sobota, 11 stycznia 2020

Dale Carnegie "Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem"

Tytuł: Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem 
Autor: Dale Carnegie 
Wydawnictwo: Helion (Sensus) Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby wiodą wspaniałe życie i wszystko im się udaje, inne zaś borykają się z rozlicznymi problemami i trudnościami? Dlaczego jedni tryskają wigorem, mają doskonałą kondycję fizyczną i szeroki uśmiech, mimo że wcale nie pracują mniej czy lżej niż inni? W jaki sposób niektóre osoby znajdują czas na podróże, hobby, naukę języków obcych, mimo iż mają szereg obowiązków zawodowych czy osobistych? Dlaczego jedni potrafią pomnożyć majątek, a tobie nieustannie brakuje środków finansowych? 

Odpowiedzi na te pytania przynosi lektura książki „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Sensus. Autor, Dale Carnegie, amerykański pisarz, pionier w dziedzinie samorozwoju i umiejętności, mimo iż zmarł wiele lat temu, wciąż pozostaje niekwestionowanym guru całej rzeszy menedżerów, biznesmenów, a także ludzi, którzy po prostu chcą lepiej żyć. Książka stanowi swego rodzaju esencję przekazu Carnegie`ego, który zmusza do autorefleksji, inspiruje do zmian, a także przez te zmiany przeprowadza. Dlatego też ten wypełniony zarówno zasadami autora, jak i ćwiczeniami poradnik, powinien znaleźć się w biblioteczce każdej osoby, która chce wzrastać, która pragnie wciąż więcej i więcej osiągać i to na każdym polu, zachowując przy tym równowagę i wiodąc szczęśliwe życie. 

O tym, że jest to możliwe, przekonamy się zgłębiając kolejne części książki. Za sprawą każdej kolejnej partii materiału głębiej angażujemy się w nasze życie i zaczynamy brać za nie pełną odpowiedzialność. Lektura książki uświadamia nam, że to my jesteśmy panami swojego losu i dysponujemy możliwościami dokonania zmian na lepsze. Musimy jednak nabyć pewnych kompetencji, a także przestać obarczać innych winą za nasze niepowodzenia. Część pierwsza zmusza nas do odpowiedzi na pytanie o to, czego pragniemy i do skonstruowania własnej wizji siebie i świata. Przekonamy się, jak ważne jest sformułowanie Osobistej Deklaracji Misji, ustalenie celów i priorytetów, a także życie zgodnie z wyznawanymi wartościami. Poszukiwać będziemy ponadto swojej osobistej mocy – uświadomimy sobie, jak cenne zasoby posiadamy. 

Przysłowie mówi, że w zdrowym ciele zdrowy duch, nauczymy się zatem o siebie dbać, poznając piękno zrównoważonego życia i doceniając go. Dowiemy się, co jest – według Carnegie`ego podstawą równowagi i jakie są sposoby jej przywracania. Nauczymy się minimalizować stresy i zmartwienia, poznając źródło tego stresu i poszukując sposobów jego redukcji. Zapomnimy też o zawodowym wypaleniu – we wspaniałym życiu po prostu nie ma na nie miejsca. 

Dzięki trzeciej części książki pracować będziemy nad relacjami z innymi oraz komunikacją interpersonalną. Dowiemy się, jak stać się osobą bardziej przyjazną, jak wpływać na innych, a także odpowiemy na pytanie, kim jesteśmy i odpowiednio zdefiniujemy odgrywane przez siebie role. Poznamy również definicję charyzmy i przekonamy się, że jest najważniejszym składnikiem sukcesu. Czwarta część porusza niezwykle istotną kwestię trudności życiowych i tego, w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić. Nauczymy się tu delegować zadania, zwiększyć produktywność, radzić sobie z trudnymi ludźmi, czy też rozwiązywać konflikty. Piąta, ostatnia część, zachęca nas do rozwoju swoich umiejętności, pozbycia się skłonności do prokrastynacji i … do mądrej wielozadaniowości. 

Układ graficzny poradnika – liczne wypunktowania, omówienia najważniejszych kwestii, pozwalają wielokrotnie powracać do najważniejszych części książki, odszukując tematy szczególnie nas interesujące czy też takie, które są nam natychmiast potrzebne. Umieszczone w książce ćwiczenia nie pozwalają pozostać biernym, zmuszają do (auto)refleksji, a także do podjęcia działań, to zaś prowadzi do zmiany. Załączona biografia Carnegie`ego, a także jego zasady to swego rodzaju „wisienka na torcie”. Nie tylko pozwala to bowiem poznać bliżej autora, co jest istotne szczególnie dla tych osób, które wcześniej o nim nie słyszały i nie czytały żadnej z jego książek, ale sprawia, że życie tego niezwykłego człowieka, a także zbiór zasad, którymi się kierował, pomagają również nam wytyczyć kierunek przyszłego funkcjonowania w świecie i … obrać kurs na szczęśliwe życie. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz