wtorek, 24 sierpnia 2021

Ogrodzenie panelowe - tani i efektywny wybór

źródło: www.ogrodzeniepanelowe.pl

Planując budowę czy zakup domu rzadko kiedy – poza kosztami samego domu i/lub działki, rzadko bierzemy pod uwagę równie z koszt ogrodzenia. Tymczasem jest to niebagatelna kwota, która może odsunąć w czasie prace wykończeniowe we wnętrzu domu, jego umeblowanie czy założenie takiego ogrodu, jaki byśmy chcieli. Tak naprawdę jednak ogrodzenie wcale nie musi nas zrujnować, wystarczy bowiem, że postawimy na tanie i coraz bardziej popularne ogrodzenie panelowe.

Czym jest ogrodzenie panelowe?


Ogrodzenie panelowe jest niezwykle prostym i atrakcyjnym cenowo sposobem na ogrodzenie terenu swojej posesji. Do niedawna na ten typ ogrodzenia decydowały się przede wszystkim instytucje czy firmy, ale obecnie to rozwiązanie, które skutecznie zastępuje tradycyjne siatki ogrodzeniowe. W stosunku do niech bowiem ogrodzenie panelowe jest znacznie trwalsze, a także znacznie bardziej efektowne, łączące w sobie prostotę i funkcjonalność. Wspomniana trwałość to zasługa zabezpieczeń antykorozyjnych oraz zwiększonej stabilności, będącej efektem zastosowania wysokiej jakości stali.

Ogrodzenie panelowe jest swego rodzaju systemem, na który składają się przęsła panelowe oraz różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, np. bramy, furtki, a także słupki, obejmy, złączki itp. Głównym elementem systemu są panele ogrodzeniowe, montowane do słupków za pomocą obejmy, a łączone ze sobą specjalną spinką. Dzięki tej konstrukcji montaż takiego ogrodzenia jest szybki i prosty, a przez to – dużo tańszy. Co istotne, montaż tego ogrodzenia można przeprowadzać o każdej porze roku, również zimą, co jest niewątpliwym atutem, umożliwia bowiem zachowanie ciągłości prac.

Na pełne ogrodzenie składają się także prefabrykowane podmurówki betonowe oraz bramy wjazdowe i furtki, dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach tak, by jak najlepiej dopasować ogrodzenie do otoczenia. Przy czym całe ogrodzenie jest na tyle solidne, że może być stosowane zarówno w miastach, jak i na wsiach, gdzie będzie chroniło przed wtargnięciem na posesję zwierząt.

Co wpływa na cenę?


Sama konstrukcja ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowana, dzięki czemu sam montaż jest stosunkowo szybki i prosty. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielny montaż, co wpływa na ostateczną cenę ogrodzenia. Jednak mimo wszystko stawianie płotu we własnym zakresie wymaga pewnej wiedzy oraz czasu, warto zatem sobie odpowiednio to skalkulować i wybrać bardziej opłacalny dla siebie wariant.

Głównym czynnikiem decydującym o cenie ogrodzenia jest grubość drutu – poszczególne panele wykonane są bowiem ze stalowych prętów ułożonych poziomo i pionowo, a w wyniku ich połączenia powstają symetrycznie rozłożone oczka. Grubość drutu jest różna w zależności od paneli, na rynku są zarówno proste konstrukcje 2D, jak i ogrodzenia 3D. Te pierwsze są na chwile obecną częściej wybierane, choć droższe, a zbudowane są z prostych prętów ułożonych pionowo i poziomo. Średnica drutu pionowego wynosi 5-6 mm, zaś poziomego 6-8 mm, a powstałe oczka pionowe mają wymiar 50×200 mm. Z kolei w ogrodzeniach panelowych 2D mamy do czynienia z trójwymiarowymi przetłoczeniami, których ilość jest uzależniona od wysokości panelu. Druty w tym wariancie są cieńsze, ich średnica wynosi 4-5 mm (zarówno w przypadku drutu pionowego, jak i poziomego), a przetłoczenia tworzą oczka o wymiarach 50×50 mm. Pionowe oczka mają taki sam rozmiar jak w modelu 2D, czyli 50×200 mm.

Na cenę ogrodzenia wpływa również wysokość płotu – na rynku znajdziemy modele o różnej wysokości, zwykle osiągają od 1030 mm do 2430 mm. Jednak na zamówienie dostępne są ogrodzenia zarówno wyższe, jak i niższe, a wraz z wysokością panela rośnie jego cena. Jednak to przede wszystkim charakterem ogrodzenia, a nie nią powinniśmy się sugerować, bowiem inna będzie wysokość ogrodzenia domu, a inna na przykład parkingu. Dobierając ogrodzenie warto też pamiętać, że według obowiązujących przepisów budowa ogrodzenia o wysokości do 2,20 m, nie wymaga zgłoszenia do organów administracyjnych.

Na cenę ogrodzenia wpływa ponadto rodzaj zabezpieczenia przed korozją oraz kolor paneli, a także rodzaj podmurówki. Średnia cena za metr ogrodzenia panelowego (przy założeniu przęsła o rozmiarach 2,5 x 1,23 m) to około 50 – 100 zł.

Ostateczna cena, nawet z montażem przez firmę, i tak pozwala na spore oszczędności, jeśli porównamy ogrodzenie panelowe z innymi typami ogrodzenia. Dodatkowo zyskujemy naprawdę efektowny plot, podnoszący walory estetyczne naszego domu.


1 komentarz:

  1. Jest naprawdę bardzo efektowne i trwałe. Nie mówiąc już o cenie, która jest największym atutem.

    OdpowiedzUsuń