czwartek, 15 lipca 2021

Marc Reklau " Zmień swoje nawyki w 30 dni"

Tytuł: Zmień swoje nawyki w 30 dni
Autor: Marc Reklau
Wydawnictwo: Sensus


Co odróżnia człowieka sukcesu od przeciętnego obywatela? Dlaczego niektórzy pną się po szczeblach kariery, podczas kiedy inni z ledwością są stanie związać koniec z końcem? Jak to możliwe, że doba jednych wydaje się nie mieć końca, podczas kiedy innym czas wydaje się przeciekać pomiędzy palcami? Dlaczego jedni wydają się być spełnieni, podczas gdy innym wciąż czegoś brakuje?

Odpowiedź na te pytania jest jedna – to, co odróżnia te osoby, to pewne powtarzalne wzorce zachowań, czyli nawyki. Większość z nas zdaje się na los, będąc przekonanym, iż niewiele możemy zrobić, iż niewielki mamy wpływ na to, co się dzieje, na kierunek naszego życia. Tymczasem wszystko, co nas spotyka, to efekt naszego sposobu myślenia, naszego nastawienia, działania, niezależnie od tego, czy jest świadome czy intuicyjne. Dla tych wszystkich, którzy nareszcie chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem, dla tych, którzy marzą o poprawie jakości swojej egzystencji, adresowana jest książka pt. „Zmień swoje nawyki w 30 dni”. Książka autorstwa Marca Reklau, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, pozwala nam dokonać zmian w swoim życiu, rzeczywiście w ciągu trzydziestu dni. Wystarczy tylko chwila zastanowienia i lektura książki, zaś po niej – działanie – by osiągnąć sukces i zadbać o swoje szczęście. Tym samym jest to poradnik dla tych, którzy czują niedosyt, dla tych, którzy pragną coś osiągnąć, pragną piąć się wyżej i wyżej, ale również dla tych, którzy nie wiedzą co robić ze swoim życiem.

Autor w kolejnych rozdziałach tłumaczy, co powinniśmy zmienić, jakie zachowania wdrożyć. Aktywna postawa, zastosowanie rad i wykonanie opisanych w książce ćwiczeń pozwala wprowadzić do swojego życia nowe nawyki, które pociągać będą za sobą kolejne zmiany. Warto przeczytać ten poradnik po raz pierwszy „od deski do deski”, a następnie wrócić do niego z zeszytem i długopisem, analizując swoje zachowania i skrzętnie wykonując opisane przez autora zadania.

Przekonamy się, jak ważna dla naszego nowego etapu w życiu jest samodyscyplina, a także, jak ważne jest wzięcie odpowiedzialności na swoje życie. Autor pisze: „Jeśli nie podobają ci się wyniki, zmień dane wejściowe – myśli, emocje i oczekiwania”. Zauważa również, że możemy zmienić tylko to, co znajduje się pod naszą kontrolą. Jeśli zatem spóźniamy się do pracy z powodu korków, to nie one są winne naszego spóźnienia, ale nasza postawa – tymczasem wystarczy wyjść wcześniej z domu lub zmienić środek transportu. Pora zatem przestać myśleć jak ofiara, bo z taką mentalnością będziemy jedynie biernie na wszystko reagować. I nigdy nie zdarzy się cud, który zmieni wszystko. Tymczasem jako osoby o mentalności bohatera mamy możliwość wziąć odpowiedzialność za swoją sytuację i zdefiniować strategię działania oraz czerpać z cennych doświadczeń z przeszłości, dokonując realnych zmian w swoim życiu.

Lektura książki pozwoli na refleksje dotyczącą naszych dotychczasowych przekonań, bowiem to one wpływają na emocje, te zaś przekładają się na działanie, a ono prowadzi do uzyskania określonych wyników. Dowiemy się, czym jest „przeramowanie” i w jaki sposób zmiana perspektywy może nam pomóc, zaczniemy koncentrować się też na tym, czego pragniemy, bez tracenia energii na rozmyślanie o tym, czego nam brakuje. Zastanowimy się również nad tym, jakie nawyki chcemy wprowadzić oraz zdefiniujemy wartości, które są dla nas istotne. To tylko część pracy, jaką będziemy musieli wykonać, ale efekty mogą być spektakularne i co najważniejsze – zobaczymy je niemal natychmiast.

Forma książki (kolejne kwestie opisane w jasno zatytułowanych rozdziałach) pozwala natychmiast powrócić do interesujących nas kwestii, by zweryfikować nasze postępowanie czy… wypracować kolejne nawyki, zbliżające nas do takiego życia, jakie chcemy wieść.1 komentarz: