czwartek, 22 grudnia 2022

Alicja Grzesiak "Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał"

Tytuł: Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał
Autor: Alicja Grzesiak
Wydawnictwo: Sensus


Borykasz się z rożnego typu uzależnieniami? Wciąż wchodzisz w toksyczne związki, nie wyobrażasz sobie bycia w pojedynkę? Wpadasz w pracoholizm lub przeciwnie – nie możesz znaleźć pracy? Twoje ciało wciąż niedomaga, zaś lekarze nie mogą znaleźć przyczyny? A może cierpisz na zaburzenia odżywiania? Niezależnie od tego, na które z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco (a może nawet na wszystkie), każde z nich sugeruje, że mieszka w tobie przerażone, samotne dziecko, które wciąż czeka na to, by go ochronić i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz to zrobić, możesz otoczyć go opieką, zmieniając w ten sposób swoje życie.

W jaki sposób to zrobić? Jak doprowadzić do spotkania ze swoim wewnętrznym dzieckiem, jak go odnaleźć? Jak uwolnić się od toksycznego dzieciństwa? Zacząć dokonywać innych wyborów? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki pt. „Zatroszcz się o swoje wewnętrzne dziecko i odkryj swój potencjał”, autorstwa Alicji Grzesiak. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja, to podpowiedź w jaki sposób uporać się z problemami będącymi pokłosiem okresu dzieciństwa, właśnie przez powrót to niego. A właściwie poprzez odnalezienie w sobie wewnętrznego dziecka i troskę o to dziecko. Lektura książki, ta aktywna, połączona z pracą nad sobą, to sposób na pójście nową drogą w swoim życiu, na spełnienie, na pozbycie się lęków i ograniczeń. Lektura adresowana jest właściwie do wszystkich odbiorców, zarówno tych, którzy korzystają z psychoterapii, jak i tych, którzy cierpią na różnego rodzaju zaburzenia, którzy nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w życiu, tych, którzy szukają już pomocy, jak i tych, którzy do tej pory nie sądzili, że mogą o nią poprosić.

Książka składa się z dziewiętnastu części, wypełnionych nie tylko treścią teoretyczną, ale również przykładami z życia pacjentów, a także wskazówkami, w jaki sposób odnaleźć swoje wewnętrzne dziecko i zaspokoić jego potrzeby. Efektem lektury będzie nie tylko spotkanie ze swoim wewnętrznym dzieckiem, ale i spojrzenie na świat nowymi oczami. Częścią tej nowej drogi będzie jednak wejście w świat swojego wewnętrznego dziecka i poznanie prawdy o tym, jak wyglądało nasze dzieciństwo. Mając tą wiedzę możemy bowiem zacząć leczyć rany, które wówczas odnieśliśmy – autorka omawia m.in. pięć najbardziej bolesnych zranień z dzieciństwa). To z kolei pomoże nam rozwiązać wewnętrzne problemy, cieszyć się życiem i dać sobie oraz swojemu wewnętrznemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Z lektury dowiemy się, czym jest trauma rozwojowa, poznamy techniki transowe i autohipnozę, etapy rozwoju dziecka, role w rodzinie. Autorka wyjaśnia też, czym są emocje i jakie funkcje spełniają, przekonuje nas również, byśmy sobie na odczuwanie emocji wreszcie pozwolili (wewnętrznemu dziecku również) pokazując m.in. skutki zablokowanych emocji. Przeczytamy również, w jaki sposób buduje się tożsamość, poznamy rolę płaczu dziecka, a także pułapki czekające na dziecko (również te wynikające z poczucia niepełnowartości i wstydu). Dowiemy się również, w jaki sposób powstają schematy myślowe, w tym te, które ograniczają nasz rozwój, a nawet wręcz wyrządzają nam krzywdę. Poznamy również sposób na to, by zweryfikować, czy rany naszego wewnętrznego dziecka zostały uleczone i czy czujemy się w zgodzie z własnym Ja.

O ile sięgając po książkę być może kierowała nami chęć rozwiązania kilku swoich problemów, to tak naprawdę uważna jej lektura, wnikliwa analiza opisywanych przypadków, a także refleksja i praca nad samym sobą pozwalają nam na zmianę swojego życia, nadanie mu nowej jakości, na wzięcie za nie odpowiedzialności. Uwolnienie wewnętrznego dziecka, troska o niego, poprawia nie tylko nasze funkcjonowanie w świecie, ale i zmienia nasze otoczenie, poprzez zmianę optyki. To wszystko sprawia, że zamiast narzekać, obwiniać innych czy nieustannie naprawiać popełnione błędy, w końcu mamy szanse rozwinąć skrzydła i … unieść się do gwiazd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz