poniedziałek, 22 lutego 2021

Monika Kotlarek "Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią"

Tytuł: Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią
Autor: Monika Kotlarek 
Wydawnictwo: Sensus 


Wokół zaburzeń osobowości typu borderline narosło wiele wątpliwości i niedopowiedzeń. Długo ten typ zaburzeń mylony był z chorobą dwubiegunową, zresztą podobieństw jest wiele. Faktem jest, że osoby o tym typie osobowości balansują jakby na cienkiej linie i najważniejszym jest, by z niej nie spadły. 

Skąd borderline się wzięło? Czy można wskazać na jego przyczyny? Co, co można zrobić, by poprawić jakość życia osób z borderline? Na te pytania, a szczególnie na to ostatnie, odpowiedź przynosi książka autorstwa Moniki Kotlarek, psycholożki, która w zwięzłej formie jasno wyjaśnia, czym borderline jest (a czym nie jest), a przede wszystkim podpowiada, w jaki sposób można pomóc osobie zmagającej się z tym zaburzeniem, by poprawić jakość jej życia. Sama autorka zwraca uwagę na to, że książka pozostawia czytelnika z konkretną wiedzą na temat borderline. Jednak jest to nie tylko teoria, ale przede wszystkim historie osób, które mają zdiagnozowane zaburzenie osobowości typu borderline, a także sposoby radzenia sobie z tym zaburzeniem w różnych środowiskach i sytuacjach. 

Książka pt. „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, adresowana jest jednak nie tylko do osób zmagających się z tym zaburzeniem, ale także do ich rodziców i / lub opiekunów, a także terapeutów. Książka podzielona jest na kilka części, co ułatwia powrót do tych wybranych fragmentów, które są dla nas interesujące. Choć pierwsze spotkanie z książką powinno być wnikliwym jej przestudiowaniem i ewentualnym zaznaczeniem tych fragmentów, do których warto powrócić jeszcze raz chociażby po to, by wypróbować dane działanie czy przemyśleć daną kwestię. 

Autorka krótko pisze, skąd wzięła się nazwa borderline, podkreślając, że „na borderline nie ma tabletek”. Kotlarek zaleca terapię, zauważając jednocześnie, że niekiedy również konieczne jest przyjmowanie lekarstw z tym, że w sytuacji tych zaburzeń leki mają za zadanie tylko wyciszenie lub złagodzenie pewnych symptomów choroby, nie leczą jej jako takiej. Wymienia też najbardziej typowe objawy borderline, podkreślając jednocześnie, w jaki sposób diagnoza powinna być przekazana pacjentowi. 

Jeden z rozdziałów poświęcony jest również psychoedukacji, czyli przekazywaniu wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w różnych okolicznościach życiowych i warunkach społecznych. Kotlarek rozprawia się w tym rozdziale z faktami i mitami na temat zaburzenia osobowości borderline. Przeczytamy również o popularności borderline jako tematu wokół którego zbudowany jest obraz filmowy czy książka. To wstęp teoretyczny, po którym następuje część poświęcona osobie, u której borderline zostało zdiagnozowane. Autorka odpowiada na takie pytania, jak: „Skąd mam wiedzieć, czy to borderline?”, a także „Mam borderline. Co teraz?”. To pytanie dotyczące tego, co robić z diagnozą, jak postępować, towarzyszy nie tylko samej osobie, ale i jej otoczeniu. Autorka wymienia tu nawet zalety (!) zaburzenia podkreślając, że warto jest skoncentrować się na czymś więcej, niż tylko sama diagnoza. 

Kotlarek podaje propozycje ćwiczeń, które mogą zmienić sposób postrzegania zaburzeń przez daną osobę, pokazuje również, jak pracować ze swoimi emocjami oraz ze stresem. Dokładnie tłumaczy, w jaki sposób regulacja emocji wpływa na stabilność, a przy tym pokazuje sposób zdrowej regulacji emocji. Porusza również trudny temat autoagresji i myśli samobójczych, sporo miejsca poświęca również leczeniu, m.in. różnym rodzajom terapii. 

Niezwykle istotna część trzecia dotyczy życia z osobą z borderline, co jest niezwykle istotne, bowiem osoby z tym zaburzeniem mają problem z relacjami i ich podtrzymywaniem. Kotlarek podkreśla, że osoby te, choć nie mogą zmusić bliskich do podjęcia leczenia, mają większy wpływ, niż myślą. Część czwartą tworzą natomiast zapisy rozmów z osobami, u których zdiagnozowano borderline. 

Zawartość książki sprawia, że otrzymujemy skondensowaną wiedzę na temat borderline, z której w praktyce skorzystać mogą zarówno osoby borykające się z tym zaburzeniem, jak i ich otoczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz