sobota, 22 lutego 2020

Cal Newport "Praca głęboka"

Tytuł: Praca głęboka
Autor: Cal Newport
Wydawnictwo: Studio Emka


Dlaczego jedne osoby są w stanie wykonać w ciągu dnia wiele rzeczy, łącząc pracę zawodową z wychowaniem dziecka czy realizacją hobby, inni zaś nie potrafią w terminie oddać jednego projektu? Dlaczego jedne osoby są w stanie napisać pracę w jeden wieczór, innym zajmuje to cały semestr? Dlaczego jedne osoby biorące udział w interdyscyplinarnych projektach mają jeszcze czas na życie prywatne, inni zaś mają wrażenie, że wskazówki zegara przyspieszają, uniemożliwiają im dokończenie wszystkich zadań, które na nich spoczywają? 

Być może odpowiedź na te pytania tkwi w określeniu: praca głęboka. Mowa tu o umiejętności pełnej koncentracji na trudnym poznawczo zadaniu, bez rozpraszania uwagi. Skąd ta teoria? W jaki sposób osiągnąć taką koncentrację? Jak poprawić swoją efektywność dzięki pracy głębokiej? Na te pytania odpowiada Cal Newport, profesor informatyki na jednym z uniwersytetów, który wprowadził właśnie określenie „praca głęboka” w cyklu artykułów. Jego książka na ten temat, pt. „Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza” dostarcza nam wiedzy, dzięki której niemal natychmiast możemy zainicjować zmiany w naszym życiu. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Studio Emka książka podpowiada, w jaki sposób uniknąć rozpraszaczy, jak skoncentrować się na danym zadaniu i...trwać w tej koncentracji. Tym samym jest to doskonała lektura nie tylko dla biznesmenów czy pracowników, ale i dla studentów wszystkich kierunków, uczniów, a nawet … osób prowadzących gospodarstwo domowe. Pełne zanurzenie w czynności przynosi spektakularne rezultaty, o tym możemy się przekonać samodzielnie, wprowadzając modyfikacje w swoim codziennym dniu i stylu pracy.

Autor w dwóch częściach książki dostarcza nam pełnej wiedzy, dzięki której sami będziemy w stanie zanurzyć się w chwili i skoncentrować się w ten sposób na danym zadaniu, że poprawimy naszą wydajność, ale też i jakość wykonywanej pracy. W pierwszej części książki Newport przedstawia nam koncepcję pracy głębokiej zwracając jednocześnie uwagę, że jest to coraz rzadsza umiejętność, podczas kiedy – paradoksalnie – wartość takiej pracy wzrasta. Dlatego tez, jak zauważa autor, te osoby, które nabędą umiejętność pracy głębokiej i uczynią ją podstawą swojego zawodowego życia, odniosą sukces. Dowodzi również, że ten rodzaj pracy nadaje sens naszemu życiu, pomaga też uporać się z negatywnymi myślami, staje się motorem naszego działania.

Druga część książki została poświęcona aspektom praktycznym związanym z pracą głęboką, czyli zasadą, jakie musimy wprowadzić do naszego życia i jakimi ten sposób pracy się rządzi. Przedstawione przez autora strategie ułatwią nam osiągnięcie spektakularnych efektów w życiu zawodowym (ale i prywatnym) wypełnionym niestety mnóstwem rozpraszających uwagę rzeczy. Dowiemy się, jak sprawić, by praca głęboka stała się częścią naszego rozkładu dnia, zaś zasady dwa do cztery ułatwią nam wykorzystanie nawyku tego rodzaju pracy jak najpełniej, między innymi dzięki ćwiczeniu koncentracji i zwalczaniu wszystkiego, co odciąga uwagę. 

Zawartość merytoryczną książki, liczne przykłady zastosowania koncepcji pracy głębokiej, ale i jej spektakularne rezultaty – wszystko to pokazuje, jak niezwykle istotna jest to wiedza. Jej nabycie, ale przede wszystkim wykorzystanie w praktyce może stać się podstawą naszego sukcesu. Szczególnie, że zmiany których musimy dokonać są w istotnie niewielkie, zaś Newport przekonuje, że zdecydowanie warte chwilowego poczucia dyskomfortu związanego z wyjściem ze sztywnych ram (mało efektywnego zresztą) działania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz