niedziela, 12 lipca 2020

Alastair Horne "Fotoprzewodnik. Paryż"

Tytuł: Fotoprzewodnik. Paryż 
Autor: Alastair Horne 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press 


Paryż – stolica Francji, ale też bastion kultury, sztuki czy mody. To miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, wypełnione niezwykłymi budowlami, arcydziełami, ekskluzywnymi butikami czy restauracjami, w których serwowane dania zachwycają nie tylko smakiem, ale również misterią ich wykonania. Oświadczyny tu, to marzenie wielu kobiet, podobnie zresztą jak noc poślubna. Panowie z niecierpliwością wyczekiwać zaś mogą występów tanecznych Moulin Rouge i pięknych kobiet pojawiających się na scenie. 

Zarówno dla tych, którzy w utęsknieniem wyczekują powrotu do Paryża, jak i dla tych, którzy dotąd nie mieli możliwości go zwiedzić, ale planują podróż, a wreszcie dla tych, którym wystarczą piękne zdjęcia, by poczuć się niczym rodowity Paryżanin, Oficyna Wydawnicza Alma-Press przygotowała wspaniałą niespodziankę. Fotoalbum „Paryż”, to niezwykły przewodnik, w którym nacisk położony jest nie na informacje praktyczne czy szczegóły dotyczące samych obiektów i historii ich powstania, ale na piękne zdjęcia. 

Ponad dwieście fotografii, wykonanych przez Alastaira Horne, dziennikarza i podróżnika, pozwala spojrzeć na to miasto okiem profesjonalisty, ale przede wszystkim osoby, która jest Paryżem zafascynowana. Emocje towarzyszące zwiedzaniu, głęboka refleksja nad historią, a także zachwyt biją każdego zdjęcia, wciągając nas w niezwykłą przygodę i pozwalając choć w taki sposób odbyć spacer po uliczkach czy odkryć zaułki starych dzielnic. 

Podręczny format pozwala zabrać książkę w podróż, by ruszyć po śladach autora fotografii, ale też zachwycić się pięknem miasta w każdym miejscu, w którym przebywamy. Zmniejszenie formatu książki nie wpłynęło na nasz odbiór zdjęć, a pozbawiło lekturę dystansu, nierozerwalnie związanego z potężnymi albumami. Pięknie zaprojektowana okładka i wysokiej jakości papier sprawiają, że już samo obcowanie z książką jest prawdziwą przyjemnością, a wyjątkowe zdjęcia to pozytywne wrażenie potęgują. 

Autor pokazuje nam swoje prace, a tym samym przybliża Paryż w kilku odsłonach. Poznajemy paryską codzienność – parki tętniące życiem, dzielnice pełne biurowców, miejsca w których Paryżanie robią zakupy, urocze ciastkarnie i cukiernie, w których rozpuszczają podniebienia. Te smaki miasta stały się motywem przewodnim drugiej części publikacji, pozwalając nam skosztować lodów czy pączków od ulicznego sprzedawcy bądź piwa w jednej z najsłynniejszych piwiarni, La Rotonde. Część trzecia to podróż po najbardziej charakterystycznych miejscach Paryża – galeriach i muzeach, wyprawa szlakiem rzeźb czy pomników, a tym samym swego rodzaju podróż w przeszłość. Zachwycimy się też Paryżem po zmroku, dzięki rozdziałowi „Miasto świateł” poddając się magii zarówno miejsc rzęsiście oświetlonych, jak i tych o nieco mrocznym, tajemniczym klimacie. Ostatnia część poświęcona jest zagadnieniom związanym z … transportem. Bo również zyskuje niezwykłego wymiaru, Paryż jest bowiem miastem, gdzie nawet wejście do metra może być prawdziwym dziełem sztuki … 


Polecam również Fotoprzewodnik. Włochy (recenzja wkrótce)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz