poniedziałek, 2 marca 2020

Daniel Silva "Nowa dziewczyna"

Tytuł: Nowa dziewczyna
Autor: Daniel Silva
Wydawnictwo: HarperCollins


Najtrudniejszymi do rozwiązania konfliktami są te, gdzie racjonalne argumenty nie są w stanie zmienić czyjegoś zdania, przekonać do swoich racji. Konflikty te dotyczą zwykle religii, władzy i pieniędzy, a niekiedy wszystkich tych spraw jednocześnie. Jeśli nie działają zwykłe środki, sięga się po agresję. Stąd biorą się konflikty zbrojne, stąd próby przejęcia mienia drugiej osoby, uderzenia tam, gdzie zaboli najbardziej. Dlatego też często przeciwnicy posuwają się do takich działań, jak porwania – by wymusić zmianę decyzji, określony sposób postępowania lub po prostu zemścić się na kimś i pokazać przewagę. 

Z którym z tych motywów mamy do czynienia w książce pt. „Nowa dziewczyna”, autorstwa Daniela Silvy? Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins powieść, to już kolejny tom serii z Gabrielem Allonem, choć nieco inny niż poprzednie części. Tym razem akcent został mocno położony na kwestie polityczno-gospodarcze, co nie każdemu czytelnikowi może w pełni odpowiadać. Jednak miłośnicy twórczości autora z pewnością zachwycą się książką, bowiem mamy tu wszystko, czym autor może się poszczycić, czyli doskonale skonstruowanych bohaterów oraz szczegółowo opisane tło wydarzeń dowodzące, jak drobiazgowy jest autor i jak wiele energii musiał włożyć w research. Zresztą informację na tema tego, co jest prawdą, a co fikcją znajdziemy na końcu książki, chociaż w trakcie tej niezwykle sugestywnej lektury odnosimy wrażenie, że autor pisze o rzeczywistych wydarzeniach i portretuje zastany stan rzeczy. Dlatego właśnie książka wywołuje tak wielkie emocje, dlatego czujemy się tak, jakbyśmy bezpośrednio uczestniczyli w dramacie – zarówno tym osobistym, księcia Chalida, jak i tym, który przeżywają jego poddani i przeciwnicy. 

Stwierdzenie, że książę Chalid nie jest lubiany, jest nad wyraz dyplomatyczne. To skuteczny reformator, a zarazem brutalny człowiek, który dla utrzymania władzy i korzyści majątkowych jest w stanie posunąć się do najbardziej krwawych czynów. Przykładem tego może być brutalne zamordowanie wybitnego saudyjskiego dziennikarza i dysydenta, który krytykował otwarcie zarówno dynastię Saudów, jak i samego Chalid. Prywatnie książę jest wielkim miłośnikiem sztuki, a gromadzone przez niego zbiory są bezcenne. Kto jednak mógłby zagrozić księciu? A raczej, kto byłby w stanie zrobić to skutecznie? 

Tego właśnie musimy się dowiedzieć, bowiem porwana zostaje ukochana córka księcia, a jej odnalezienie warunkowane jest poznaniem tożsamości sprawców. Zastanawiające jest to, że ktoś poznał tożsamość dziewczynki, mimo iż była ściśle strzeżona – księżniczka uczęszczała do ekskluzywnej prywatnej szkoły w Szwajcarii jako Dżihan, córka biznesmena działającego w branży budowlanej. Nawet nauczyciele nie znali jej prawdziwej tożsamości, nie było bezpośredniej możliwości kontaktu z jej rodzicami, codziennie była ona eskortowana przez ochroniarzy, zaś w szkole trzymała się na uboczu, z nikim się nie przyjaźniąc i skupiając wyłącznie na nauce. 

W tej sytuacji ratunkiem dla księcia jest skorzystanie z pomocy Gabriela Allona. By ratować życie swojej córki, Chalid jest w stanie poświęcić wszystko, nawet zerwać wszelkie więzi łączące Królestwo z radykalnym islamem. O co tak naprawdę toczy się tu gra i, przede wszystkim, kim są gracze? Jak zakończy się współpraca tych dwóch, szalenie ambitnych, ale dość osobliwych w swoich decyzjach mężczyzn? Przekonamy się o tym dzięki lekturze „Nowej dziewczyny”, która wciąga nie tylko dzięki frapującej fabule i lawinowo toczącym się wydarzeniom, a także świadomości, że wydarzenia opisane w książce oscylują na granicy prawdopodobieństwa. Zresztą, tam gdzie gra toczy się o władze i pieniądze, zawsze pojawiają się wielkie emocje!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz