sobota, 22 kwietnia 2017

Sosnowieckie Dni Orchidei i Kaktusów

Raz w roku, przez kilka dni, Sosnowiec zamienia się w egzotyczne miasto, nad którym unosi się zniewalający zapach orchidei. To tu bowiem odbywają się Dni Orchidei i Kaktusów, a tegoroczną ekspozycję można oglądać przez trzy dni, od 21 do 23 kwietnia. 

Mimo iż jestem częstym gościem w sosnowieckim Egzotarium, rzadko mam okazję dotrzeć na ten wyjątkowy pokaz cudów natury, dlatego w tym roku postanowiłam wykorzystać wolną chwilę i pozwoliłam, by porwała mnie feeria barw.

Wizyta na wystawie to nie tylko okazja, by poznać nowe gatunki orchidei, ale również odwiedzić (być może po raz pierwszy) Egzotarium. Storczyki, będące ponoć bardzo starą rodziną roślin, która występowała już w okresie kredy, zostały wkomponowane w stałą ekspozycję roślinną, nie zabrakło również kwiatowych instalacji i pięknych kompozycji przygotowanych przez sosnowieckie kwiaciarnie. Pośród wystawionych gatunków można podziwiać zarówno gatunki znane ze sklepowych półek, jak i te, które zachwycają swoją unikalnością i pięknem.

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

fot. J.Gul

Na wystawie można oglądać nie tylko orchidee, ale i kaktusy. Można też nabyć rośliny, a także uzyskać wiedzę na temat ich pielęgnacji czy naturalnych warunków, w których żyją. 

fot. J.Gul

fot. J.Gul

Wystawa jest czynna w godzinach od 10 do 18. Cena biletu normalnego to 3 złote, a ulgowego - 2 złote.

19 komentarzy:

 1. mi się nigdy nie podobały storczyki, nie są zbytnio ładne wizualnie, a strasznie wymagające. Od jakiegoś czasu panuje na nie moda, bo drogie są. Ale na moim parapecie wciąż zioła królują ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można upolować w hipermarketach storczyki za 19,99 zł. I naprawdę to mit, że są takie wymagające, przynajmniej te odmiany, ktore sa powszechnie dostępne. Nigdy nie bawilam się w podlewanie przegotowaną wodą itd. Po prostu podlewam je jak inne kwiatki, a one rosną i kwitną mi już od kilku lat:-)

   Usuń
 2. 3zł to naprawdę niewiele. Piękne kwiaty. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Ilość osób odwiedzających wystawę pokazuje, że ludzie są naprawdę zainteresowani taką aktywnością, tylko często barierą są ceny biletów. Ustalenie ceny na poziomie 3 czy 2 zł sprawia, że każdy moze sobie na taką wystawę pozwolić.

   Usuń
 3. Kocham kaktusy i generalnie kwiaty, świetnie bym tam się czuła! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dodatek można było na wystawie zakupić malutkie kaktusiki (cena już od 6 zł) i zacząć tworzyć własną kolekcję.

   Usuń
 4. 3 zł to naprawdę niewiele jak na tak piękną wystawę

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpiękniejsze kwiaty dla mnie to te rosnące dziko, w naturze. A storczyki zdobią prawie każde okno. Mnie nie przekonują. Kaktusy są super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, storczyki zrobiły się ostatnio bardzo modne. Mnie jednak wciąż zachwycają:-)

   Usuń
 6. Uwielbiam odwiedzać takie miejsca i podziwiać, jakie piękności tworzy dla nas natura :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Orchidee są jak dla mnie zdecydowanie najpiękniejsze��

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam orchidee I kaktusy! Szkoda, że mam tak daleko :(.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że sosnowiec tak daleko :(
  Uwielbiam storczyki!
  Przepiękne zdjecia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję:-) Dni... to wydarzenie coroczne, może będziesz miała kiedyś okazję:-)

   Usuń