środa, 3 sierpnia 2022

Maye Musk "Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesach"

Tytuł: Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesach
Autor: Maye Musk
Wydawnictwo: Sensus


Myśląc o modelkach widzimy młode dziewczyny, zwykle o mocno anorektycznych kształtach, katujące się dietami i walczące o zlecenia ze świadomością, że ich kariera zbyt długo nie potrwa. Jak się okazuje ten stereotyp jest bardzo krzywdzący i to nie tylko dla modelek, ale i całego zawodu. Coraz więcej jest bowiem modelek, które nie tylko skończyły dwudziestkę, ale nawet trzydziestkę czy czterdziestkę i … wciąż pracują. Claudia Schiffer, Eva Herzigowa to przykłady modelek aktywnych pomimo upływu lat, a jest takich coraz więcej. Co więcej, kilka lat temu zawrzało po kampanii Bohoboco, który to duet do wiosenno-letniej kampanii zaangażował dwudziestojednoletnią modelkę Magdalenę Jasek oraz aktorkę Helenę Norowicz, która skończyła … osiemdziesiąt lat. Co więcej, seniorka przyćmiła zdecydowanie młodszą koleżankę pokazując nie tylko, że starsza pani może być elegancka, ale że wciąż może pracować jako modelka.

Wie o tym natomiast doskonale Maye Musk, modelka mająca ponad siedemdziesiąt lat, wciąż aktywna zawodowo, nie tylko jako dietetyczka, ale również jako modelka. W Polsce niestety do tej pory mało kto o niej słyszał, ale teraz ma szansę wszystko się zmienić, bowiem na rynku ukazała się książka jej autorstwa pt. „Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesach”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja nie jest biografią, a przynajmniej nie jest biografią typową, bowiem mimo iż modelka opowiada nam o swoim życiu i trwającej wiele lat karierze, to przede wszystkim tłumaczy, w jaki sposób była to w stanie osiągnąć. Tym samym książka zawiera spory ładunek motywacji, a także wiedzy na temat planowania, działania, prowadzenia biznesu, autopromocji, co czyni z niej wspaniały poradnik.

Może się wydawać, że słowa „Czemu nie?” używane są często przez nas i wcale nie są odkrywcze. Nic bardziej mylnego, bowiem one poprowadziły modelkę do wielu odkryć, wielu czynów, dają bowiem nam impuls do działania, inicjują go, sprawiają, że zaczynamy podejmować wyzwania, których wcześniej nie bralibyśmy pod uwagę. Maye Musk ma niejedno takie wyzwanie na swoim koncie, choć patrząc na jej rodziców, łamiących wszelkie konwenanse i idących zawsze pod prąd to doskonale widać, kto zaszczepił w niej tę odwagę. Zresztą modelka powtarza, że tata zawsze namawiał ją do podejmowania ryzyka, choć kontrolowanego. Zawsze zatem miała opracowany plan, a przynajmniej pierwszy jego etap.

I mimo iż życie Musk nie było usłane różami, kilkakrotnie musiała zaczynać od nowa, mimo iż zmagała się z mężem stosującym wobec niej przemoc i ostatecznie została samotną matką, to doskonale poradziła sobie, łącząc karierę naukową z modelingiem, nie tylko nie przestając pracować, ale nieustannie się rozwijając. Obecnie, jako babcia jedenaściorga wnuków, mająca za sobą tyle lat pracy w dwóch zawodach, mogłaby osiąść na przysłowiowych laurach. Tymczasem Musk nie tylko nie zwalnia, ale jej kariera nabiera tempa, zarówno jeśli chodzi o działalność propagatorki zdrowego odżywiania, jak i modelki. A książka, której jest autorką, jest tego najlepszym dowodem.

Lektura składa się z pięciu części zakończonych wnioskami, zaś każda z nich dotyka innego aspektu życia. Po mocnym wstępie, książkę rozpoczyna część poświęcona piękny i temu, jak bardzo jest ono subiektywne. Autorka pisze, jak bardzo jej odważny krok – utrzymanie siwego koloru włosów – rozwinął jej karierę, wspomina również o pewnych aspektach piękna, zachęcając nas jednocześnie do przyjrzenia się w tej kwestii sobie. Kolejna część opowiada o przeżytych przygodach, choć tu również zachęca nas do tego, by odmienić swoje życie zgodnie z planem- przywołuje przy tym pewne wspomnienie, radę przyjaciółki, która pozwoliła jej w pewnym momencie życia podjąć ważną decyzję i stworzyć plan na przyszłość. W kolejnej części, dotyczącej rodziny Musk przekonuje nas, by być wzorem dla własnych dzieci pokazując im, że mama może być szczęśliwa, realizować swoje pasje i spełniać się przy tym zawodowo. Część czwarta koncentruje się właśnie na pracy, na elastyczności i ciągłym doskonaleniu (nigdy nie jest się zbyt starym, by nauczyć się wykorzystywać Instagram do swoich celów), zaś ostatnia dotyczy tematów związanych ze zdrowiem i tego, w czym Musk się specjalizuje, czyli zdrowego odżywiania.

Te kolejne części, mimo iż opowiadają o życiu Musk, tak naprawdę zawierają wiele życiowych prawd i wskazówek dla odbiorców. Pokazują, że tak naprawdę szczęście i sukces nie zagląda nam w metrykę pod warunkiem oczywiście, że o to zadbamy. Że podejmiemy ryzyko (oczywiście kontrolowane) i zapytamy się „Czemu nie?”, a następnie … ruszymy do działania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz