sobota, 19 grudnia 2020

Cyril Lepeigneux "Na murach Orleanu"

Tytuł: Na murach Orleanu 
Autor: Cyril Lepeigneux 
Wydawnictwo: Jedność 


Podróże w czasie wydają się doskonałym sposobem na naukę historii. Tyle tylko, że marząc o takich wyprawach w przeszłość nie przypuszczamy nawet, jakie konsekwencje, a przede wszystkim, jakie niebezpieczeństwo może się z tym wiązać. Choć wydaje się to bardzo ekscytujące, choć może przypominać film kostiumowy, to tak naprawdę przeniesienie się do innej rzeczywistości może stanowić problem. Szczególnie, że jeden nieostrożny ruch i możemy zostać uznani za niebezpiecznych, możemy też stać się łatwym celem różnego rodzaju oprawców, których na przestrzeni lat, mimo zmieniających się czasów, wcale nie brakuje. 

Przekonało się o tym rodzeństwo, Jeanne i François, a także ich kuzyn Louis. W niezrozumiałych okolicznościach rozpoczynają oni podróże w czasie, zaś każda z nich, mimo iż faktycznie jest wspaniałą przygodą, to wiąże się również z wielkim zagrożeniem, i to nie tylko zdrowia, ale i życia. O przygodach tej trójki ośmio- i dziewięciolatków przeczytamy w niezwykle ekscytującej powieści pt. „”Na murach Orleanu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka autorstwa Cyrila Lepeigneux to moc niezapomnianych wrażeń, a przy tym możliwość spotkania osób, znanych dotąd ze szkolnych podręczników czy opowieści zasłyszanych na lekcjach religii. To kolejna już powieść dla młodych czytelników z serii „Klub fanów przygody”, która przenosi nas w czasie, pozwalając uczestniczyć niekiedy w przełomowych dla historii danego kraju wydarzeniach. 

Tym razem rodzinna wyprawa do Wandei w poszukiwaniu pierścienia Dziewicy Orleańskiej, kończy się … rzeczywistym z nią spotkaniem. Przez przypadek bowiem młodzi bohaterowie trafiają do wnętrza zrujnowanej kaplicy, gdzie znów zostają wciągnięci w czasoprzestrzenny tunel. Przenoszą się do Francji do roku 1429, a pierwsze spotkanie z nową rzeczywistością jest dość traumatyczne. Lądują bowiem na krypie, która na dodatek zostaje zaatakowana, a dzieciom z ledwością udaje się ujść z życiem pod gradem płonących strzał. 

Wędrując w poszukiwaniu miasta napotykają trupę akrobatów zmierzających do Orleanu. Spędzają z nimi sporo czasu, a mistrz Jacobus, minstrel Sauvaire goszczą ich dzieląc się wszystkim, co mają. Niecodzienna gromadka, w której skład wchodzą również dzieci, psy oraz niedźwiedź nie tylko staje się ofiarą złoczyńców, ale – po dotarciu do Orleanu – spotyka słynną Dziewicę Orleańską, świętą patronkę Francji. Wciągnięci w wir wydarzeń, pomagają nawet ratować kraj, walcząc u boku Joanny d`Arc. 

To niezwykłe spotkanie z tą waleczną świętą jest doskonałą okazją, by kształtować charakter, ale i pogłębić wiedzę na temat jej życia. Choć i tak młodzi bohaterowie dysponują nie tylko obszerną jak na ich wiek wiedzą, ale i obdarzeni są cechami, z których mogą być dumni. Dlatego też książka „Na murach Orleanu”, a właściwie cała seria, to pozycje godne polecenia. Pozwalają bowiem na obcowanie z bohaterami, którzy potrafią walczyć o prawdę i o sprawiedliwość, którzy są wobec siebie lojalni, pomagają słabszym, a kodeks honorowy nie pozwala im szukać nieuczciwych rozwiązań. Taka podróż w czasie wraz z nimi staje się również prawdziwą lekcją wartości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz