niedziela, 7 czerwca 2020

Ulrich Schnabel "Siła wewnętrznej wolności"

Tytuł: Siła wewnętrznej wolności 
Autor: Ulrich Schnabel 
Wydawnictwo: MUZA 


Dlaczego jedni z nas w obliczu kłopotów mają problemy z podjęciem jakiejkolwiek decyzji, popadają w marazm, a dla innych nawet prawdziwa tragedia daje siłę do działania? Dlaczego niektórych piętrzące się problemy wpędzają w depresję, zaś inni potrafią wykorzystać je, by się rozwijać, by nadać swojemu życiu nową jakość? Dlaczego niektórzy chorzy zamykają się w czterech ścianach, inni zaś podbijają świat? Dlaczego niektórzy przedsiębiorcy mając na swoim koncie doświadczenie upadku firmy zakładają ją jeszcze raz, inni zaś wybierają bezpieczną pracę na etacie i do końca życia są nieszczęśliwi? I co ważniejsze – jak zostać taką osobą, która porażkę potrafi przekuć w sukces? 

Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będziemy w trakcie lektury książki pt. „Siła wewnętrznej wolności”, autorstwa Urlicha Schnabela, fizyka i publicysty. Opublikowany nakładem Wydawnictwa MUZA swego rodzaju poradnik, a właściwie książka oparta na naukowych dowodach i historiach tych, którzy potrafili uporać się z problemami i wykorzystać je, by wzrastać, to propozycja odpowiednia nie tylko na okres pandemii, kryzysu gospodarczego czy społecznego. To lektura, którą powinien przeczytać każdy, bowiem znacznie zmienia ona nasze postrzeganie kłopotów, porażek, a nawet prawdziwych tragedii i pozwala nam nie tylko się z nimi uporać, ale nawet wyciągnąć z nich wnioski i sprawić, że nasze funkcjonowanie staje się znacznie lepsze, a życie – ciekawsze. 

Jednocześnie nie jest to książka, która opiera się na myśleniu życzeniowym, odsuwaniu problemów czy przysłowiowym chowaniu głowy w piasek. To raczej lektura o tym, jak z tymi wyzwaniami się mierzyć, jak i sprostać i skąd czerpać siłę do tego, by funkcjonować nawet w trudnych warunkach i niestabilnym otoczeniu. Autor bestsellerowej „Sztuki leniuchowania” dowodzi, że za podejście do życia i do pojawiających się przeciwności odpowiada motywacja. Zamiast zatem użalać się nad sobą, szukać winnych danej sytuacji czy … liczyć na cud, warto zabrać się do działania. Posługując sie przykładem Stephena Hawkinga (po 21. urodzinach dowiedział się, że cierpi na rzadkie schorzenie mięśni), wybitnego naukowca, który – pomimo wielu trudów i niepełnosprawności nie tylko dożył sędziwego wieku, ale też odnosił wspaniałe sukcesy na wielu polach, autor zastawia się, co podtrzymywało sparaliżowanego fizyka na duchu i z czego czerpał siłę do walki. 

Analiza życia Hawkinga doprowadziła Schnabela do wniosku, że sparaliżowany mężczyzna odkrył w sobie wolność duchową, z której czerpał siłę życiową. Dlatego też książka traktuje właśnie o tej wewnętrznej wolności i znaczeniu pozytywnego myślenia. Autor nie ogranicza się tylko do Stephena Hawkinga, ale prezentuje nam również przykłady osób, które – podobnie jak naukowiec – znalazły się w trudnej sytuacji, a mimo tego podjęły wyzwanie, by dobrze żyć. Istotny jest przy tym fakt, iż wspomniane pozytywne myślenie, nie jest pretekstem do tego, by nie podejmować żadnej aktywności, tylko czekać, aż zmienią się zewnętrzne warunki. To raczej dostrzeganie powagi sytuacji, w tym własnych ograniczeń, a jednocześnie nie popadanie w stagnację i wykorzystywanie każdej, nawet najmniejszej okazji do zmiany swojego losu. 

Opisywane przez autora historie, a także podejmowane przez poszczególne osoby kroki, a wreszcie, uniwersalna „Niezawodna dziesiątka”, czyli program „pierwszej pomocy” w trudnych chwilach sprawiają, że książka może stać się inspiracją do zmiany swego życia. I mimo iż nie jest typowym poradnikiem, to z pewnością przedstawia wzorce, z których warto czerpać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz