poniedziałek, 10 kwietnia 2023

Tavi Hawn „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców”

Tytuł: „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców”
Autor: Tavi Hawn
Wydawnictwo: Czarna Owca


Twoje dziecko jest transpłciowe, niebinarne, a może interpłciowe? A może ty sam rozważasz, jaka jest twoja tożsamość płciowa? A może nigdy nie słyszałeś o takich pojęciach lub twoje dziecko podzieliło się z tobą swoim cierpieniem z powodu rozbieżności pomiędzy płcią, jaką przypisano mu po urodzeniu, a taką, jaką chciałoby być?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to znaczy, że koniecznie powinieneś sięgnąć po książkę Tavi Hawn pt. „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka, to pierwszy taki kompletny poradnik dotyczący tożsamości płciowej, napisany przystępnym dla laików językiem i pozbawiony politycznego czy/lub oceniającego charakteru. Otrzymujemy tu wiedzę, która pozwoli nam zapewnić naszemu dziecku (a może i sobie) bezpieczną przestrzeń, pozbawioną etykiet i ocen, w której będzie mogło dojrzeć do swojej prawdziwej tożsamości płciowej. To zatem książka przede wszystkim dla rodziców. Skorzystać z niej mogą również specjaliści pracujący z młodym człowiekiem oraz jego rodziną, a także dziennikarze i wszystkie zainteresowane tematem osoby. Również te, które zastanawiają się nad tranzycją społeczną lub medyczną.

Mimo niewielkiej objętości, książka porusza szereg istotnych kwestii, porządkując przede wszystkim kwestie związane z terminologią, a także przedstawiając koncepcje, perspektywy, strategie i praktyczne ćwiczenia. Książka składa się z czterech części, na te zaś składają się kolejne rozdziały. Każdy kolejny oparty jest na podbudowie merytorycznej poprzedniego, dlatego po raz pierwszy warto jest przeczytać książkę wnikliwie, później ewentualnie powracając do wybranych, interesujących nas treści. I tak, w pierwszej części publikacji, znajdziemy wyjaśnienie podstawowych pojęć oraz terminów, tj. tożsamość płciowa, ekspresja płciowa, różnorodność płciowa. Autorka dokonuje tu ponadto przeglądu tożsamości płciowych, począwszy od neutralności płciowej (agender), aż po „two-spirit”. Poznamy tu również funkcjonujące mity o tożsamości płciowej, dowiemy się, w jaki sposób u dzieci tożsamość płciowa się rozwija, a także dowiemy, jak przyjąć autentyczne ja swojego dziecka.

Część druga skoncentrowana jest na rodzicielstwie, a autorka omawia tu podstawowe strategie, które mogą pomóc afirmująco podchodzić do wszystkich tożsamości i ekspresji płciowych. Istotny jest fakt, iż strategie te będą odpowiednie w stosunku do wszystkich dzieci: cispłciowych, różnorodnych płciowo i transpłciowych. W tej części znajdziemy ponadto przykłady i sugestie możliwych do podjęcia działań, a także zachowań, nad którymi warto popracować.

Część trzecia zawiera opis tych strategii, które związane są z afirmowaniem tożsamości i ekspresji płciowej Dowiemy się, jak rozmawiać z dziećmi o tożsamości płciowej, jak stworzyć bezpieczny i kochający dom, w którym rozmawia się z dziećmi otwarcie i szczerze, jak zachęcać dziecko do ekspresji płciowej i podążać za nim, jak zadawać właściwe pytania. Liczne przykłady i podsumowania najważniejszych kwestii ułatwią nam wprowadzanie tych strategii w życie.

Ostatnia, czwarta część, zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zarówno kwestii poruszanych w poprzednich rozdziałach, jak i innych, również związanych z tożsamością płciową. Pytania te często są zadawane przez rodziców dzieci i młodzieży, zaś odpowiedzi na nie również pomagają ukierunkować proces wychowawczy w duchu tożsamości płciowej.

Lektura książki nie tylko dostarcza nam solidnej wiedzy, ale też otwiera nas na kwestię tożsamości płciowej, a także na błędy popełniane w trakcie wychowywania własnych dzieci, ograniczające niejako dziecko czy etykietujące. Dzięki poradnikowi mamy możliwość stworzyć kochający dom, w którym rozmowa o tożsamości płciowej (również własnej) nie będzie czymś wstydliwym, mamy szansę w porę zauważyć zmaganie dziecka z własną płcią, a także wyzbyć się własnych uprzedzeń. To ważna pozycja na rynku, która niejako przełamuje pewne tabu związane z tożsamością płciową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz