narty można ewentualnie wypożyczyć w ośrodkach narciarskich. Jednak wspomniane buty są niezmiernie istotne. Jeśli zbagatelizujemy ten zakup, łatwo możemy nabawić się urazów i kontuzji. Warto sięgać po buty z elastyczną podeszwą, dające swobodę ruchu. Komfort zapewni również odpowiedni materiał, z którego wykonane są buty – musi on gwarantować cyrkulację powietrza i odpowiednią wentylację. Przed zakupami w internecie, warto wcześniej odwiedzić sklep stacjonarny i na własnej stopie przekonać się czy dany model jest dla nas odpowiedni. Warto wybrać kilka par i modeli przymierzyć je- szczególnie jeśli mówimy o butach narciarskich. 

Wyruszając na szlak czy stok pamiętaj, że trzeba być przygotowanym na każde warunki. Dlatego warto mieć ze sobą plecak, a w nim butelkę wody, termos z gorącą kawą lub herbatą, wysokoenergetyczną przekąskę, a także mapę oraz naładowany telefon komórkowy.

1 komentarz: