niedziela, 15 marca 2020

Karmienie malucha: pierś czy mleko mordyfikowane

Klara w 2 dniu życia
Mleko mamy to bezcenny dar, który możemy podarować swojemu dziecku. To bogate we wszystkie składniki odżywcze pożywienie, które w pełni zaspokaja potrzeby maluszka, które na dodatek zmienia się jakościowo oraz ilościowo w ten sposób, by dostosować się do potrzeb rozwijającego się organizmu.


Karmienie piersią


Mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci zdrowych i chorych, zarówno tych urodzonych o czasie, jak i przed terminem. Jest to pokarm unikalny i idealnie dostosowany do potrzeb żywieniowych malucha. „Złoty standard” żywienia niemowląt uznany przez towarzystwa naukowe i liczne autorytety mówi, że wyłącznie piersią powinno się karmić do minimum szóstego miesiąca życia. Mleko mamy spełnia bowiem nie tylko funkcje odżywcze, ale chroni tez dzieci przed chorobotwórczymi czynnikami. Udowodniono, że mleko mamy obniża zachorowalność m.in. na:
 • infekcje układu oddechowego, w tym zapalenie płuc,
 • biegunkę i infekcje układu pokarmowego,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • wspomaga rozwój mowy (dziecko ćwiczy mięśnie),
 • w przyszłości zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, alergii, białaczki limfatycznej i szpikowej.
Pokarm kobiety zmienia się dynamicznie w ciągu dnia, stanowi unikalny w swoim składzie aktywny biologicznie płyn, będący mieszanką substancji aktywnych immunologicznie, prebiotyków, ludzkich białek, węglowodanów, tłuszczów, minerałów i witamin, a także enzymów, hormonów oraz czynników wzrostu. Według najnowszych badań znajdujące się w nim komórki macierzyste działają jak swego rodzaju „system naprawczy” w organizmie dziecka. W mleku kobiety znajduje się także ponad 130 prebiotyków pomagających chronić jelita dziecka przed drobnoustrojami, a ponadto ponad 400 protein, z których część pomaga zabijać patogeny. Maluchy karmione piersią – jak wynika z badań – unikają wielu zagrożeń w okresie noworodkowym, głównie chorób infekcyjnych. Karmienie w ten sposób ma też istotne znaczenie jako zachowanie społeczne, buduje więź pomiędzy matką a dzieckiem. 

Co więcej, karmienie piersią jest również korzystne dla samej kobiety, przede wszystkim przyspiesza obkurczanie się mięśnia macicy i pomaga powrócić do figury sprzed ciąży, a w odległej perspektywie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika, raka piersi, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i osteoporozę. 

Są jednak sytuacje, kiedy karmienie piersią musi być ograniczone (ja miałam problemy z laktacją) lub nie jest w ogóle możliwe. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po mleko modyfikowane. 

Czym jest mleko modyfikowane


Mleko modyfikowane to mleko, którego skład jest maksymalnie zbliżony do mleka mamy. Dzięki temu, nawet jeśli nie możemy karmić dziecka już piersią, albo też (jak to jest w moim przypadku) istnieje konieczność dokarmiania go butelką zyskujemy pewność, że nasze dziecko otrzymuje pełnowartościowy posiłek. Przed podjęciem decyzji o karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym warto zwrócić się do lekarza specjalisty. My miałyśmy z Klarą jasną sytuację – trafiłyśmy do szpitala w wyniku problemów córki z przybieraniem na wadze i tam, po wykonaniu badań, doradzono mi skorzystanie z mleka modyfikowanego, jako uzupełniającego sposobu karmienia. Nie odstawiłam Klary od piersi, bowiem podjęta decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią może oznaczać ustanie produkcji pokarmu (przystawianie dziecka do piersi stymuluje laktację).

Idąc do sklepu możemy spotkać kilka rodzajów mlek tego samego producenta. Pomijają c dla dzieci z różnego rodzaju problemami (np. kolka, ulewanie się, zaparcia), znajdziemy na półce:
 • mleko początkowe (oznaczone symbolem 1 na opakowaniu), które jest przeznaczone dla maluszków od urodzenia do ukończenia 6. miesiąca życia. 
 • mleko następne (oznaczone symbolem 2 na opakowaniu), przeznaczone jest dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia . Jego skład uwzględnia najważniejsze potrzeby rozwijającego się organizmu, a przy tym jest odpowiedni dla wciąż jeszcze niedojrzałego przewodu pokarmowego. 
 • mleko z symbolem na opakowaniu 3, przeznaczone dla dzieci powyżej 1. roku życia, które zaspokaja szczególne potrzeby żywieniowe do 2. roku życia. Po tym czasie podajemy mleko 4, zaś po 3 roku życia możesz sięgnąć po mleko z oznaczeniem 5. W odpowiednim momencie warto też rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia o różne produkty (o tym, w kolejnym wpisie).
Wybierając mleko należy przede wszystkim pamiętać, by dostosować produkt do wieku dziecka, a posiłek przyrządzać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta, podaną zwykle na opakowaniu. Istotna jest również wielkość tego posiłku – ilość wody oraz łyżeczek mleka (odpowiednie tabele można znaleźć w internecie czy na opakowaniach mleka). Pamiętaj, że otwarte opakowanie mleka może stać 4 tygodnie, a po każdym użyciu warto go zamykać (np. klipsem) czy wykorzystać rozwiązania producenta.


2 komentarze:

 1. Ja liczę na karmienie piersią, ale czas pokaże ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miałam taką nadzieję, niestety pojawiły się problemy i byłam zmuszona sięgnąć również po butelkę.

   Usuń