wtorek, 3 marca 2020

David Allen, Mike Williams, Mark Wallace „Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu”

Tytuł: Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu
Autor: David Allen, Mike Williams, Mark Wallace
Wydawnictwo: OnePress


Współcześnie, dynamiczne zmiany w sposobie życia, gwałtowny skok technologiczny, wymuszają zupełnie inne sposoby funkcjonowania. Żyjemy w cyfrowym świecie, świecie miliona bodźców, a w każdej minucie naszego życia zalewa nas fala nowych informacji. Jednocześnie zmieniają się wymagania wobec nas, w efekcie czego zamiast usprawniać sobie pracę dzięki technologicznym osiągnięciom, my czujemy się coraz bardziej przytłoczeni, wręcz przeciążeni. Czy można coś z tym zrobić? Czy jest sposób na to, by uporać się ze wszystkim, czego się od nas oczekuje? Zatrudnieni na wysokich stanowiskach menedżerowie od dawna są szkoleni z technik zarządzania sobą w czasie, uczą się, w jaki sposób pracować efektywnie i wydajnie, taką wiedzę przekazują też pracownikom. Jednak nikt dotąd nie zastanowił się, że wydawanie milionów na szkolenia z tego zakresu nie byłoby to potrzebne, gdybyśmy już w okresie dorastania nabyli umiejętność przejmowania kontroli nad własnym życiem, zamiast biernie poddawać się spadającym na nas sprawom. 

Tym bardziej za rewolucyjną należy uznać książkę autorstwa Davida Allena, światowej sławy autorytetu w dziedzinie efektywności. Współautorzy, Mike Williams oraz Mark Wallace, wnieśli swój wkład do publikacji, zaś ostatni z autorów, nauczyciel w szkołach publicznych, uczynił ją w pełni dostosowaną do potrzeb nastoletnich odbiorców. Tym sposobem opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik pt. „Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu”, to pozycja, która realnie wpływa na życie (nie tylko) młodych ludzi, czyniąc ich działania ukierunkowanymi na efektywność i szeroko pojęty sukces. 

Tak naprawdę nie jest to wyłącznie książka dla nastoletnich czytelników, dla również dla ich rodziców i opiekunów, a właściwie wszystkich, którzy pragną podnieść jakość swojego życia, którzy czują się przytłoczeni, zniechęceni współczesnym światem i ilością spadających na nich obowiązków. Dzięki aktywnej (!) lekturze, która pociągać będzie za sobą zmianę nawyków, zyskujemy szansę na to, by łatwiej poradzić sobie z piętrzącymi się obowiązkami oraz znaleźć więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi, hobby czy po prostu na odpoczynek. 

Książka Allena to swego zbiór rad i wskazówek, podparty teoretyczną wiedzą. Graficzny sposób przedstawienia wielu kwestii, wspomagany treścią sprawia, że jest to lektura odpowiednia zarówno dla wzrokowców, jak i słuchowców czy kinestetyków. Wymaga bowiem działania, a dokładnie uporządkowania spraw w każdej sferze życia, a następnie systematycznej aktywności i podejmowania się rozwiązywania tych spraw, które są niezbędne i / lub prowadzące nas do celu. 

Poradnik składa się z trzech części, z czego pierwsza dostarcza nam wielu informacji, ułatwiających zrozumienie celowości dalszych działań, a także pozwalających na identyfikację swojego sposobu postępowania. Cześć druga stanowi wprowadzenie w różnego rodzaju techniki, mechanizmy działania. Opisane narzędzia możemy zacząć używać natychmiast, a już po krótkim czasie zaobserwujemy pozytywne efekty nowego sposobu funkcjonowania. Cześć trzecia, praktyczna, pozwala przetestować wszystkie zebrane sposoby poprawy efektywności. Zachęca do eksperymentowania, do zabaw i ćwiczeń, które pozwolą zweryfikować przydatność określonej metody w jednostkowym przypadku. 

W ten świat wiedzy o (efektywnym) działaniu wprowadzi nas małpka Myggy (nasze ciało migdałowate, natychmiast gotowe do działania) oraz sowa Cortland (kora przedczołowa, której funkcją jest analityczne myślenie i podejmowanie decyzji). Dzięki nim wiele kwestii będzie nam lepiej zrozumieć, a wykresy, mapy myśli czy różnego rodzaju schematy działania jeszcze tę wiedzę ugruntują. Tym samym, wraz z lekturą książki, mamy szansę poznać niezwykle skuteczną metodę GTD, która dzięki swoim trzem podstawowym krokom jest w stanie zrewolucjonizować nasze życie. Sama od dłuższego czasu stosuję tę metodę, którą wdrożyłam po lekturze książki Allena adresowanej dla dorosłych odbiorców („Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”). Teraz mogę nie tylko przypomnieć sobie pewne kwestie związane z GTD, ale i udoskonalić swoje działania!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz