niedziela, 9 lutego 2020

Jackson MacKenzie "Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej"

Tytuł: Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej
Autor: Jackson MacKenzie
Wydawnictwo: Sensus


Przemoc emocjonalna, zwana również psychiczną, może przybierać różne formy dlatego też jest trudniejsza do wykrycia niż przemoc fizyczna. Co nie znaczy, że jest mniej groźna, zarówno dla relacji, jak i dla jej ofiary. Do przemocy tej można zaliczyć zarówno zastraszanie,groźby, jak i izolowanie z grupy, obrażanie, ignorowanie, czy nawet stalking. Kiedy przemocy tej ofiara poddawana jest przez długi czas, może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę. Nie tylko może ona zniszczyć poczucie własnej wartości, prowadzić do wystąpienia stanów lękowych czy depresji, ale nawet do targnięcia się na swoje życie. Kiedy tylko zauważymy jej symptomy, powinniśmy natychmiast szukać pomocy mimo iż jest to trudne. Tak naprawdę bowiem przemocy tej doświadczamy najczęściej ze strony osób najbliższych, które kochamy (i jesteśmy przyzwyczajeni do ich niewłaściwych zachowań). Tym trudniej jest zatem przyznać, nawet przed samym sobą, że tak bliska osoba może nas skrzywdzić. 

Uwolnienie się od przemocy psychicznej, a także osoby, która tę przemoc wobec nas stosowała, to jednak często dopiero początek drogi. Zmiany w psychice są bowiem tak daleko idące, a nasza rana tak wielka, że potrzeba też wsparcia, żeby przywrócić swojemu funkcjonowaniu jakość, by nie tylko o traumie zapomnieć, ale też odnaleźć swoje prawdziwe ja oraz na tyle wzmocnić swoje poczucie wartości, by już nigdy nie paść ofiarą takiej przemocy. Właśnie o odrodzeniu, o powstawaniu niczym Feniks z popiołów, jest książka pt. „Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik, autorstwa Jacksona MacKenzie, to piękna i mądra książka oparta na osobistych doświadczeniach autora. Tym bardziej staje się ona cenna nie tylko dla psychologów, psychoterapeutów ale również dla osób, które padły ofiarą przemocy psychicznej, bądź też takie skrzywdzone osoby mają w swoim otoczeniu. 

W czterech częściach książki zawiera się praktyczna wiedza autora, a także pewna droga, którą warto pójść, by „odzyskać siebie”. Lektura jest pewnego rodzaju procesem, może towarzyszyć przemianie lub ją inicjować, jest w stanie zmienić nasze życie na lepsze i sprawić, że nawet jeśli kiedykolwiek znów staniemy w takiej przemocowej sytuacji, jeśli ktokolwiek powtórnie będzie próbował nas skrzywdzić, nigdy już na to nie pozwolimy. Część pierwsza książki dokładnie omawia narzędzia, które sprawią, że dokonamy zmiany swoich starych wzorców i zachowań. Mimo iż autor podkreślał, że praca nad sobą może zająć wiele miesięcy, to z pewnością warto ją wykonać, bowiem złożone problemy emocjonalne wymagają czasu niezbędnego na ich rozwiązanie. Dlatego też MacKenzie dostarcza nam zarówno wspomnianych narzędzi, zasobów i technik (m.in. mindfulness czy bezwarunkowa miłość), jak i nakłania do spojrzenia na siebie z innej perspektywy, by móc zidentyfikować dotychczasowe nawyki i dążyć do ich zmiany. 

Część druga pomaga nam zidentyfikować ochronne Ja, w dużej mierze bazujące na kontroli. Zwykle rządzi ono naszym życiem i jest naszym naturalnym sposobem myślenia, przekonuje nas, że wszystko jest w porządku i zmiany są nam niepotrzebne. Właśnie to ochronne ja sprawia, że jeśli nie poznamy siebie i nie dotrzemy do źródeł problemu, wciąż będziemy trwali w bezczynności. Nawet praktyki duchowe czy uzdrawiające nie będą pomocne, bowiem nie dotkną one nawet tej części nas, która wymaga pomocy. Dlatego też autor pokazuje, w jaki sposób odnaleźć wzorce, będące świetnym sposobem, by zidentyfikować swoje ochronne Ja, a co za tym idzie – by móc przeanalizować zachowanie i zacząć go zmieniać. Zapoznamy się też z listą różnych rodzajów ochronnego Ja, z którymi autor pracował i / lub których sam doświadczył.

Kolejne dwie części książki nie tylko dają nam możliwość dekonstrukcji ochronnego Ja, by móc odczuć skrywane zranienie, a następnie rozpocząć proces uzdrawiania. To uzdrowienie, zdaniem autora, polega na zidentyfikowaniu różnych rodzajów cierpienia i przyjrzeniu się im. Dowiemy się zatem, czym jest toksyczny wstyd, uświadomimy sobie istnienie wewnętrznego głosu zwątpienia w siebie, a także skłonimy się ku przebaczeniu wszystkiemu, nawet nawet naszym najgorszym przekonaniom o sobie. Nauczymy się wreszcie wyznaczać granice, które są niejako ubocznym efektem lubienia swojej osoby i wyrazem troski o siebie. 

Lektura książki „Odzyskaj siebie” z pewnością nie będzie łatwa, szczególnie dla osób, które padły ofiara przemocy. Oznacza bowiem wyjście ze swojej skorupy, opuszczenie strefy komfortu i dopuszczenie do swojej świadomości bólu, do tej pory maskowanego przez nasze ochronne Ja. Jednak kiedy rozpoczniemy już tę podróż w kierunku lepszego życia, trudno nam będzie się powstrzymać przed zmianą. Warto zatem poświęcić wiele czasu na towarzyszącą lekturze refleksję, a także na wejrzenie w siebie i wprowadzenie zmian, do których książka może być przyczynkiem.


2 komentarze:

  1. Myślę, że ważne są takie książki. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że jestem w związku/pracy/przyjaźni, w której używana się w sposób świadomy/nie świadomy przemoc psychiczna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, używamy wymówek, tłumaczymy i już w końcu sami nie wiemy, czy rzeczywiście jesteśmy ofiarą przemocy. Tracimy siebie, swoje prawdziwe ja.

      Usuń